IMDb Puanına Göre Son 10 Yılın En İyi 10 Türk Filmi

Son günlerde Türk sinema sektörü ciddi anlamda bir gelişme kaydetti ve izleyicilerden yükske pıuanlar alarak IMDb listelerinde üst sıralarda yer almaya başladı.


2

Aranızda izlemeyen kaldı mı bilmiyoruz ama bu filmleri izlemeyen bin pişman bizden demesi! Türk sinemasının son on yılına damga vurmuş filmleri sizler için sıraladık. İzlemeyenler için şiddetle tavsiye edeceğimiz bu filmler hangileriymiş gelin hep birlikte bakalım. İşte IMDb puanına göre Türk filmleri

 1. 1 Sarmaşık (2015) - IMDb 8,0


  Adını Gişe Memuru ile duyduğumuz genç yönetmen Tolga Karaçeliğin ikinci bağımsız filmi olan Sarmaşık’ın senaryosu da kendisine ait. Son on yılın en iyi Türk filmleri arasında gösterilen filmde iflas eden bir armatörün gemisinin mürettebat ile denizde mahsur kalmasını ve sonrasındaki olayları konu alıyor.

 2. 2 Aile Arasında (2017) - IMDb 8,0


  Fikret ve Solmaz ilişkilerini aynı günde noktalar ve komik bir tesadüf ile tanışırlar. Solmaz’ın kızı Zeynep’in Adanalı sevgilisi ile evlenmek istemesi üzerine kendini bir anda hayatının rolünü oynamak zorunda kalır. Her şey aile arasında olması planlanan filmde damat tarafının geleneksel bir düğün yapmak istemesi ile işler büyür.

 3. 3 Nefes: Vatan Sağolsun (2009) - IMDb 8,1


  Tüylerin diken diken olduğu filmde Güneydoğu’da 2365 metre yükseklikteki Karabal Tepesi’nde bir karakolu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı ve 40 askerinin teröristlerle mücadelesini anlatan harika bir film. 


 4. 4 Selam: Bahara Yolculuk (2015) - IMDb 8,2


  Senaryosu gerçek bir hayat hikâyesinden alınmış filmde gönüllü bir öğretmenin Kırgızistan’a giderek yeni insanlarla tanışmanın zorluklarının yanında çektiği gurbetin hikâyesini bizlerle paylaşıyor.

 5. 5 Kış Uykusu (2014) - IMDb 8,2


  Emekli tiyatrocu Aydın’ın oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’daki babasından yadigâr butik oteli işletmek için dönemsinden sonraki hikâyesini anlatan film son on yılın en iyi Türk filmleri arasında. Nuri Bilge Ceylan Kış Uykusuyla 2014’de Altın Palmiye Ödülünü almayı başarmıştı.

 6. 6 Müslüm (2018) - IMDb 8,3


  Geçen sene gösterime giren Müslüm filmi arabeskin efsane ismi merhum Müslüm Gürses’in hayatını konu ediyor. Eşi Muhterem Nur ile tanışması ve sonrasındaki inişli çıkışlı yaşam öyküsü kısa zamanda son on yılın en iyi Türk filmleri arasına girmeyi başardı.

 7. 7 Ahlat Ağacı (2018) - IMDb 8,3


  Altın Palmiye ödüllü Nuri Bilge Ceylan’ın bu sefer ödül alamadığı ama ayakta dakikalarca alkışlandığı filmi Ahlat Ağacı son on yılın en Türk filmleri arasında yer alıyor. Yazar olmak isteyen genç bir adamın başında geçen olayların anlatıldığı filmi izlemeyen kalmasın!

 8. 8 Bizim İçin Şampiyon (2018) - IMDb 8,6


  Gerçek hayat hikâyesinden uyarlanan bir başka film olan Bizim İçin Şampiyon’da Türk atçılığında önemli yere sahip Özdemir Atman’ın sahip olduğu rekortmen yarış atı Bold Pilot’un ve bu at için bir araya gelen Halis Karataş ve Begüm Atman’ın büyük aşk hikâyesini konu ediniyor.

 9. 9 Ayla (2017) - IMDb 8,8


  Kore Savaşı sırasında yaşanan duygusal ve gerçek bir hayat hikâyesinden sinemalara taşınan Ayla filmi son on yılın en iyi Türk filmleri arasında. Süleyman Astsubay ve Kore kızı Ayla’nın duygusal hikâyesi çoğumuzu ağlattı bile.

 10. 10 Dağ 2 (2016) - IMDb 9,3


  İki arkadaş teröristlerin elinden kurtulmayı başarırlar. Tam 6 yıl sonra Özel kuvvetlere katılarak özel görevle Kuzey Irak’ta terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaya çalışırlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey