IPTV Nedir? – İnternet Üzerinden Televizyon Keyfi

Son günlerin popüler teknolojisi olan IPTV hakkında fikir sahibi olmayanlar için güzel bir kaynak! Yayınını geri al, kaydet, istediğini zaman izle!


3

IPTV nedir? sorusu günümüzde pek çok kesim tarafından merak edilmektedir. Teknolojinin artık ne kadar hızlı ilerlediğini ve hızlı gelişme gösterdiğini hepimiz biliyoruz. teknolojinin sadece hayatımıza girmesi değil, aynı zamanda gelişmesi de çeşitli yeniklikleri bizlerle tanıştırdı.

Bu yeniliklerden bazıları televizyonlarımıza da geldi. IPTV uygulamaları hakkında bilgi vermeden önce, bu uygulamanın tam olarak ne olduğunu ve neleri kapsadığını belirtelim. Kısaca anlatmamız gerekirse, internetten televizyon izlememizi sağlayan sisteme IPTV denilmektedir.

IPTV Çalışması Hakkında

IPTV nedir? sorusunu açıkladığımıza göre, bu uygulamanın nasıl çalıştığına değinebiliriz. IPTV, İngilizce bir terimdir. Internet Protocol Television kelimesinin kısaltılması ile hayatımıza girmiştir. IPTV’yi kullanmak istiyorsanız, mutlaka bu sistemi size sunan bir firmaya üye olmanız gerekiyor. Örneğin, D-smart, Digitürk ya da Tivibu gibi. 

Evde televizyon izlemek isterseniz, bunu IPTV sayesinde yapabilirsiniz. IPTV nedir? sorusunun cevabını araştıran kişiler bütün bu bilgilere ulaşabilmektedir. Bu sistemi kullanabilmek için cihaz kurulumu yaptırmalısınız. 

IPTV Kullanmanın Yararı Var Mı?

iptv nedir

IPTV nedir? sorusunun içerisinde IPTV kullanımının yararlarından bahsetmemiz gerekiyor. Bu sistemin en temel avantajlarından bir tanesi, dilediğiniz yerden istediğiniz projeyi izleyebilirsiniz. Fiyat bakımından da son derece uygundur. Kullanıcılara sunulan pek çok paket bulunmaktadır. 

İşten eve geldiniz. Çok da yorgunsunuz ve televizyon izleyecek gücünüz bile yok. Ya da aynı anda sevdiğiniz 2 – 3 dizi birden bulunuyor. Kanallar arasında geçiş yapsanız bile hiçbir diziyi tam olarak izleyemeyeceksiniz. Peki, bu konuda ne yapabilirsiniz? Elbette IPTV uygulamaları sayesinde, dilediğiniz programı istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Internet Protokol Televizyonu olarak da bilinen bu sistemin çalışması da çok basittir. Çalışma sistemini kısaca ş şekilde belirtebiliriz:

Eminiz ki evinize fiber optik kablo, uydu çanağı ya da çatı anteni ile gelen bir sinyal bulunmaktadır. Bu sinyaller sayesinde TV programı almıyor, internet bağlantınızla birleştirerek video akışı alıyorsunuz. Ancak burada internet hızınız önemli bir sorun olabilir. Eminiz ki 10 Mbps olan hızınız bu konuda yetersiz kalacaktır. IPTV nedir? sorusunun cevabını arayan kişiler bu sorunla da karşılaşmışlardır. Bir üst paket alarak, internet hızını da çözebilirsiniz. 

IPTV Çeşitleri Nelerdir?

IPTV nedir? sorusunun içinde, IPTV çeşitleri de bulunmaktadır. Bu sorunun cevabını 3 şekilde açıklayabiliriz: 

  1. İzlediğiniz canlı IPTV 
  2. Genel olarak kullanılan video sistemi 
  3. Kaydırmalı IPTV

IPTV nedir? sorusunun içerisinde son olarak her televizyonla uygun olup olmadığına değinmemiz gerekiyor. Elbette bu sistem her televizyon uygun değildir. Eski sistem tüplü televizyonlar bu sistemi algılamamaktadır. Ancak yeni modern ve internete bağlı televizyonlarda bu sistem kullanılabilmektedir. 

Hatta IPTV uygulamaları için IPTV kutusu olmadan da televizyonunuzu internet tarayıcısına bağlayarak da sistemi kullanabileceğinizi belirtmek istiyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı