Hüzün ve İç Karartıcı Olduğu Kadar Beğeniyle İzlenen En İyi Filmler

Hüzün dolu ve iç karartıcı filmler ile peçete israfı için yerinizi alın!


3

Öyle filmler vardır ki, hüngür hüngür ağlatır ve insanın izledikçe içi sıkılır. Kimisi başından geçenleri o filmlerde görür kimisi ise roldeki kişinin yerine kendisini koyar. İşte size öyle bir liste hazırladık ki, bu filmlerin hepsi içinizi karartacak türden… Bu sebeple izlemeden önce bol peçete edinmenizi tavsiye ediyoruz. İşte hüzünlü filmler listemiz…

 1. 1 Guguk Kuşu / One Flew Over the Cuckoo’s (1975) - IMDb: 8.7


  Guguk Kuşu’nda McMurphy 35 yaşında özgür bir adam. Kavga ve sarhoşluk gibi suçlardan sık sık gözaltına alınmış, tutuklanmış mahkumdur. Kendisini akıl hastanesine aldıran McMurphy, hapisanedense keyif alabileceği akıl hastanesine yatmayı düşünmüştü. Tımarhanedeki deliler arasına bırakılan McMurhpy deli olmadığını, farklı olduğunu toplumlada barışık olmak istediğini anlatmaya çalışmaktadır. Kısa sürede özgürlüğünün elinden alındığını fark eden McMurphy, hemşire Ratched'la da çatışmaya başlar.

 2. 2 Yedi (Se7en) (1995)


  Seri cinayetler işleyen bir katilin peşine düşen iki polis dedektifinin hikayesini anlatmaktadır. 7 ölümcül günah işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmektedir. Hristiyanlık inançlarına göre; Kibir, Şehvet düşkünlüğü ve Tembelliktir. İki polis dedektifi bu yedi gün içinde cinayetleri işleyen katilin peşindedir. Her geçen gün yeni cinayetle karşılaşan polisler bu olayların ne kadar içinde olduklarını anlayacaklardır.

 3. 3 Selvi Boylum Al Yazmalım (1978) IMDb: 8.7


  İlyas Kamyon Şöförüdür. İstanbul’da Asya’nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine ölesiye aşık olurlar. Samet adında çocukları dünyaya gözlerini açar. Geçen zamandan sonra İlyas bu aşkı lekelemiş ve Asya’yı başka bir kadınla aldatmıştır. En büyük tutkusu kamyon olan İlyas’ın yaptığı ihanet de eklenince Asya evi terk eder ve çaresiz kalır. Cemşit adında bir adamın yanına sığınır. İlyas pişman olup geri döner ama Asya kabul etmez!

 4. 4 Hayat Güzeldir / La vita e bella (1997) IMDb: 8.6


  Filmin kahramanı Guido, güzeller güzeli ögretmen Dora’ya vurulur ve herşeye rağmen evlenirler. Tüm zorlukların ortadan kalktığını düşünen çift çocuk sahibi olmuşturlar. Ama bekledikleri gibi olmamış, her şey iyi giderken savaş patlak vermiştir. Yahudi olan Guido ve ailesi esir kampına götürülmüştür. Burada oğluna esir kampının ve savaşın bir oyunu olduğunu söyleyecek; ve oyunu başarıyla tamamlarsa çok istediği oyuncak tankı hediye edeceğini söylemiştir.

 5. 5 Yeşil Yol / The Green Mile (1999) IMDb: 8.5


  Film hapishane görevlisi ve mahkumun öyküsünü anlatıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuğuna uğurlamaktır. John Coffey isimli korkutucu bir adam hapishaneye girer. Coffey’in içinde, iyi niyet ve masumiyet yatmaktadır. Yargılandığı dava ise küçük bir kız çocuğunun öldürülmesi davasıydı. Günden güne ortaya çıkan karakteri ve dünya ötesi güçleri Coffey’in yaşamı hakkında ipuçlarını herkese gösterecektir.

 6. 6 Ateş Böceklerinin Mezarı / Hotaru no haka (1988) IMDb: 8.5


  Ateş Böcekleri’nin Mezarı, Kobe Şehrinde geçiyor. Setsuko’nun ağabeyisi Seita zor durumdadır. O anda yaşadıklarını hatırlayan, Setsuko’nun annesi bir Amerikan bombardımanında öldürülmüştür. İki kardeş oradan uzaklaştırılıp teyzelerinin yanına gönderilir. Teyzeleri ile anlaşamayan iki genç oradan kaçarak kendilerine yeni hayat kurarlar. Tabi bu sırada savaşla baş etmek ve ayakta kalmak zorunda oldukları da görülmektedir.

 7. 7 Cesur Yürek ( Braveheart (1995) IMDb: 8.4


  William Wallace yaşanan büyük acılar sonrası yeniden memleketi İskoçya’ya döner. Asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat kurmaktır. Onu dipsiz kuyulara savuracağından habersiz, çocukluk aşkı ile karşılaşır. İngiliz askeri, Murron’a tecavüz etmeye çalışır. William, onu kurtarır; ama Murro’nun  ölümüne ve o dönemin değişeceğine sebebiyet vereceğini anlamamaktadır. 


 8. 8 Bir Rüya İçin Ağıt / Requiem for a Dream (2000) IMDb: 8.4


  Uyuşturucu bağımlısı bir genç ve annesinin televizyon bağımlısı olması, ikili arasında uçurum olmasına sebeptir. Harry’nin uyuşturucu batağından kurtulmak istememesi; annesinin ise hayattaki bağlandığı tek şeyin, birgün yarışmaya katılacağı ve hak kazandığında ödül olan kırmızı elbiseye girebilmek olmasıydı.

 9. 9 Zindan Adası / Shutter Island (2010) IMDb: 8.1


  Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memuru; kaybolan akıl hastası Rachel Solando için suç işlemiş akıl hastalarının tedavi edildiği Shutter Adasına gelirler. Soruşturma yapan iki polis soruşturma derinleştikçe esrarengiz olaylarla karşılaşmaya başlar.

 10. 10 Karanlık Yolculuk / Donnie Darko (2001) IMDb: 8.1


  Karanlık Yolculuk, genç bir adamın gizemli macerasını ele alıyor. Donnie Darko, bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından tutsak edilir. Yaratık genç çocuğa 28 gün 6 saat 42 dakika ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Donnie, büyük sırrın ağırlığı altında sosyal tüm yaşantısını sonlandırmış ve gizemli tavşanın peşinden gitmiştir.

 11. 11 Kelebek ve Dalgıç / Le scaphandre et le papillon (2007) IMDb: 8.1


  Kelebek ve Dalgıç filminde, 43 yaşındaki Jean Dominique üç hafta süren koma halinden sonra gözlerini açmıştır. Fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremeyen, beyin bölgesinde sorun görülmeyen Bauby’nin, izleyici tarafından iç sesiyle olaylara tanıklık ettiği çözülür. Sadece  sol göz kapağını kontrol edebilmektedir. Göz haraketleriyle insanlara kendini anlatır ve en önemlisi hayat hikayesini yazmaya başlar.

 12. 12 Soraya’yı Taşlamak / The Stoning of Soraya M. (2008) IMDb: 8.0


  Gazeteci olan Freidoune, arabası bozulduğu için küçük bir köyde durmak zorunda kalır. Orada Zahra ile tanışır. Zahra Freidoune’nun peşini bırakmaz çünkü onun gazeteci olduğunu anlamıştır. Soraya, Zahra’nın yeğenidir bir gün önce zina davası yüzünden, yaşadığı o köyde insanlar tarafından katledilmiştir.

 13. 13 Daima Lilya / Lilja 4-ever (2002) IMDb: 7.9


  Lilya 16 yaşında genç bir kız, annesi tarafından yalnızlığa mahkum bırakılmıştır. Sovyetler Birliği’nde varoşlar ile teyzesinin baskısı altında yaşamaktadır. Arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlanan genç kız Andrei’ye aşık olup onun peşinden İsveç’e gitmeye karar vermiştir. İğrenç yaşamından kurtulup cennet ülkede kendine yeni sayfa açmak isteyen Lilya, yaşamın onu seks köleliğine düşürdüğünde anlamıştır ki hayat her yerde aynıdır.

 14. 14 3:10 Treni / 3:10 to Yuma (2007) IMDb: 7.8

  Evans, azılı bir katil olan Walde’in yakalanmasının ardından onu 3:10’da Yuma’ya kalkacak trene götürmeyi kabul eder. Bu işe gönüllü olan Wade ile Evans birbirlerine saygı duymaya başlar. Walde’in çetesi vardır ve farklı noktalarda sayısız tehlikeler ile etrafları çevrilidir. Yolculukları umdukları gibi gitmemiş ve kader görevine dönüşmüştür.

 15. 15 Kefaret / Atonement (2007) IMDb: 7.8


  Briony Tallis 13 yaşındadır. 1935 yazının en sıcak günlerinden birinde tanık olmaması gereken bir durumla karşılaşır. Briony’nun ablası Cecilia ile hizmetçilerinin oğlu Robbie’nin sevişmelerine tanık olur. Bir şekilde kaderleri birbirlerine bağlanan bu üç insanda hak etmedikleri kefaretin kurbanı olurlar.

 16. 16 Makinist/ The Machinist (2004) IMDb: 7.8


  Bir fabrikada işçi olarak çalışan Trevor, bir yıldır uykusuzluk hastalığı çekmektedir. Vücudu bitik olan, ve herşeye zor konsantre olan genç, kendisine bir takım notlar bırakmaya başlar. Fahişe olan Stevie’ye duygusal olarak birşeyler hissetse de, bir yandan da ilgi duyduğu Maria vardır. Gözle görünür kilo kaybı arkadaşları tarafından da görülmeye başlamış ve Trevora bunun nedenini söylemediği için artık güven duymamaktadırlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Garip

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı