İzlediğinize Pişman Olmayacağınız En İyi 7 Belgesel


3

Belgesel izlemeye başlamak güç izlemeye başlayınca da bırakması zor bir alışkanlıktır. Belgeseller o kadar çok bilgi ile doludur ki izlerken zamanı unutursunuz. Elbette ki belgesel denilince ilk akla gelen National Geographic ’in her biri büyük emekler ile yapılan belgeselleridir. Sizler için belgesel dünyasına adım attık ve en iyi National Geographic belgesellerini inceledik.

Genius by Stephen Hawking

Genius by Stephen Hawking - en iyi belgeseller

National Geographic belgeselleri arasında Genius by Stephen Hawking mutlaka izlenmesi gereken bir yapıt. Sıradan kişilerin bilimde yaptığı atılımları anlatan kaçırılmaması gereken bir belgesel. Üç sıradan insana dahi gibi düşünmeleri için meydan okurken ünlü bilim adamı Stephen Hawking’e katılın. Dünyayı, güneş sistemini ve hatta evreni ölçebilirler mi? İnsan nedir sorusuna bu üç sıradan insan cevap bulabilecek mi? Hawking’in bu üç sıradan insana diğer bir meydan okuduğu konu ise orta evrende yabancı yaşam olasılığını ortaya koymaları hakkında olmuş. İzlerken kendinizi Stephan Hawking’in meydan okumalarına karşı teoremler üretmeye çalışırken bulacağınız belgesel kesinlikle kaçırılmamalı.

Cosmos

Cosmos - en iyi belgeseller

26 bölümden oluşan belgesel doğanın kuralları, zaman ve uzayı birleştiren bir konuya sahip. İzlerken kendinizi ekrandan alamayacağınız güzellikte görseller ile desteklenmiş.

Origins

Origins National Geographic belgeselleri

İnsanoğlunun merakı yeni buluşları doğurdu ve evrenin sırlarını keşfetmek için kapılar aralanmaya başladı konusu üzerine kurulu, 8 bölümden oluşan mini bir belgesel niteliğinde olan Cosmos, National Geographic belgeselleri arasında en iyilerinden biri olarak gösteriliyor.

Explorer

Explorer

Explorer, kablolu televizyon tarihinin en uzun yayınlanan belgesel dizisidir. Explorer, 120’den fazla ülkeye uğruyor ve ülkelerin eski tarihleri ile günümüz görünümlerini irdeliyor. Ülkelerdeki modern gizemlerin kapılarını açarak adeta izleyicilerini büyülüyor. Bilim, doğa ve kültür hikayeleri ile dolu Explorer en iyi belgeseller kategorisinde adeta bir kült yapım.

Evacuate Earth

Evacuate Earth

Yıkıma karşı bir geri sayımla karşı karşıya kalırsak, bizi yeni ve yaşanabilir dünyalara götürmek için bir uzay aracı yapabilir miyiz? Dünyayı Tahliye Edebilir miyiz? Bu özel belgesel, insan ırkının hayatta kalmasını sağlamak için nasıl birleşebileceğini keşfederek bu korkunç ancak bilimsel olarak makul senaryoyu işliyor.

One Strange Rock

One Strange Rock

Dünya’nın olağanüstü hikayesinin anlatıldığı One Strange Rock, National Geographic belgeselleri arasında çok özel bir yere sahip.  Dünya neden özel ve eşsiz bir şekilde bilinmeyen fakat sert kozmik bir alanda hayatla doluydu? sorusunun cevabını astronotların gözünden eşsiz bir bakış açısı ile belgeselleştirmiş. Konuları arasında Dünya’nın güneş ile olan savaşı, neredeyse 4 milyar yıl boyunca yaşamın ortaya çıkması, gezegenin yüzeyini şekillendirmesi ve el emeği gibi işlenmesi gibi pek çok ilginç konunun işlendiği belgesel görselliği ile muhteşem bir yapıt.

Morgan Freeman İle Tanrı’nın Hikayesi

Morgan Freeman İle Tanrı’nın Hikayesi

Morgan Freeman, dinlerin çoğunun, ölümden sonra yaşamı nasıl algıladığını, farklı medeniyetlerin yaratma eylemi ve insanlığın sürekli olarak sorduğu diğer büyük sorular hakkındaki düşüncelerini bulmak için arayışını sunar. “Nereden geldik?” “Başlangıçta” ne oldu? Morgan neden mucizelere inandığımızı ve onların Tanrı hakkındaki anlayışımızı nasıl şekillendirdiğini keşfetmeye başlar. Pek çok kişi, Tanrı’nın dünyamıza müdahale ettiğine inanıyor. Kötülük nereden geliyor? Morgan, kötülüğün kökenini ve kötü fikirlerin bin yıl boyunca nasıl geliştiğini anlamaya çalışır. Belgesel Prime time Emmy ödüllerine de aday gösterilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı