Nasıl Hamile Kalınır, Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı


-1

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu karar süresince biraz özveri göstermesi ve kendi anatomisini tanıması gerekmektedir. Bu sayede hem daha sağlıklı bir hamilelik süreci hem de stressiz bir anne adayı olma süreci yaşanmış olur.

Korunmayı Bırakmak

Korunmayı Bırakmak

Eğer gebe kalma kararına varmadan önce herhangi bir korunma yöntemine başvuruluyorsa bu yöntem bırakılmalıdır. Düzenli olarak korunmasız ilişki yaşayanların büyük bir çoğunluğu gebe kalmaktadır. Bunun için haftada ortalama 3 kez korunmasız bir cinsel birliktelik yaşanmalıdır.

Regl Döngüsüne Hakim Olmak

Regl Döngüsüne Hakim Olmak

Düzenli ve korunmasız gerçekleştirilen cinsel birliktelik yanı sıra regl günleri takip edilerek doğru günler bulunmalıdır. Sperm, yumurta ile karşılaştığında döllenme gerçekleşir ve yumurta genelde ayda bir kez verimli olur. Bu da genellikle regl bittikten sonra ki 14. güne denk gelmektedir. Eğer regl döngüsü düzensiz ise ve bugün belirlenemiyorsa ovülasyon kitleri satın alınarak takip etme işlemi kolaylaştırılır.

Sigara ve Alkol Tüketimini Bırakmak

Sigara ve alkol tüketimi bu süreçte kesinlikle uzak durulması gereken şeylerin başında gelir. Bu iki alışkanlığın anne ve bebeğe zarar vermesinin yanı sıra doğurganlığı da azaltmaktadır. Pasif içicilik dahi gebe kalma ihtimalini azaltmaktadır. Bu konuda baba adayının da aynı hassasiyeti göstermesi son derece önemlidir. Sağlıklı sperm üretimi için sigara ve alkol tüketiminin bırakılması gerekmektedir.

Kullanılan İlaçlara Dikkat Etmek

Kullanılan İlaçlara Dikkat Etmek

Kullanılan ilaçlar regl döngüsünü etkileyebilmektedir ya da hormonal dengelerle oynayabilmektedir. Eğer gebe kalınmaya karar verilmişse ve kullanılan düzenli ilaçlar varsa doktor kontrolünde tekrar gözden geçirilmelidir.

Stresten Kaçınmak

Stresten Kaçınmak

Hamile kalmak isteyen kişilerin günlük yaşantısında olabildiğince stresten uzak durmaları gerekmektedir. Gebe kalmanın en uygun süreci psikolojik olarak hazır hissetmektir. Bunun için uzmanlar, yoga ve pilates gibi rahatlatıcı aktiviteleri önermektedirler. Ayrıca hamile kalamamaya yönelik de bir stres yaşamaktan özellikle uzak durulmalıdır. Yaklaşık olarak 1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde düzenli ilişki yaşanmasına rağmen hamilelik gerçekleşmediyse bir uzmanla görüşülmesi gerekmektedir. Bu sebeple kısa süre içinde hamile kalınmadığında hemen olumsuz düşüncelere kapılarak, bu süreçte stres yaşanmamalıdır.

Folik Asit Tüketmek

Folik Asit Tüketmek

Gebe kalma kararı verdikten sonra düzenli olarak kullanılan folik asit, gebe kalma şansını arttırmakla birlikte gebelik süresince kullanılması da bebek için oldukça yararlıdır.

İlişki Sonrası Yapılması Gerekenler

İlişki Sonrası Yapılması Gerekenler

Gebe kalma sürecinde cinsel bir ilişki yaşandıktan sonra sırt üstü yatılmasının ihtimali artırdığı belirtilmektedir. Spermlerin kanalda daha rahat ilerlemesini sağlamak adına yapılan bu davranış, ilişki sonrası uygulanabilir.

Cinsellik ile ilgili diğer makalelere göz atmak için Cinsellik kategorisine göz atabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
2
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı