Japon Sinemasının Vazgeçilmez Filmlerini İzlemeye Hazır mısınız?

Japon filmlerine olan merakınızı fazlasıyla giderecek seçeneklerin hangileri olabileceği bilgisini siz okurlarımızla paylaşıyoruz.


2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Japonya, kültürü ve samimi kişilikleri ile bizi etkileyen ülkelerden biri olmuştur. Tarihine ve yaşamlarına dair edindiğimiz bilgiler hep bu ülke üzerinde bir merak unsuru olarak karşımıza çıkmıştır. Mutlaka keşfetmeniz gereken bir diğer özelliği ise filmleri olmalıdır. 1950’li yılların başından günümüze kadar adeta evrim geçiren Japon filmleri sektörü arasında en önemli yapımlarına hemen şimdi bir göz atalım…

 1. 1 Rasomon – Sarı Irkın Şehveti (1950)


  Ölmüş olarak ormanda bulunan bir ceset. Üstelik ölen kişinin karısının tecavüze uğramış olması ve tüm kasabanın suçluyu bulma mücadelesi. Olayları gören eşkıya, köylü ve seyyahın her birinin ayrı ifade kullanması işleri içinden çıkılamaz bir boyuta getirecektir.

 2. 2 Yaşamak – Ikiru ( 1952)


  Rutin bir hayat süren adam, bir gün kanser olduğunu öğrenir. Hayatın anlamını sorgulamak için artık etkili bir nedeni vardır. Japon filmleri listenizde mutlaka izlenmeye dair bulunması gereken yapım denilebilir.

 3. 3 Tokyo Hikayesi – Tokyo Monogatari (1953)


  Evlenip Tokyo’da yaşayan çocuklarını taşra da hayat süren ve emekli olmuş karı-koca ziyarete gider. Ancak Tokyo’nun modern şehir yapısı çocuklarını çoktan değiştirmiş, anne ve babalarıyla ilgilenmenin ötesinde her şeyi yapmaktadırlar. Anne ve baba kırgın bir şekilde evlerine döner. Çocukların onları ne kadar üzdüğünü anlamaları için trajik bir sona tanıklık etmeleri kaçınılmazdır.

 4. 4 Yağmurdan Sonraki Soluk Ayın Hikayeleri – Ugetsu Monogatari ( 1953)


  İki komşu ailenin iç savaş sırasında yaşadıkları ekonomik zorlukları ve siyasal karmaşıklıkları konu alan filmdir. İki erkek hırslarına mı yenik düşecek yoksa akıllarını kullanım mutluluğu mu yakalayacaklardır?

 5. 5 Godzilla – Gojira (1954)


  Dillere pelesenk olmuş Japon filmi; Godzilla! Nükleer deney sonucu denizde uyanan devasa bir canavar Tokyo’yu yıkmaya başlamıştır bile… Şimdi esas görev bu devi durdurmaya ve engel olmaya çalışmaktır.

 6. 6 Yedi Samuray – Shichinin No Samurai (1954)


  Köylüler haydutların saldırısına maruz kalında Samuray’dan yardım isterler. 6 arkadaşı ile yola koyulan Samuray, köylüler için savaşmaya hazırdır.

 7. 7


  İki çete iktidar mücadelesi yaparken kasaba için tehdit olmaktadır. Bu kasabaya gelen samura aklını kullanarak iki çete grubunu da yok etme planlarına başlamıştır.

 8. 8 Seppuku (1962)


  Seppeku, yani bizim bildiğimiz Harakiri. Yaşlı bir samuray intihar etmek için Iyi şehrine gelir. Ancak bunu yapabilmesi için toprak sahibi kraldan izin almak zorundadır. Oysa ki kendinden önce izin almak için gelen genç samurayı da ikna etmek durumundadır. Seppeku, 1630’lu senelere götüren, etkileyici Japon filmleri arasındadır.

 9. 9 Yüksek ve Alçak – Tengoku To Jigoku (1963)


  Gondo, bir ayakkabı firmasının üst düzey yöneticisidir. Tüm hırsı ve mücadelesini şirkete ele geçirmeye adarken, çocuğunun kaçırılmak istenmesi tüm planlarını alt üst eder. Üstelik kaçırılan çocuk Gondo’nun değil, en yakın arkadaşının çocuğudur. Şimdi devre de vicdan ve sorumluluk duyguları bulunmaktadır.

 10. 10 Kumların Kadını – Suna No Onna (1964)


  Niki Jumpei Kum böceklerini incelemek için 3 gün izine çıkar. Ancak son otobüsü kaçırması geceyi gittiği köyde geçirmek zorunda bırakır. Harika bir misafirperverlik gösteren kadına misafir olan Jumpei, uyandığında ise kendisini kum dağlarının içinde bir çukur da bulur. Tek yapması gereken şey bu çukurdan kurtulmaktır.

 11. 11 Ran (1985)


  Tahtı 3 oğluna bırakmak üzere karar aşamasında olan Hiderota’nın mücadelesini göreceğiniz film. Baba ve 2 oğlu arasında tarifsiz bir iktidar savaşına şimdiden hazır olun.

 12. 12 Ölüm Provası – Odishon (1999)


  Aoyama, 7 sene önce karısını kaybetmiştir. Artık Aoyama’nın ilişki yaşaması gerektiğini düşünen arkadaşı, onu Asami ile tanıştırır. Ancak Asami’nin tuhaf geçmişi artık mutlaka alınması gereken intikama dönüşmüştür.

 13. 13 Kagemusha (1980)


  Bir hırsızın idamına karar verilmiştir. Ancak hırsız ölmüş olan derebeyi Tekada’nın dublörlüğünü yapacak ve klanı korumak için mücadele verecektir.

 14. 14 Hana-bi / Fireworks (1997)


  Nishi, ölümcül hastalığa sahip karısı Miyuku’yu Fuji dağına veda yolculuğuna çıkarmak istemektedir. Ancak bunun için banka soyması gerektiğine karar verir. Büyük methiyeler düzülen Hana-bi’yi Takeshi Kitano hep yönetmiş hem de başrolünü oynamıştır.

 15. 15 Ringu (1998)


  Esrarengiz ölümlerin gerçekleştiği film olan Ringu, bildiğimiz Halka filmine dahi ilham kaynağı olmuştur. Filmin konusu ölümlerin gerçekleştiği videoları seyredenlerin 7 gün içerisinde öleceklerini öğrenmesini merkeze alıyor. Peki, gerçekten 7 gün sonra ölecekler midir?

 16. 16 Ölüm Oyunu – Batoru Rowaiaru (2003)


  Japon’da gençler şiddetin dozunu arttırır. Gençlerin ders alması için 42 kişi bir adaya kapatılır ve birbirlerini yok etmeleri görevi verilir. Şiddetin sınırsız dozunun gerçekleştiği olaylarda bir kişi hayatta kalır ve geri dönerek yaşadıkları olayları anlatır, şiddetlerin son bulmasının kapısını aralar.

 17. 17 Kimse Fark Etmiyor – Dare Mo Shiranai (2004)


  Henüz 12 yaşında olan Akira’nın hikayesi Japon filmleri seçimlerinde asla sizi pişman kılmayacaktır. Anneleri ile Tokyo’da yaşayan 3 kardeş kendilerinden başka hiç kimseyle iletişim kurmazlar. Bir gün anneleri ortadan kaybolur ve artık tüm yük Akira’nın omuzlarındadır.

 18. 18 Son Veda – Okuribito (2008)


  Orkestrasa kuran grup dağılmıştır. Çello çalan müzisyen ise işini bırakmak zorunda kalmış ve ölüleri cenaze için hazırlayana bir çalışan olmuştur. Şehir ve taşra yaşanma dair karşılaştıkları zorlukları sizi derinden etkileyecektir.

 19. 19 Kokuhaku (2010)


  Bir öğretmen kızına zorbalık yaptıklarını düşünen öğrencilerinden intikam almak isterse ne mi olur? Japon filmleri arasında soluksuz izleyeceğiniz filmde, hayatları cehenneme dönen öğrencilerin hikayesine tanıklık etmeye hazır mısınız?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı