İzleyenlere Hayatı Sorgulatan 14 Animasyon Film ve Dizisi


3

Animasyon denildiğinde akla çocukların izleyebileceği türdeki dizi ya da filmler gelir… Ancak animasyonlar sadece çocuklar için yapılmıyor. Yaratıcılıkları ve konu aldıkları hikayeler ile ufkunuzu açacak ve hayatı sorgulamanızı sağlayacak en başarılı animasyon dizi ve filmlerini bir araya getirdik…

A Scanner Darkly/Karanlığı Taramak-2006

A Scanner Darkly

IMDb: 7.1

Bob Arctor yakın gelecekte totaliter bir toplumda dedektiftir ve ufak bir grup uyuşturucu kullanıcısı ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. Subsance D adı verilen beyne hasar veren bir uyuşturucu türünün esas büyük mümessiline ulaşmaya çalışan Bob’un görevi New Path Şirketi’nin desteği sayesinde yürümektedir. Bob yok etmeye çalıştığı uyuşturucunun esiri olup kendi benliğini kaybetmeye başlayarak şizofrenik davranışlarda bulundukça zihin koşullarının test edilebileceği bir takım kontrollere girmeye başlar ve ortada aynı kişiye ait farklı kimlikler dolaşmaktadır. Philip K. Dick’in yazdığı, Richard Linklater’ın yönettiği film izlenmeye değer…

Waltz With Bashir/Beşir’le Vals-2008

Waltz With Bashir

IMDb: 8.0

2008 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü için yarışan film 2008 Antalya Film Festivali ve Filmekimi’nde sunulduktan sonra vizyona girerek büyük ses getirdi.

Ari Foldan gördüğü bir kabusu arkadaşı ile paylaşarak kabusun Lübnan Savaşı’nda yaşadıkları ile alakalı olduğuna karar verir ve aslında savaşta yaşadıklarını hatırlamadığının farkında varır. Dünyanın dört bir yanından dostları ve asker arkadaşları ile iletişime geçerek yaşananlar hakkında konuşmaya başlar ve o dönemde kendisi ile ilgili gerçekler oturma başlar. Yönetmen koltuğunda da Ari Foldan oturmakta olup belgesel-kurmaca karması bu film ile Max Richter’in dokunaklı soundtrack’i birleşerek ölümsüz bir başyapıt ortaya koydu.

Persepolis -2007

Persepolis

IMDb:8.1

1970’li yıllarda İran’da Marjane Statrapi, küçük bir kız çocuğudur ve olup bitenleri, yazılıp çizilen her şeyi kendi masum penceresinden izlemektedir. Marjane’in ailesi Şah iktidarının düşüşü karşısında oldukça mutlu olup ekonominin ve toplumsal yaşamın toparlaması için yeni bir umut olarak görmektedirler. Birçok şeye göğüs gerek İranlılar demokratik bir yönetim beklerken şimdi de mollaların zamanını görecektir. Bütün bu olanları Marjane’in penceresinden anlatan animasyon Persepolis çizgi roman başyapıtlarından olup Oscar’a da aday olmuştur.

Anomalisa-2015

Anomalisa

IMDb:7.3

Felçli bir adamın hayatını konu alan film Charlie Kaufman’ın ilk stop motion filmidir. Kitap yazarı olan Michael Stone insanlarla iletişim kurmakta zorluk çekmektedir. Bir gece çıktığı iş gezisinde tanıştığı bir yabancı sayesinde hayata bakış açısı değişir. Carter Burwell’ın etkileyici müzikleri de filmin hüznünü güçlendiriyor.

Up /Yukarı Bak-2009

Up

IMDb:8,3

En iyi animasyon dalında Oscar ödülü alan animasyon tesadüfen yolları birleşen iki çocuğun tatlı ve dokunaklı hikayesini konu alıyor. Her şeye büyük merak duyan maceracı Ellie’nin hayali dünyayı gezebilmek iken Carl sessizliği ve içe dönüktür ve kocaman kalbi ile Ellie’nin hayalini gerçekleştirmeyi istemektedir. Bu iki çocuk büyür, evlenir ve birlikte yaşlanırlar… Ellie’nin ölüme yaklaşması üzerine Carl onun çocuksu hayalini gerçekleştirmeye koyulur. Masum ve dokunaklı hikayeye sahip film her yaşa hitap etmektedir.

Hotaru no Haka /Ateş Böceklerinin Mezarı-1988

Hotaru no Haka

IMDb:8,5

14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuka anneleri le yaşamaktadır. Babaları ise devam eden 2. Dünya Savaşı’na donanma ile birlikte gitmiştir. Amerikan hava saldırısı yüzünden anneleri ölen iki kardeş teyzelerinin yanına yerleşirler ancak teyzelerinin evinde gördükleri muamele onları rahatsız etmektedir ve kendi başlarına yaşam savaşı vermeye başlarlar. Teyzelerinin yanından ayrılarak açlık ve savaşla mücadele eden iki kardeşin dokunaklı hikayesini göreceksiniz.

Spirited Away /Ruhların Kaçışı-2001

Spirited Away

IMDb:8,6

Japon animasyon devi Hayao Miyazaki’nin önemli yapıtlarından biri olan Ruhların Kaçışı 75. Akademi Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında Oscar’a; 52. Berlin Film Festivali’nde ise Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür. Animasyon küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınmaları ile başlar. Aile yolculukları sırasında geçtikleri bir tünelde fantastik bir dünyaya girdiklerini hissederler. Taşındıkları kasabada yolunda gitmeyen olaylar vardır. Chihiro ailesini kaybeder ve korksa da babasını kurtarmak için büyük maceralara atılır.

Beavis and Butt/1992-2011

Beavis and Butt

IMDb:7.5

1992’de yayınlanmaya başlayan çizgi dizi 90’ların en çok konuşulan kültlerinden biridir. Amerika’nın en tehlikeli iki adamı olan baş karakterler ile izleyicinin beğenisi kazanan bu dizi MTV’nin yapımcılığını üstlendiği ikinci film unvanıyla 1996’da sinema salonlarında da sevenleri ile buluştu. “Beavis ve Butt-head gerçek karakterler değildir. Hatta insan bile değillerdir. Bu bir çizgi filmdir. Bu yüzden onların yaptıklarını evde denemeyin. Bu acı çekmenize, yaralanmanıza, tutuklanmanıza ve hatta sınır dışı edilmenize sebep olabilir.” Uyarısı ile başlayan çizgi dizi izlenmeye değer…

Adventure Time-2010

Adventure Time

IMDb:8,6

Çocuklardan çok yetişkinlere hitap eden animasyonu izleyen bir seyirci olarak eğlenceli bir çizgi dizi olduğunu söyleyebilirim. Cartoon Network’te yayınlanan dizide post-apokaliptik bir gelecekte Dünya’da kalan tek insan Finn ve köpeği Jake’in başından geçen olayları ve maceraları konu alıyor.

BoJack Horseman-2014

BoJack Horseman

IMDb:8,5

Netflix’in animasyon dizilerinden biri olan BoJack Horseman, hem bir at hem de 90’lı yılların komedi dizi yıldızlarından biridir. Evet o bir at ve BoJack’in dünyasında hayvanlarda tıpkı insanlar gibi bir yaşam sürüyor. Bojack’in hayatı etrafında dönen olayları konu alan çizgi-dizi yaratıcı bir yapıt.

Archer-2009

Archer

IMDb:8,7

Animasyon ISIS((International Secret Intelligence Service – Uluslararası Gizli İstihbarat Servisi)  isimli istihbarat şirketinde çalışan ajan ve casusların katıldıkları aksiyon dolu ve tehlikeli görevlerin yanında günlük hayattaki ilişkileri de konu almaktadır. Bunların yanında komediyi de içinde barındırmayı başaran dizide ince esprilere bolca yer verilmektedir. Yetişkinlere yönelik bir animasyon olduğunu da söylemekte fayda var.

Futurama-1999

Futurama

IMDb:8,5

Simpsonlar’ın yaratıcısı Mat Groening’in ilginç bir gelecek ütopyası olarak çıkardığı dizi. 1999 yılında başına bir kaza gelmesi sonucu kendini 2999 yılında bir laboratuvarda bulan bir pizza dağıtıcısı olan Philip J. Fry ‘İn etrafında dönen animasyon yaptığı göndermeler ve sistem eleştirileri ile çok konuşulmuştu.

The Simpsons-1989

The Simpsons

IMDb:8,7

Herkesin mutlaka adını duyduğu ya da denk geldiği en bilindik animasyonlardan bir tanesi. Amerikan kültürünün farklı hallerini yansıtan Matt Groening tarafından yaratılan komedi dizisi 1989 yılında FOX kanalında yayınlandı. İdeal aile kavramını yerle bir eden bu animasyon eğlenceli dizilerden biri.

South Park-1997

South Park

IMDb:8,7

Colorado’da South Park adlı kasabada yaşayan  Kyle Broflovski, Eric Cartman, Stan Marsh ve Kenny McCormick adlı dört çocuğun etrafında dönen animasyon her bölümünde farklı olayları anlatıyor. Dizi karakter ve olayların kurgu olduğunu ve kimsenin diziyi izlememesi gerektiğini yazan bir uyarı ile başlar. 18 yaş üzeri izleyiciye hitap eden animasyon bu zamana kadar duyduğumuz ve bildiğimiz tüm kuralları yıkarak, ahlaki açmazlar, iyi olan her şeyi ezip geçiyor.

Gerçek bir animasyon dizisi sevenlerden iseniz; izleyebileceğiniz en güzel animasyon dizilerini “Yetişkinlerin En Çok Tercih Ettiği Animasyon Dizileri” yazımızda bulabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı