İş Dünyasında Empati Kurmanın Önemi


0

Geçmişten günümüze gelişen teknoloji ve devasa boyutlara ulaşan bilgiler sayesinde pazarlamacıların tüketicileri anlaması eskiye nazaran tabi ki daha da kolaylaştı. Yıl boyunca müşterilere hizmet karşılığında onlarca memnuniyet anketleri yapılıyor ve derecelendiriliyor. Peşine daha iyi hizmet alabilmek için beklentileri soruluyor. Doğru! Çoğu pazarlamacıya bu bilgiler yol gösterebilir. Ancak hiçbir anket veya veri, pazarlamacıların tüketiciler ile empati kurması kadar kıymetli bir bilgi veremez. Yani artık müşterinin gözünden bakmanın her türlü bilgiden daha değerli olduğunu iş dünyasında bilinen bir gerçek.

Çoğu sektörde pazarlamacılar müşterilerin yerine kendilerini koyarak, bizzat o duyguyu yaşayarak memnuniyetini daha da artabilir. Örneğin, havacılık sektöründe daha kaliteli hizmet verilebilmek için düşük notlar alınan yerlerin sebebini, yolcu bekleme salonlarından tutun orada birkaç kez yolculuk yaparak daha iyi analiz edilebilir. Sürekli o bölümlerde yolculuk yapan müşterilerle yüz yüze görüşüp de nasıl çıtayı yukarılara taşıyabiliriz sorusunuz cevabını bulabilirsiniz. Böyle bir deneyimden sonra eğer yok ise WiFi hizmeti sunulabilir, koltuk tasarımları daha kaliteli bir seyahat için değiştirilebilir veyahut yiyecek ve içecek servislerini geliştirerek iyileştirmeler yapılabilir. Bu isteklere yolcularla kurduğunuz empati sayesinde karşılık verebilirsiniz. Sadece işin ticaretini düşürmek size para kazandırabilir ancak müşteri odaklı hizmet önce kaliteyi sonra bu işte devamlılığı da getirecektir.

Tercih Edilmenizin Sebebi Nedir?

Müşteriler neden sizi tercih ediyor

Müşterilerin sizi neden tercih ettiğini iyi anlamınız gerekiyor. Ürünün kalitesinden mi,  ihtiyaçtan dolayı mı? Başkalarının tavsiyelerinden mi yoksa daha önceki tecrübeleri mi? Bu pazarlama açısından çok önemli bir konu. Müşteriyi anlamak, kararının sebebini bilmek size kurumsal kimlik oluşumunda son derece yardımcı olacak bilgilerdir. Zira onlara bir üründen veya hizmetten fazlasını verebilmek müşterileriniz açısından çok daha fazla değer ifade edecektir. Ayrıca uluslararası bir müşteri portföyüne sahip olan büyük bir şirket sahibi, kurumsal değerlerin dışına taşmadan, şirketin kırmızı çizgilerini geçmeden yerel müşterinin yaşam tarzlarına uygun beklentilerini de göz ardı etmemeli. Örneğin mekânda fonda çalan müzik yerli halkın kulağına hitap etmeli yahut ikramlar halkın damak tadına uygun olmalı. Bu vizyonu farklı dilin konuşulduğu, farklı dinin yaşandığı ülkeler içerisinde şirketin sürekli güncellemesi gerekir.

Sektör Dışı Müşterilerin Önemi

Sektör dışı müşteriler

Topgolf İnternational Başkanı Troy Warfield bir sözü şirket kurup yönetmek isteyenlerin girişimcilerin kulağına küpe olmalı. ‘’Kendini rekabetten ayrıştırmanın en iyi yolu, kendi kategorini oluşturmaktır.’’ der Troy Warfield. Rekabetin arttığı, sürdürülebilirliğin son derece azaldığı bu zamanda eğer kendi markanla bir pazar oluşturmak istiyorsan kendine özgü bir kategori oluşturmalısın. Bu sayede ya kendini yeniler sürdürülebilir bir marka sahibi olursun ya da eninde sonunda bu ürünün modası geçer. Sadece kendi sektöründen değil, diğer sektörlerin müşterinin taleplerini incelerek nasıl bir beklenti olduğuna karar verebilirsin. Empati kendinden bekleneni en iyi karşılama yöntemidir. Bu yüzden rakiplerden ayrışmak için sadece kendi sektöründe değil ilintili diğer sektörlerin müşterilerin yerine kendini koyarak markanızı daha faydalı ve amacına uygun bir araca dönüştürmesine sebep olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı