İş Hayatında Kadına Baskı ve Bunla Mücadelenin 10 Yolu

İşyerinde kadınların yaşadığı zorluklar, her geçen gün artarken kadınların bu duruma tepkisiz kalması karşı tarafı daha da cesaretlendiriyor. Mücadele etmek lazım!


2

Gerek ülkemizde gerekse de dünyada kadınların hayatın her aşamasında yaşamakta olduğu sıkıntılar herkesçe malumdur. Söz konusu zorbalıkların en çok yaşandığıortamlardan biri de iş yerleri olmaktadır. Erkek çalışanların yanı sıra kadınlar daha çok mobbinge maruz kalmaktadır ve bununla başa çıkmak ne yazık ki çok da kolay olmamaktadır. Bu yüzden iş hayatında kadına yapılan zorbalıkla mücadele yollarını paylaşmak ve bu konuda sıkıntı yaşayanlara fikir vermek son derece önemli bir konudur. Böylece mobbing ile başa çıkmak çok daha kolay olacaktır.

 1. 1 Unutmayın Her Koşulda Kadınsınız


  İş yerlerinde kadınlardan beklenen “adam gibi” çalışmaları ve performans göstermeleridir. Ancak kadın kadındır ve gereken yerlerde kadın gibi davranma özgürlüğü vardır. Erkeklerin sizden beklediği performansı sergilemek zorunda değilsiniz. Onlar size flörtöz davrandığı zaman buna da karşılık verme zorunluluğunuz yoktur. Kendi kurallarınız ne ise ona göre davranın ve yaşayın.

 2. 2 Zorbalıkları Kayıt Edin


  Unutmayın ki iş yerinde baskı ve zorbalık bir suçtur ve kanunda cezası bulunmaktadır. Bu konuda yaşanan sıkıntıları kanun yolu ile çözmek istediğinizde sizden bir kanıt ya da tutanaklar talep edilecektir. Bu yüzden yaşadığınız mobbingi tek tek yazın ve kaydedin hatta imkanınız var ise kameraya bile çekebilirsiniz.

 3. 3 Arkadaşlarınızla Ortaklık İçinde Hareket Edin


  Yaşanan baskı ile alakalı olarak bir arkadaşınızdan destek almak size büyük oranda fayda sağlayacaktır. Gerek sizin gibi iş yerinde baskıya uğrayan kadınlardan ya da bu konuda size destek olabilecek herhangi birinden yardım alabilirsiniz. Bu hem size psikolojik olarak fayda sağlayacak hem de gerekli hukuki durumlarda yardımları dokunacaktır.

 4. 4 Durumu İnsan Kaynakları İle Paylaşın


  Yaşanmakta olan iş yeri zorbalığını kendi şartlarınız ile aşmak ya da buna boyun eğmek zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken tek şey size bu sıkıntıyı yaşatmakta olan kişiyi ya da kişileri insan kaynakları birimi ile paylaşmaktır. Bu yaşadığınız problemi aşmak için atacağınız en önemli adım olacaktır.

 5. 5 Kanunlardan Haberdar Olun


  Unutmayın ki bu konuda kanunlar tamamen sizden yanadır. Gerek mobbing gerekse de iş yerinde taciz kanunlarımızca suç teşkil eden eylemlerdir. Bu konuda tüm yasalar  kadınlardan yana olmaktadır. Elinizde yer alan belgeler ya da olaya tanıklık eden şahitler ile avukatınıza başvurmak sorununuzu çözmek için etkili olacaktır.

 6. 6 Kendinizi Bırakmayın


  Bilmelisiniz ki size zorbalıkta bulunan kişilere vereceğiniz en güzel cevap dik durmanız ve kendinizi bırakmamanız olacaktır. Çünkü onlar sizin boyun eğmenizden ve üzüntünüzden beslenmektedir. Bu yüzden yapmanız gereken mücadelenize devam etmek ve bu esnada gülümsemenizi eksik etmemektir. Sakin tavrınız ve kendine güvenen davranışlarınız karşınızdaki kişiyi yıpratmaya yetecektir.

 7. 7 Sakinliğinizi Koruyun


  İş yerinde yaşanan taciz ya da mobbing sizi her ne kadar üzse ya da sinirlendirse de ne olursa olsun sert ve fevri tepkiler göstermemeniz gerekmektedir. Asla öfke ile hareket etmemeli ve akıllı davranmalısınız. İşyerinde kadınların yaşadığı zorluklar sonrasında haksız çıkmasının en büyük nedenlerinden birisi de öfkeyle hareket etmeleridir.

 8. 8 Her Zaman Hazırlıklı Olun


  Yaşayacağınız taciz ya da zorbalığa hazırlıklı olamamak sizi yanlış tavır ya da hareketlere sürükleyebilir. Bu yüzden yaşayacağınız duruma kendinizi önceden hazırlamak her zaman fayda sağlayacaktır. Bu noktada yapmanız gereken nazik olmak ve vereceğiniz cevaplar ile yaşayacağınız zorbalığı önlemektir.

 9. 9 Gerektiğinde Kendinizi Savunun


  Bazen iş yerinde taciz öyle bir hal alır ki kendinizi savunmanız gerekebilir. Hatta sözlü olarak savunmak yerine bedensel saldırılara karşı önlem almak için savuma sporları ile ilgili eğitim almayı da düşünebilirsiniz.

 10. 10 Kendinizi Asla Suçlamayın


  Unutmayın ki yaşadığınız şeyler sizde bir eksiklik ya da suç olduğu anlamına gelmemektedir. Bu yüzden asla ve asla kendinizi bu konuda yargılamayın ve de hatayı kendinizde aramayın. Çünkü iş yerinde kadınlara yapılan zorbalıkta tek suç bunu yapan kişiye aittir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı