İran Rejiminin Halka Getirdiği Kısıtlamalar


0

Komşularımızdan olan İran yıllar öncesinde çok daha çağdaş ve özgür bir atmosfere sahipken, karşı devrimin gerçekleşmesinden sonra tam manasıyla bir yasaklar ülkesine dönüştü. Yasaklar öyle abartılıyor ki halka neredeyse nefes alma hakkı bile tanınmıyor. Bilhassa İran gibi bir ülkede kadın olmak çok ama çok zor! İdamın da uygulandığı ülke, Türkiye’nin komşuları arasında yer alıyor. Dışarıdan turist olarak İran’a giderseniz size daha hoşgörülü bir yaklaşım var; fakat halka getirilen yasaklar, insanları bezdirmiş durumda. Akıl ve mantık dışı yasakların da bulunduğu bu uzun listeden en popüler olanlarını sizler için derledik. İşte İran rejiminin halka getirdiği akıl almaz kısıtlamalar.

İnternet

Sınırlı internet erişimi

İran halkının en büyük şikâyetlerinden biri de internete uygulanan büyük ve kapsamlı sansür. İran’da Youtube ve Facebook gibi sitelere girmek yasak. Normal sitelere girmek bile neredeyse olanaksız. Bazı otellerde internet olanağı var ancak teknik olarak oldukça düşük bir hızda. Bir arkadaşınıza mail aracılığı ile bir dosya yollamak dakikalar boyunca sürebiliyor. Böyle bir teknoloji çağında internet konusundaki yasakların İran’a getireceği hiçbir şey yok; ancak bunu gelin rejime anlatın.

Alkol

Alkol

Bu tip konularda çok sert ve acımasız bir ülke olan İran’da aslında dört duvar arasında çok fazla alkol tüketildiği söyleniyor. Fakat dışarıda alkol tüketimi deşifre edilirse, bunun ciddi cezaları var. İran’ın alkolsüz gece hayatı ne kadar eğlenceli olabilir, bunu varın siz hesap edin.

Kredi Kartları

İran kredi kartı yasağı

İran bankacılık sistemine kapalı olduğu için burada kredi kartları kullanılmıyor. Tabi kapalı derken uluslararası ilişkiler bağlamında kapalı diye düzeltmek gerekiyor. Ülkenizden götüreceğiniz kredi kartları burada bir işe yaramayacaktır.

Müzik

Müzik

Müzik konusunda da hiç taviz vermeyen bir rejim söz konusu! Özellikle bazı müzik türleri onlar için adeta bir şeytan işi. Rock müzik bunların başında geliyor.

Sokakta El Ele Dolaşmak

İran'da sokakta el ele dolaşma yasağı

İster evli olun ister nişanlı, sokakta yürürken el ele tutuşamazsınız. Çiftlerin sokaklarda yürürken birçok açıdan dikkatli olmaları gerekiyor. Karşı cinslerin bir arada seyahat etmesi belirli yerler dışında pek hoşgörüyle karşılanmıyor.

Eşcinsellik

İran eşcinsellik yasağı

Böyle bir ülkede eşcinselliğin yasaklı olmasına şaşırmamak gerekiyor. Eşcinsel ilişki yasak; ancak buna rağmen ameliyatla cinsiyet değiştirme anlamında öne çıkan bir ülkeden söz ediyoruz. Ülkedeki eşcinseller, bu yasağa dâhil olmamak adına ameliyatla cinsiyet değiştirme yoluna gidiyor.

Dövme

İran dövme yasağı

İran rejiminin taviz vermediği bir diğer konu da dövme konusu. Hatta yakın zaman önce ülkemizde yakalanan iki İranlı ülkelerine yollanmak istenmişti ve bu süreçte gençler saçları boyalı ve dövmeli olduğu için idam edileceklerini söylemişlerdi. İran’da bu uygulama yasaklar kapsamında ancak cezası idam falan değil. Ülkede genelde zengin kişilerin dövme yaptırıp saç boyayabildikleri görülüyor.

Barbie Bebek

İran Barbie Bebek yasağı

İlginç yasaklardan bir tanesi de Barbie bebekler. Aslında bu çok da eski bir yasak sayılmaz. 2012 senesinde ülkedeki oyuncak dükkânlarından satılan barbie bebekler toplatılmıştı. Ülkede genelde Amerikan kültüründen dayatılan her türlü nesneye karşı rejim tarafından bir tepki var.

Köpek Beslemek

İran köpek besleme yasağı

İran’da köpek beslemek uzun zamandır yasak kapsamındadır. Buna rağmen evinde köpek beslemeye devam edenlerin karşılaşacağı ceza ya 6 ay hapis ya da 74 kırbaç. Bu yasağı gizlice delen İranlıların sayısı hiç de az değil.

Cansız Mankenler

İran cansız manken yasağı

Giyim mağazalarını süsleyen cansız mankenler bir ülkede neden yasak olabilir ki? Aklımıza çıplak olmaları dışında başka bir olasılık gelmiyor. Vitrinler için çok önemli bir sunum aracı olan cansız mankenlere yakın zaman önce tamamen yasak getirildi. Aynı zamanda İran’da erkek esnaflar dükkânlarında kadın iç çamaşırı satamıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı