Jüpiter’in Uydusunda Yanardağ Bulundu


0

NASA’nın Florida’da 6 Ağustos 2011 tarihinde Cape Canaveral üssünden Jüpiter’e yolladığı insansız uzay aracı Juno yaptığı gözlemlerin birinde Jüpiter’in uydusu İo’da yanardağ tespit etti.

Juno ‘nun 2016 yılında Jüpiter’e girmesi hedeflenmişti ve 5 Temmuz 2016’da başarılı bir şekilde Jüpiter’e giriş yapmıştı.  Jüpiter’in yörüngesine girmesinden bu zamana kadar yaklaşık 146 milyon mil yol kat eden Juno’nun 13. Bilimsel geçişi 16 Temmuz’da yani yarın gerçekleşecek. Keşif esnasında Juno gezegenin bulut tepeleri üzerinden yaklaşık 2,100 mil kadar aşağı inerek uçuşlarını gerçekleştiriyor. Juno bu alçak uçuşlar sayesinde Jüpiter’i gizleyen bulut örtüsünü geride bırakarak gezegenin kökeni, yapısı, atmosferi ve manyetosferi hakkında bilgi ediniyor.

jüpiter uzay aracı

2016’dan beri Jüpiter’de keşiflerini sürdüren Juno, NASA’nın yaptığı açıklamaya göre Jüpiter’in uydusu İo’nun güney kutbundan yeni bir ısı kaynağı saptandı ve bunun da muhtemel bir volkan olma olasılığı var.

Daha önceden keşfedilmemiş olan bu volkanla ilgili Juno’nun verileri 16 Aralık 2017’de kızılötesi görüntüleyici (JIRAM) ekipmanı kullanarak İo’a 470 kilometre uzaklıktayken fark edildiği de açıklamalar arasında…

juno uzay aracı

Bu konu ile ilgili Roma’daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden Alessandro Mura adlı araştırmacı şu ifadeleri kullandı; “Biz daha önce keşfedilmiş bir sıcak noktanın hareketini veya modifikasyonunu kararlaştırmıyoruz, ancak böyle bir mesafe kat edip hala aynı özellik olarak düşünülemez.”

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in sırlarını araştırmak için gönderilen Juno, Jüpiter’in iç yapısını inceleyecek Juno’nun, görevi sırasında gezegenin çekim kuvveti, manyetik alanları, ve atmosferik dinamiklerine dayanan veriler üzerinden Jüpiter’in oluşum ve evrimine ilişkin sırları çözmesi bekleniyor.

juno uzay aracı

Juno’nun çapı ve yüksekliği 3,5 metre olup, 9 metreye 2,6 metre uzunluğunda üç tane güneş paneli taşımaktadır. Jüpiter’in çevresindeki yoğun toz bulutlarını aşarak gezegenin en yakın ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekecek şekilde tasarlanan Juno, şimdiye kadar bir gezegenin yörüngesine giren en hızlı uzay aracı olma özelliğini de taşıyor.

Juon’nun Jüpiter yörüngesine yerleşmesine dek 5 yıllık sürede 2,8 kilometre yol aldığı ve misyonunu tamamladığında 3,4 kilometre mesafe katetmiş olması bekleniyor.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı