İstenmeyen Gebeliklerden Korunmak İçin Doğum Kontrol Yöntemleri


0

Bireylerin cinsel ilişkilerinin sonucunu belirleme hakları elbette var! İstenmeyen hamilelikler için doğum kontrol yöntemleri de oldukça gelişmiş durumdadır. İstenmeyen hamileliklerin önüne geçmek ve kaygısız birliktelikler için neler yapılabilir işte size çarelerini sunalım.

Geri Çekme (Dışa Boşalma) Yöntemi

Dışa boşalma yöntemi

Cinsel ilişki sırasında erkeğin vajina içerisine boşalmadan önce cinsel organını dışarı çıkartarak dışa boşalmayı gerçekleştirmesidir. Tam uygulanmaması durumunda koruyuculuğu düşmektedir. Prezervatif kullanımından sonra en çok tercih edilen yöntemdir. Çiftlerin aldığı zevkin düşmesini engelleyen bir yöntemdir fakat kontrol etme noktasında yaşanacak sorun hamilelik ihtimalini yükseltecektir.

Prezervatif (Kondom) Kullanımı

prezervatif kullanımı

Erkeklerin kullandığı korunma yöntemidir. Prezervatif kullanımı erkek spermlerinin vajinaya ulaşmasını engeller, sperm ve yumurtanın karşılaşmasını engelleyerek gebeliğin önüne geçmektedir. Cinsel hastalıkların bulaşmasının önüne geçen tek yöntem olması da tercih edilebilir kılmaktadır. Koruyuculuk oranı %90 civarındadır. Her prezervatif bir kullanımlıktır, aynı zamanda bir zararı dokunmamaktadır.

Doğum Kontrol Hapları & İğneleri

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları ve iğneleri yumurtlamayı durdurur. Rahim ağzı tıkacını kalınlaştırarak spermin rahim içerisine girmesini engeller, rahim içi zarını inceltmektedir. Bu da cinsel ilişki esnasında yumurta ve spermlerin karşılaşmasının önüne geçecek bir yöntemdir. Doğru kullanıldıklarında koruyuculuk oranları %100’dür. Son yıllardaki araştırmalara göre 5 yıldan fazla kullanılması önerilmemektedir. Haplar ağızdan alınmaktadır. 21 ile 25 gün aralığında alınmalı ve her gün düzenli alınmalıdır. Bir gün atlamak etkisiz kılmamaktadır. Tamamı kullanılsa dahi bir ay bırakıldığında ertesi ay doğurganlık geri dönmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruma gibi bir özelliği yoktur.

Vazektomi (Sperm Kanallarının Bağlanması)

Sperm Kanallarının Bağlanması

Vazektomi, erkekte sperm kanallarının bağlanması anlamına gelmektedir. Bu yöntem uygulandığı zaman kanalların eski haline getirilmesi neredeyse imkânsız hale gelir. Kadınlardaki tüplerin bağlanması yönteminin erkekler için uygulanan yöntemidir. Cerrahi müdahalelerle birlikte erkek spermlerinin geçişlerinin kalıcı olarak engellenmesi işlemidir. Cerrahi işleme bağlı olarak riskleri oldukça azdır. Bu işlemle birlikte bundan sonraki süreçte çocuk yapmak imkânsız hale gelir. Kalıcılığı %100 olan bu yöntemin geri dönüşü yoktur.

Takvim Yöntemi

Regl Takvimi

Düzenli adet gören kadınların başvurduğu bir korunma yöntemidir. Adet döngüsü 28 gün olan bir kadında, yumurtanın kanalda ve döllenmeye en uygun zaman olan adetin 14. günüdür. Bu zamana göre ilişkiye girildiğinde hamilelik ihtimali düşer fakat kesin bir yöntem değildir.

Diyafram

Diyafram

Cinsel ilişki öncesinde, kadının rahim ağzına yerleştirilen kauçuk, şapka benzeri bir araçtır. Rahim ağzına sperm öldürücü bir madde uygulanması, fiziksel olarak diyaframı aşabilen spermlerin canlı kalabilmelerini engeller. Sperm öldürücüler tüm spermlerin öldürülmesini sağlar. Tek başına kullanımında %82 koruyuculuğa sahiptir.

Spiral kullanımı

Spiral

Ria olarak bilinen spiral kullanımı, bakırlı spiral kollarındaki ve gövdesindeki bakır sayesinde sperm hareketini engeller, spermin yumurtayı dölleme yeteneğini azaltır ve en önemlisi rahmin içinde yabancı cisim reaksiyonu oluşturarak gebeliğin rahim içi tabakasına tutunmasını engeller. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklara karşı korumaz ve ağrılı bir işlem olabilmektedir.

Spiralin koruyuculuğu 10 yıla kadar devam edebilmektedir. Düzenli yapılırsa 10 yıl süre zarfında %98 korur. Spiraller rahim içerisinde 1-5 yıl kalabilmektedir.

Tüplerin Bağlanması

Tüplerin Bağlanması

Kadınlarda, yumurtayı rahim içine taşıyan tüplerin bağlanmasıdır. Cerrahi bir yöntemdir. Bir daha çocuk isteyemeyen çiftler için ideal bir yöntemdir. Geri dönüşü yoktur, uygulanabilmesi için çiftlerin çocuk istemekten tamamıyla vazgeçmesidir. Koruyuculuğu %100’e yakındır.

Gebelik Sonlandırma Hapı

Ertesi gün hapı

Gebelik sonlandırma hapı ülkemizde kullanılan bir yöntem değildir. Diğer bir adı düşük hapı olarak geçen hap, iki günde gebeliğe son veren bir haptır.

Vajinal Halka

Nuvaring

Gebelikten korunmak için adetin ilk günü vajina içine yerleştirilir ve 21. Gün alınır. Vajinanın içerisine yerleştirilmesi ağrısız bir işlemdir. Adet düzensizliğine sebep olmamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı