İş Kurmak İsteyen Kadın Girişimcilere Tavsiyeler


0

İş hayatına atılan kadınların başarı hikayelerini okumaktan sıkıldınız mı? Sizin de aklınızda iyi bir fikir var ve bunu girişimciliğinizle birleştirerek iş hayatında başarıya ulaşmayı mı hedefliyorsunuz? İş kurmak isteyen kadın girişimcilere tavsiyeler aradığınız için bu yazıya ulaştıysanız tam olarak doğru yerdesiniz.

Bir fikri hayata geçirmenin birçok aşaması vardır. Sabır gösterdiğiniz, inancınızı kaybetmediğiniz, doğru hedefe odaklandığınız sürece kurduğunuz işte başarıya ulaşmanız kadar kaçınılmaz bir sonuç yoktur. Fikrinizi hayata geçirirken ilerlemeniz gereken adımların ardından, iş kurmak isteyen kadın girişimcilere tavsiyeler listesini de bu yazıda bulacaksınız.

Bir Fikri Hayata Geçirmek

Bir Fikri Hayata Geçirmek

Aklınızdaki fikri, ilk olarak somut bir eksene dökmeniz gerekir. Bu fikir bir iş olarak sunulduğunda gerçekten alıcı bulabilir mi? Pazar payı ne kadar? Kitlesi belirgin mi?

Ardından, doğru zamanı tespit etmeniz gerekir. Ekonomik durumlar, sosyolojik koşullar ve dahası… Her şeyi düşünüp, tam olarak o işin ilgi göreceği bir anı belirleyerek ilk adımı atın.

Sonrası, iyi bir yapılanma ve süreç takibi ile devam etmeli. Her adımınızı önceden düşünün, planlayın, uygulayın.

Önce Kendinize Karşı Dürüst Olun

Önce Kendinize Karşı Dürüst Olun

Objektif olabilmek, iş hayatının en önemli düsturudur. Hatta bir adım ötesini düşünelim: İlk olarak, kendimize karşı objektif olmamız gerekir. İş hayatında başarının yolu, kendimizi doğru analiz etmemizden geçer. Güçlü yönlerimizi ve zayıf taraflarımızı iyi tespit edersek, yola çıkmaya hazırız demektir. Unutmayın ki zayıf olduğumuz konulara dair yardım almak, bizi daha zayıf kılmaz.

Kimse bir iş konusunda A’dan Z’ye her şeye hâkim olamaz. Bilgi ve becerimizin yetmediği hususlarda bu konuların uzmanlarına danışmak bizim işimizi kolaylaştırır. Bu da zayıflık değil, olsa olsa profesyonelliktir.

Müşterilerinizi Tanıyın

Müşterilerinizi Tanıyın

Bir işin başarıya ulaşabilmesi, arz – talep dengesiyle doğru orantılıdır. Yani iş konusundaki yetkililerin de ötesinde, işin devamlılığı müşterilerden kaynaklanır. Sadece işi bitiren yetkileri tanıyan yöneticiler, başarısızlığa doğru kürek çekmekten başka bir şey yapamaz.

Hitap ettiğiniz kitle kimlerden oluşuyor? İş alanınıza en uygun pazar nerede yer alıyor? Müşterilerinizin sosyokültürel dağılımı nasıl? Bunlar ve bunlara benzer soruları doğru zamanda sormadıktan sonra işinizde başarı, hayal olur. Soruların muhatabı ise tam olarak kendinizsiniz.

İşinizi ve Özel Hayatınızı İyi Dengeleyin

İşinizi ve Özel Hayatınızı İyi Dengeleyin

İş hayatı, hele ki sevdiğiniz işi yapıyorsanız, çok caziptir. Düzenli gelir, serbest zaman bolluğu ve dahası… Ancak özel hayat ile iş hayatı arasındaki vakit dengesini iyi kuramazsanız bir süre sonra motivasyon kaybı, emek israfı, dikkatsizlik gibi olumsuzluklarla karşı karşıya kalacaksınız. Bu da doğru işi yapıp yapmadığınızı sorgulamanıza neden olacak, belki de işten vazgeçmenize sebep olacaktır.

Sermayeyi Doğru Planlayın

Sermayeyi Doğru Planlayın

İş fikriniz güzel. Yola çıkmaya da hazırsınız. Enerjiniz, motivasyonunuz hayli yerinde… Peki sermaye? Doğru planlanmamış, yetersiz sermaye ile açılmış girişimlerin bir süre sonra, ki bu süre paranın bitmesiyle doğru orantılı şekillenir, batması işten bile değildir. Sabit giderlerin söz konusu olduğu girişimlerde faturalar, sigorta ve kira giderleri düşünüldüğü zaman konu daha net belli olur. İşletmelerin ömrünü kısaltan yegâne unsur, günümüzde sermayedir. Bunu aklınızın bir köşesinde her zaman bulundurarak yola doğru sermaye ile çıkmanızda büyük fayda var.

Çevrenizi Genişletin

Çevrenizi Genişletin

Network her şeydir! Farklı meslek gruplarından arkadaşlar edinmeniz, beklenmedik zamanlarda beklenmedik fırsatlar açabilir. Bunu satış yapmakla eşdeğer bir kavram olarak düşünmeyin. Satışta hedef doğrudan maddî kazanç iken, network oluşturmakta amaç bilinirliği arttırmaktır. Sizin, işinizin, şirketinizin… Yani sizi temsil eden her şeyin. Günümüzde, ne kadar biliniyorsanız o kadar varsınız.

Başarısızlıktan Kaçmayın

Başarısızlıktan Kaçmayın

Yanlış okuduğunuzu düşünmüş olabilirsiniz. Fakat başlık doğru: Başarısızlıktan kaçmayın. Bir adım öteye gidelim hatta: Başarısızlıktan korkmayın.

Çünkü başarısızlık korkusu yapabileceğimiz işleri yapamamamıza, girişimi doğru ifade edemememize, doğru adımları atamamamıza neden olur. Konforlu bir alan belirleyip, yerimizde sayma pahasına o alandan çıkmamamızı sağlar. Bu da er geç, doğal olarak, başarısızlığın kendisini bize getirir.

Cesaret, özellikle startup kıvamındaki yeni girişimler için olmazsa olmazdır. Istakoz hikâyesini hepimiz duymuşuzdur: Kabuğunun içinde güvende olan bu canlı, kabuğunu kırıp ilerlemediği sürece hep aynı boyda kalır. Oysa kabuğunu kırarak hayatını tüm zorlu şartlara rağmen sürdürmeyi tercih ederse, daha büyük ve daha güçlü bir kabuk oluşturabilir.

Tek Amaç Para mı?

Tek Amaç Para mı?

Bu soruyla karşılaşınca duraksadınız. Hatta, soruyu saçma bulduğunuzu belli edecek bir mimik takındınız. Bir iş kurmak para kazanma isteğinden kaynaklanır. Doğrudur. Ancak tek amacın para kazanmak olması bir süre sonra gözünüzün önüne perde çekip, doğru hedeften uzaklaşmanıza neden olur. Doğru hedef ise, başarıya ulaşmak olmalıdır. Başarıya ulaşma hedefinde, er ya da geç para kazanma isteğiniz de gerçeğe dönüşecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı