Hangi İlde Hangi Yiyecek Meşhur? Ziyaretiniz Midenize de İyi Gelsin!


3

Herkes bilir ki Türk mutfağı denildiği zaman akan sular durur. Ülkemizin tarihi ve kültürel açıdan bulundurduğu zenginlikler elbette mutfağına da yansımış.  Geçmişte birçok medeniyeti üzerinde barındırmasının da bir sonucu diyebiliriz. Hemen her şehrin kendine özgü mutfağı ve çeşitli yemekleri ile sadece bölgesine değil tüm Türkiye’de nam salınmış durumda. Gelin hangi ilin yiyeceği meşhur hep beraber bakalım. İşte bunlardan birkaçı.

Bursa-İskender

Bursa İskender

İskender hemen hemen her lokantada sipariş edebileceğiniz bir yemek. Ancak İskender’i Bursa’da yemediyseniz ben İskender yedim dememenizi tavsiye ederiz. Zira Bursa İskender’i bir başkadır. Öyle ki sırf İskender yemek için bile Bursa ziyaret edilebilen bir şehirdir.

Adana-Kebap

Adana Kebap

Sadece ülkemizde değil Dünya’da Türkiye’de denilince ilk akla gelen yiyeceklerin başında geliyor kebap. Hem Türklerin hem de turistlerin beğeniyle yediği bir et yemeğidir. Adana mutfağının incisi kebap, taş fırında ya da odun ateşte yapılarak pişirilir. Adana’da kebap yemeden dönmek yapacağınız en büyük hatadır.

Gaziantep-Baklava

Gaziantep-Baklava

Dünya’nın her neresinde olursan olun Türkiye’yi ziyaret etmiş bir kişinin diyebileceği iki şeyden birisi mutlaka baklavadır. Gaziantep’in ince ince açılmış hamuru tatlısı üzerine bol fıstıklı veya cevizli baklavası sadece ülkemizin değil Dünya’nın en lezzetli tatlıları arasındadır.

Mersin-Tantuni

Mersin-Tantuni

Mersin ile özdeşlemiş bir dürüm çeşidi Tantuni. Sotelenmiş etin içine atılan kuyruk yağı ile sacda pişiriliyor. Tantuninin Mersin’de başlayan macerası tüm ülkeye yayılmış durumda. Ama biz yine size Mersin’de yemenizi tavsiye ederiz.

Şanlıurfa-Çiğköfte

Şanlıurfa-Çiğköfte

Son zamanların oldukça popüler yiyeceklerinden biri olan çiğköfte artık her köşe başında bir dükkânda satılır oldu. Çiğköfteyi hayatımıza getiren Şanlıurfa’ya bir teşekkür borç biliriz. Etli ve etsiz çiğköfteyi tadabileceğiniz en güzel yer tabi ki Şanlıurfa’dır.

Kayseri-Mantı

Kayseri-Mantı

Mantı Anadolu’nun birçok bölgesinde yapılırken Kayseri mantısının tadı da nam da bir farklıdır. Türklerin olduğu kadar turistlerinde ilk tercihleri arasında yer alır. Eğer mantının yanında parmaklarınızı yemek istiyorsanız soluğu Kayseri’de almalısınız.

Konya-Etli Ekmek

Konya-Etli Ekmek

Lahmacun, pide tarzı yemeklere benzerlik gösteren etli ekmek, Konya denilince ilk akla gelenlerdir. Yolunuz Mevlana şehrine düştüğünde ilginç sunumu ile kesinlikle tatmanız gereken bir tat.

Diyarbakır-Karpuz

Diyarbakır-Karpuz

Yaz aylarının sofralarda vazgeçilmezi karpuzu siz birde Diyarbakır’da yiyin. Büyüklüğü ve tadıyla namı her yere yayılmış olan Diyarbakır karpuzu şehrin en meşhur tatlarının başında yer alıyor.

Kahramanmaraş-Dondurma

Kahramanmaraş-Dondurma

Uzun uzun sünen Maraş dondurması yaz ayarında hem Türklerin hem de turistlerin en çok ilgilendiği yiyeceklerden birisi. Keçi sütünden yapılan bu özel tatlı yapımında salep ve şeker de kullanıyor. Hangi ayda gelirseniz gelin Maraş’ta dondurma yemeden gitmeyin.

Erzurum-Cağ Kebabı

Erzurum-Cağ Kebabı

Yatık döner de denilen cağ kebabı Erzurum denilince akla gelen belki de ilk lezzettir. Kuzu etinden veya oğlak etinden yapılan cağ kebap odun ateşinde pişirilir. Erzurum’a yolunuz düştüğünde midenize bir iyilik yapın ve cağ kebabı yiyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı