İzmir’in Gezilecek Yerleri


2

Binlerce yıllık tarihi değerlere sahip İzmir bir sahil kasabası, Akdeniz şehri ve ülkemizin üçüncü büyük yerleşim yeridir. Birçok medeniyete, Büyük İskender’in imparatorluna, Bergama Krallığı’na, Roma İmparatorluğuna, Bizans’a ve Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmıştır. Bizler için ise Kurtuluş Savaşı’nda Gazeteci Hasan Tahsin tarafından ilk kurşunun atıldığı yerdir.  İzmir deyince attığınız her adım buram buram tarih kokar. Peki, böylesine güzel ve tarihi bir şehirde neler görülmeli ve gezilmelidir? İşte İzmir’in gezilecek yerleri;

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi - İzmir'in Gezilecek Yerleri

İzmir’in şehir simgelerinden biri haline gelen bu İzmir Saat Kulesi 1901 yılında Sultan II. Abdülhamid’in tahttaki 15 yılını kutlamak amacı ile İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından İzmir Konak Meydanı’na inşa ettirilmiştir. Saat kulesinin mimari özellikleri ise şöyledir; gövdesi beyaz mermerden, geriye kalan bölümleri ise kesme taş işçiliğidir. Sekizgen kaideli, dört katlı olan bu yapı dört ayaklı bir platform üzerinde 25 metre yüksekliğindedir.

Atatürk Müzesi

İzmir Atatürk Müzesi

1875-1880 yılları arasında yapılan ev Takfor tarafından inşa ettirilmiştir. 1922 yılında terk edilen mimari devlet malı sayılmıştır. 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi sırasında Mustafa Kemal Atatürk şahsi çalışmalarını buradan sürdürmüştür. Kongre bittikten sonra karargah buradan ayrılmış ve mimari otel olarak kiraya verilmiştir.

Radyo Ve Demokrasi Müzesi

Radyo Ve Demokrasi Müzesi

Radyo ve Demokrasi Müzesi Konak Belediyesi tarafından 2013 yılında İzmir’e kazandırılmıştır. Müze siyasi ve tarihi müzeler alanında Avrupa’nın en iyi 16 müzesinden biridir. Müzede sergilenen tarihi radyolar halktan teberru yolu ile alınmıştır.

Radyo ve demokrasi kelimeleri son derece bağlantılıdır. Çünkü, radyo yayını ses dalgaları ile oluşur ve ses dalgalarının içinde hava bulunması bunu kamu malı yapar. Radyo alıcısı ulaşım yönü ile diğer teknolojik eşyalara oranla daha ucuz ve ulaşılabilirdir. Diğer teknolojik cihazlara oranla yayın yapmak daha kolaydır. Bu nedenle en demokratik araç radyodur.

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

1907 yılında dönemin işadamlarından Nesim Levi tarafından taş ocaklarının bulunduğu alana inşa ettirilmiştir. Mithat Paşa Caddesi ile Şehit Nihat Bey Caddesi arasındaki mesafe yaya geçişleri için en uygun hale getirmeye çalışılmıştır. Bunun nedeni ise Devidas ailesi büyüğünün merdivenlerden çıkarken bacağını kırması sebep olmuştur. İzmir’in gezilecek yerleri listemizde mutlaka görmenizi istediğimiz yerlerdendir.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti - İzmir'in Gezilecek Yerleri

Efes kentinin kuruluşu yaklaşık M.Ö. 6000 yılına kadar dayanmaktadır. Efes liman kenti Doğu ile Batı arasında köprü olan tarihi bir kenttir. Bu durum Efes’in ticari ve politik alanda rol oynayan bir şehir olmasını sağlamıştır. Bu yüzdendir ki savaşsız, barışçıl bir dönemi olmamıştır. Böylesine önemli bir antik kent birçok medeniyete yurt olmuş ve birçok isimle anılmıştır; Apasas ( Hititler), Ephesus, Smyrna Trakhia, Ayasuluk, Viranşehir, Akçaâbâd. Efes Antik Kenti, İzmir’in gezilecek yerleri listesinin ise vazgeçilmezidir.

Smyrna Antik Kenti

Smyrna Antik Kenti

Smyrna’nın ilk kurulduğu yer Bayraklı Höyüğü’dür. Buradaki en erken buluntular M.Ö 3000 yılına ait seramik parçalarıdır. İlk yerleşim ise Eski Tunç Çağı’na uzanır. Tunç çağında höyük küçük tutulsa da Hellen çağına gelindiğinde bugün ki sit alanının dışına taşmaktadır.

Bergama (Pergamon) Antik Kenti

Bergama (Pergomon) Antik Kenti

“Korunaklı Kale” anlamına gelen Bergama’nın tarihi M.Ö. 7. Yüzyıla kadar inmektedir. Kent yaklaşık 150 yıl Pergamon Krallığı’nın başkentliğini yapmıştır. Barındırdığı mimari özellikleri ve şehir yapısı ile Helenistik Dönemin en iyi şehir merkezi haline gelmiştir. Zeus Sunağı, Dionysos Tapınağı, Athena Tapınağı, Demeter Tapınağı, Pergamon Kütüphanesi, Traian Tapınağı Kale Tepesi’nde inşa edilmiş dünyaca ünlü anıt yapılardır.

Dario Moreno Sokağı

Dario Moreno Sokağı

Etrafı eski Rum evleri ile oluşmuş muhteşem bir sokak. Sokağa girdiğinizde kulağınıza attığınız her adımda Dario Moreno müzikleri gelmektedir. Bu yönüyle sokak oldukça sakin ve huzur doludur.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı - İzmir'in Gezilecek Yerleri

Tarihi dokusu ve içtenliğiyle çarşı sizi içine çekmektedir. Değerini hiç kaybetmemiş ticaret ve alışveriş denildiğinde İzmir’de akla gelen ilk yer. Çarşıda birçok dükkan, restoran,  kuyumcu ve kafe mevcut.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı