İnternet Bankacılığı Hakkında Her Şey


0

Günümüzde, gelişen teknolojilere adapte olan hayatımızda bankaların yeri büyük. Yaşamda hızı ön planda tutmamız sonucu, internet bankacılığı hakkında her şey daha önemli hâle geliyor. Şubeye gitmeden, sıra beklemeden, yolda zaman harcamadan bankacılık işlemlerini halletmek bizim için gündelik hayatın bir parçası oldu. Zamandan kâr etmemizi sağlayan bu işlemler, internet bankacılığı sistemi olarak adlandırılır.

İnternet bankacılığı işlemleri yapmadan önce, aklınızda pek çok soru olabilir. Ancak şu an bu yazıyı okuyabiliyorsanız, temel anlamda internet kullanabiliyorsunuz demektir. Dolayısıyla herhangi bir bankacılık işleminin hayli kolay yürütüldüğü internet bankacılığı servisini de sorunsuz kullanabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Hesabı Nasıl Açılır?

Hesabınız olan bankalarda internet bankacılığı işlemleri yapabilmeniz için ilk olarak internet bankacılığı şifrenize sahip olmalısınız. Bu şifreyi alabileceğiniz birçok yol var.

 • İnternet üzerinden: Bağlı olduğunuz bankanın internet sitesinden gerekli bilgileri doldurarak bu şifreyi alabilirsiniz.
 • Akıllı telefon uygulamasından: Müşterisi olduğunuz bankanın telefon uygulaması ile de internet bankacılığı şifresi alabilirsiniz. Bunun için, akıllı telefonunuza uygulamayı indirmeniz ve gerekli bilgileri doldurmanız gerekir.
 • ATM’den: Banka ATM’sine kartınızı yerleştirip, gelen ekranlardaki menüleri takip ederek gerekli yönergeleri gerçekleştirdikten sonra internet bankacılığı şifresi oluşturabilirsiniz.
 • Çağrı merkezinden: Bankanızın çağrı merkezini arayıp, müşteri temsilcisiyle görüştükten sonra internet bankacılığı şifrenizin oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.
 • Banka şubesinden: Banka şubesine gittiğiniz zaman bireysel müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede talebinizi iletmeniz hâlinde, internet bankacılığı şifrenizi oluşturabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Neler Yapılabilir?

Bir banka şubesinde yapabileceğiniz hemen hemen bütün işlemleri, internet bankacılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerin bir kısmını özetlemek gerekirse, şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Vadeli ve vadesiz hesap işlemleri
 • Yeni hesap açma
 • Fatura, vergi ve harç ödemeleri, şans oyunları ve bağış işlemleri
 • Kredi kartı işlemleri
 • Kredi kartı limit yükseltme ve kredi başvuru talepleri
 • Bireysel emeklilik hesabı ile ilgili işlemler
 • Sigorta poliçe işlemleri
 • Yurt içi ve yurt dışı para transferi
 • Şifre ve bilgi güncelleme
 • Yatırım işlemleri
 • Müşteri hizmetleri görüşmeleri

Bu listedeki işlemler haricinde her bankanın kendisine ait ürün ve kampanyalar ile ilgili olarak internet bankacılığı kullanıcılarına bilgi sunduğu ve bu kampanyalardan faydalanma kolaylığı sağladığı da biliniyor.

Hangi Bankaların İnternet Bankacılığı Şubesi Var?

Bugün, bilinen hemen hemen bütün bankaların internet bankacılığı hizmeti bulunuyor.

Ziraat Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Yapı Kredi, Denizbank, Vakıfbank, Halkbank, Akbank, İş Bankası ve TEB’in, internet bankacılığı hizmetlerinden kolayca faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgileri bankaların kendisinden edinmek istiyorsanız, banka adının sonuna internet bankacılığı ibaresini ekleyerek internet üzerinde arama yapabilirsiniz. (Örneğin: “Ziraat Bankası internet bankacılığı” veya “Yapı Kredi internet bankacılığı”)

İnternet Bankacılığının Avantajları

Bir tuşla halledebileceğiniz banka işlemlerini içeren internet bankacılığı hizmetinin avantajlarını listelememiz gerekirse, şöyle bir liste tam olarak sorunuzun cevabı olacaktır:

 • Banka şubesine gitmeden, elektronik ortam üzerinden hızlıca bankacılık işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Şubede yapılan işlemlere kesilen yüksek komisyonlar, internet bankacılığında daha düşük oluyor.
 • İnternet bankacılığının mesai saati yok. Hafta sonları da bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmenize olanak sağlıyor.

İnternet Bankacılığının Dezavantajları

Kolaylıkları ile hem zamandan hem masraftan tasarruf etmemizi sağlayan internet bankacılığı hizmetlerinin, nadiren de olsa dezavantajları olabiliyor.

Güvenliği için üst düzey yatırımlar yapan bankaların, bazı durumlarda çaresiz kaldığı biliniyor. İnternet korsanlarının gerçekleştirdiği siber saldırılar, güvenlik açıklarına yol açabilir. Bu güvenlik açıkları nadiren de olsa bilgilerinizin kopyalanmasıyla sonuçlanır. Bankalar böyle bir durumda doğrudan sorumluluğu üstlendiği ve sorunla bizzat ilgilendikleri için ciddi sonuçlar doğurmaz.

İnternet işlemleri sırasında bir sorun yaşamanız hâlinde, canlı bir muhatap bulamamanız ise sorunun çözümünü uzatabilir. İnternetten sağlanan teknik destek, bazen yetersiz gelebilir. Bu durumda banka şubesi ile görüşerek probleminizi çözebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Güvenilir mi?

Her giriş işleminde cep telefonunuza “tek şifre” olarak adlandırılan ve tek kullanımlık olan giriş şifresi gönderilmesi internet bankacılığını daha güvenli yapıyor. Her bankanın kendi internet bankacılığı hizmeti için birden fazla güvenlik sistemi olduğu düşünülürse, durumun ciddiyeti daha da anlaşılabilir.

Birden fazla güvenlik sistemi olması, tabi ki olumsuz durumları tek başına önlemez. Ancak bir güvenlik hatası sonucu mağduriyet yaşanması durumunda bankalar sorumluluk üstlenir ve problemi daha sizin haberiniz olmadan çözer.

İnternet bankacılığı hizmeti kullanırken, kişisel güvenliğinizi koruduğunuz sürece sizi tehlikeye atacak bir durum yaşamazsınız. Şifrenizi, giriş bilgilerinizi banka görevlileri dahil hiç kimseye söylemeyin. Sizi telefon ile arayarak şüpheli banka işlemleri yaptığınızı iddia eden şahıslarla, bilgilerinizi paylaşmayın.

Dünya’nın en hızlı para kazanma yöntemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat OĞRAK
Uzun yıllar birçok blog ve haber portallarında editör olarak çalışmamın yanında, içerik yönetimine oldukça hakim ve birçok projede büyük yer aldım. Editörlük kariyerinde şimdi Voynnr ile devam etmekteyim.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı