Hollanda’da Bir Masal Köy: Giethoorn

Büyülü güzelliği ile ancak masallarda olabileceğini düşündüğünüz şirin köy Giethoorn'u sizler için yazdık.


3

Hollanda denince aklınıza ilk gelen şehir hangisidir diye sorsak, elbette ki ilk cevap Amsterdam olacaktır. Tatil değil de, iş amaçlı Hollanda’ya gidenler, belki bir de Utrecht cevabını verirlerdi bu soruya. Peki size Amsterdam’a trenle yalnızca bir saat mesafede yer alan, huzuru ve güzelliğiyle aklınızı başınızdan alacak masal köy Giethoorn’dan biraz bahsetsek?..

Nasıl Gidebiliriz?

Bu masal köy, süre olarak çok uzakta olmasa da, bir kez aktarma yapmanız gerekecek. Güne önce Centraal’denGiethoorn’a bir saatlik bir tren yolculuğu ile başlıyorsunuz. Gözünüz korkmasın, çünkü bu tren yolculuğunun da apayrı bir seyir keyfi olacağından emin olabilirsiniz. Trenden Steenwıjk’te inip, 270 numaralı otobüs ile sekiz dakika içinde masal dünyasına ilk adımınızı atmış olacaksınız.

Unesco Dünya Mirasları Listesinin Göz Bebeği

Otobüsten indiniz, tebrikler! Artık araç gürültüsü yok, insan sayısı oldukça az ve sanki tüm köy size huzur vermek için inşa edilmiş. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan köyün adı, ilk zamanlarda buraya ilk yerleşen insanların etrafta gördükleri ölmüş yaban keçilerinin boynuzlarından esinlenmesiyle konulmuş. Giethoorn tam olarak “keçi boynuzu” anlamına geliyor.

Rengarenk sokakları gezmeye, tüm köyü saran kanalları ve her biri özenle dekore edilmiş evleri seyretmeye doyamıyorsunuz. Üzerine bir de insanların güler yüzü ve misafirperver tavırları eklenince, bu şirinler köyü ile daha ilk günden mükemmel bir bağ kurmaya başlıyorsunuz.

Kaç Gün ve Nerede Kalmalı?

Her ne kadar kalmalara doyamayacak, orada yaşayanların hayatını, mutluluğunu ve huzurunu gördükçe kendi hayatınızı sorgulayacak ve dönmek istemeyecek olsanız da, esasen bu köyü gezinmek için bir ya da iki gün yeterli. Diğer turistik yerler gibi müze müze, anıt anıt gezme şansınız yok. Ancak gözünüzü parka, yeşile, doğaya doyuracak güzelliği, lezzetli restoranları ve kanal turu sefası ile o iki günü harika bir şekilde geçirebilirsiniz.

Küçük bir yer olduğundan kalacak yer sıkıntısı olacağını düşünebilirsiniz. Ancak, Airbnbve minik oteller sayesinde böyle bir problemle karşılaşmıyorsunuz. Ayrıca köy küçük olduğundan ve tamamı yürüyerek ya da kanolarla rahatça gezilebildiğinden, acaba merkeze uzak mı kaldık, otele geç saatte nasıl döneriz gibi endişelere de yer olmaması tüm gezi boyunca daha rahat hissetmenizi sağlıyor.

Her ne kadar her mevsimin ayrı bir güzelliği olsa da, bu muhteşem masal köyü Giethoorn’u ziyaret etmek için bahar ya da yaz ayrılarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Sadece bir iki günde bu peri masalında huzura doyup, daha mutlu ve daha sakin bir siz olarak döneceğinizden emin olabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
flzsav

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı