İş Hayatında Aranan Kişi Olmak İçin 13 Etkili Tüyo

İş yaşamında sizi güvenilir ve aranan kişi yapacak birbirinden değerli tüyoları yazımızda bulabilirsiniz.


1

İnsan ilişkilerine ve gündelik hayata kıyasla iş yaşamı, tamamen farklı iletişim stratejilerinin hüküm sürdüğü ve yazılı olmayan kanunların uygulandığı bir alandır. Bu durumlar çoğu zaman öyle etkili bir hal alır ki çok kısa bir sürede sizi iş arkadaşlarınızın ve patronunuzun en güvendiği ve aranan elemanı yapar. İşte iş hayatında aranan kişi olmak için gereken birbirinden önemli püf noktalar.

 1. 1 İştahlı Olun


  Yeni bir işe başladığınızda işi öğrenene kadar kendinizi bir işe yaramaz zannedebilirsiniz. Bu durumu aşmak ve boş duruyormuş gibi görünmemek için tek yapmanız gereken oldukça iştahlı bir görünüm sergilemektir. Öğrenmeye istekli ve bilgiye aç görünürseniz kimse sizi bilgisizlik ile suçlayamayacak ve yetersizliğiniz bir süre de olsa göze batmayacaktır.

 2. 2 İşinizi Sahiplenin


  Çalıştığınız yeri kendinize aitmiş gibi hissedin. Yaptığınız işin sonunda tüm para ve başarıyı kendinizinmiş gibi düşünün.

 3. 3 Etrafınıza Işık Saçın


  İşler zaman zaman kötü gidebilir. Böyle durumlarda tamamen olumsuzluklara odaklanıp karamsar olmak yerine umutla bakabilen ve umut aşılayabilen bir tavra sahip olun. Pozitif olmak, daima iş arkadaşlarınızı da motive edecektir.

 4. 4 Çalışın ve Bunu Gösterin

  calisin.gif

  Çok çalışın ve çalıştığınızı gösterin. Bütün gün çalışıp müdürünüz ya da patronunuz gelirken mola vermek tüm gün çalışmadığınız algısı oluşturacaktır.

 5. 5 Adımlarınız Açıklanabilir Olsun


  Herhangi bir konuda inisiyatif kullanmanız gerekiyorsa sürecin ardından üstleriniz tarafından bu durum sorgulanacaktır. Böyle durumlarda inisiyatif almadan önce olumsuz herhangi bir durumda açıklanabilir bir nedeniniz olmalı. Aksi halde inisiyatif almaktan uzak durun.

 6. 6 Uyumlu Olun

  uyumlu-olmak.gif

  Her ülkenin ve şehrin birbirinden farklı kültürleri vardır. Eğer yeni işinizde alışık olmadığınız bir kültürün içine adım atıyorsanız kesinlikle o kültüre uyum sağlamanız gerekecektir. Ayak uydurmadığınız halde iş arkadaşlarınızın arasına girmekte oldukça zorluk çekebilirsiniz.

 7. 7 Not Alın

  not-alin.gif

  Ben unutmam düşüncesi ile asla iş yapmayın. Genelde tüm akılda tutulması gereken bilgiler kısa sürede unutulur. Önemli anlar için ajandanıza not alıp alarm kurmayı unutmayın. Sürekli olarak cebinizde bir not kâğıdı bulunsun. Bunun size ne kadar fayda sağladığı çok önemli bir bilgiyi unuttuğunuzda daha iyi anlayacaksınızdır.

 8. 8 Daima Hazır Bulunun

  hazir-olun.gif

  Üstlerinizin karşısına çıkarken daima hazır bulunun. Genellikle amirleriniz sizlerden yürüttüğünüz işle ile ilgili veri almak isteyecektir. Böyle durumlarda yanıt verememek ya da unutmak, işe ilgisizlik duyduğunuz algısına sebep olacaktır.

 9. 9 İşinizin Her Zaman Hakkını Verin

  isin-hakkin-verin.gif

  Bir işi yaparken o işi daha iyi yapabilirim diyorsanız mutlaka daha iyi yapın. Elinizdeki işi en iyi yapmak iş ahlakının en temel kuralıdır.

 10. 10 Sürekli Olarak İzlendiğinizi Bilin

  izlendiginizi-bilin.gif

  İş yerinizde yalnız olduğunuz zamanlarda kameralar ile izlendiğinizin her zaman farkında olun. Söz konusu iş olduğunda sizi kimin ne zaman işleyeceği hiç belli olamayan bir durumdur.

 11. 11 İyi Dostlar Edinin

  iyi-dostlar.gif

  Her tanıştığınız kişi ile dostluk kurarak çevrenizi oldukça genişletebilirsiniz. Bu ilişkiler uzun vadede her anlamda işinizi kolaylaştıracaktır.

 12. 12 Yeri, Zamanı ve Kelimelerinizi İyi Seçin

  dikkatli-kelimeler-secin.gif

  Bazı konuşmaların ve konuların konuşulmaması gereken zamanlar vardır. Her zaman çok doğru bir üslup takınarak, doğru sözcüklerle doğru yerde konuşun.

 13. 13 Görünümünüze Özen Gösterin

  guzel-giyinin.gif

  Kişisel temizliğinize ve dış görünümünüze olabildiğince dikkat edin. Pasaklı ve dağınık bir kişiyi genelde kimse ciddiye almaz. Duruşunuz ve tarzınız ile her zaman oldukça seçkin bir kişi olduğunuz çevrenize hissettirin.  Bu durum size girdiğiniz her ortamda ve çalıştığınız her işte önemli kazanımlar sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı