Vücut Sistemimiz Hakkında Bilmemiz Gereken 10 Gerçek

Mucizelerle dolu olan insan vücudu halen daha birçok konuda gizemini koruyor. Açığa çıkan bazı özellikleri ise inanılması güç derecede kusursuz!


1

Dünyadaki en karmaşık ve ilginç vücut yapısı insanlara aittir. Yüzyıllardır bilim insanları tarafından araştırılan insan vücudu, her geçen gün bir başka sırrın ortaya çıkmasıyla çok daha karmaşık bir hal alıyor. Bu karmaşıklığın içinde hala cevaplanamayan yüzlerce soru var. İşte insan vücudunun hayli karmaşık bir yapı olduğunu gösteren 10 gerçek.

 1. 1 Dünyanın En Büyük Flash Belleği


  İnsan beyni yaklaşık olarak 2.5 milyon GB büyüklüğünde bir hafızaya sahip.  Maksimum seviyesine 25 yaşında ulaşan beynin kapasitesi her yıl azalmaktadır.

 2. 2 Su Altında Dolaşımın Azaltılması


  Dalış efekti olarak da adlandırılan bu mekanizma insan vücudu özelliklerinden en çarpıcı olanıdır. Suya battığınızda bu özellik sayesinde kalp atım hızı yavaşlamakta ve böylece dolaşım da giderek düşük seviyelere inmektedir. Bu sayede beyin organlara giden oksijen seviyesini korumak için bir önlem almış oluyor.

 3. 3 Bebekken Çok Güçlüyüz


  Yeni doğan bebekler kendi boyutlarına göre oldukça güçlüdür. 3 aya kadar devam eden bu güçlü olma durumu 3. Aydan sonra yavaş yavaş kayboluyor.

 4. 4 Kan Damarlarının Uzunluğu


  İnsan vücudu içinde yer alan kan damarlarının uzunluğu dünyanın etrafında 2,5 tur atacak kadar büyüktür. Ayrıca kalp ömrü boyunca yaklaşık 6 milyon litre de kan pompalıyor.

 5. 5 Erkekler de Süt Üretebiliyor


  Yeryüzündeki tüm memeli canlılar hiçbir cinsiyet ayrımı olmadan süt bezlerine sahip olarak dünyaya geliyor. Doğal olarak süt kanalları ile meme ucuna sahip olan bu canlıların süt üretmesi de mümkün olabiliyor.

 6. 6 Rüyaların Rengi Televizyona Göre Şekilleniyor


  İnsan vücudu gördüğü rüyaların rengini izlenilen televizyona göre şekillendirebiliyor. Bu yönde yapılan araştırmalar sonucunda izlenen televizyona göre kişilerin gördüğü rüyaların rengini değiştirebilmesi de mümkün.

 7. 7 Kaslar Tonlarca Ağırlığı Tek Sefer Kaldırabiliyor


  İnsan vücudu içinde bulunan 640 farklı kasın henüz keşfedilmemiş güçleri olabilir. 1982 yılında Angela Cavallo tek başına bir arabayı kaldırmıştı.

 8. 8 İnsan Vücudu Bir Mukus Makinesi


  İnsan vücudu günde ortalama olarak 1,5 litreye yakın mukus salgılıyor. Salgılanan bu mukus miktarının bir kısmını farkında olmadan yutuyoruz. Aynı zamanda vücudumuzun içinde 3.5 litreye yakın da öz sıvı bulunuyor.

 9. 9 Beyin Sıvısı Burnunuzdan Akabilir


  Kulağa hayli ilginç gelse de bu bir gerçek. Burnumuzdan gün içinde akan mukusun bir bölümü beyin sıvısı olabilir. Beynimizin etrafını saran bu sıvı çok küçük miktarlarda da olsa zaman zaman burnumuzdan akar.

 10. 10 İnsan Vücudu Dünyanın En Korunan Yapısıdır


  İnsan vücudu siz bu cümleyi okuyana kadar yaklaşık 22 milyonun hücrenin öldüğü bir yapıdır. Önümüzdeki 30 saniye içindeyse 72 milyon adet kırmızı kan hücresi üretilecek. Bu durum da insan vücudunun dünyanın en korunaklı yapısı olduğunu kanıtlıyor. Bunun gibi binlerce daha mucizeye ev sahipliği yapan bu yapı hala keşfedilmeye müsait.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı