Hafızanızı Güçlendirecek Besinler


-1

Koyduğunuz eşyaların yerini mi unutuyorsunuz? Sürekli aklınıza acaba evde açık bir şey kaldı mı gibi sorular mı geliyor? Güçlü bir hafızaya sahip olmak gün içerisindeki işlerimizi kolaylaştıracağı gibi sosyal ilişkilerimizde de çok etkilidir. Bir şeyleri unutmanın birçok sebebi var fakat güçlü bir hafızayı etkileyen en önemli şey doğru besinleri doğru miktarda tüketmekten geçiyor.

Hakiki Zeytinyağı

hakiki zeytinyağ

65 yaş civarı kadınlarda yapılan bir araştırmaya göre zeytinyağı fazla tüketenlerin bilinç testleri diğerlerine kıyasla daha yüksek çıkmıştır. Hücre yenilenmesini sağlayan ve antioksidan kaynağı olan zeytinyağı E vitaminide bolca içeriyor. Bu sayede zeytinyağı hafızayı güçlendiriyor. Diğer bir araştırmada aşırı kırmızı et ve doymuş yağ tüketen kişilerin hafıza testleri düşük çıkmıştır.

Yaban Mersini ve Çilek

yaban mersini

Alzheimer riskini %50 düşüren bu meyveler hafızanızın güçlenmesi için inanılmaz derecede etkili.  Yaban mersini içerisindeki flavonoid ve antioksidan sayesinde hafızayı güçlendirdiği gibi kan basıncının düzenlenmesinde de yardımcı. Günde 200 gr yaban mersini smooti’sinin konsantrasyonu artırmaya yetiyor hatta artıyor. Çilek de aynı şekilde beyin mekanizmalarını harekete geçirerek yaşla alakalı hafıza kaybı ve taksit proteinlerinin atılmasını sağlayarak hafızayı güçlendiriyor.

Sardalya ve Somon

sardunya

Omega 3 içeren besinlerin faydası herkes tarafından bilinen bir gerçek. Pittsburgh Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre 18-25 yaş arası öğrenci grubu takviye gıda olarak omega 3 aldıktan sonra 6 ay süren çalışma sonrasında hafızayı güçlendirici etkisi kanıtlanmış oldu. Doğal omega 3 kaynağı somon ve sardalyalar da hafızayı güçlendirmede birebir.

Kırmızı Şarap

kırmızı şarap ve üzüm

İçerisindeki antioksidan sayesinde cilde iyi gelen kırmızı üzümün hafızayı güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre kırmızı üzümün dolayısıyla kırmızı şarabın öğrenmeyi hızlandırdığı ve hafızayı güçlendirdiği ortaya konuldu. Resvetarol alamayan fareler üzerinde yapılan deneyde 22-25 ay arasında zamansal mekansal algı kayıpları gözlemlenmiştir. Kısacası resvetarol almak ve kırmızı şarap hafızayı güçlendiriyor.

Sıcak Çikolata

sıcak çikolata

Harvard’da yapılana araştırmalarda 1 ay boyunca günde 2 bardak sıcak çikolata tüketen insanların kan basınçlarında düzelme ve hafıza testine göre eskite kıyasla sonuçları yüksek çıkmıştır.

Ceviz

ceviz

Tabi ki olmazsa olmaz ceviz. Kıvrımlı yapısı ile beyni anımsatan ceviz beyne oksijen gitmesi ve kan basıncının düzenlenmesi konusunda en başarılı kuruyemiş.  Uluslararası Alzheimer konferasında açıklanan verilere göre cevizle beslenen fareler, öğrenmede, hafızada ve duygusal konularda daha fazla gelişerek motor davranışlarında da gelişim göstermişlerdir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

ıspanak

25 yıl süren Harvard araştırmalarına göre yeşil yapraklı sebze tüketen 13.000 kadının hafızalarının güçlü olduğu saptanmıştır. Yemeğinizin yanında mutlaka bol yeşillikli salata tercih edin.

Süt, Yoğurt, Peynir

süt ve süt ürünleri

Protein kaynağı bu besinler vücudunuza sabit bir enerji sağladığı gibi gün içerisinde hafızamızı da ayakta tutar. Süt, yoğurt ve peynir gibi protein içeren besinler vücudu uyaran kimyasallardan olan epinefrin ve dopamin seviyesini de arttırır.

Yumurta

yumurtanın faydaları

Yumurta beynin hafıza için gerekli olan  A,D,B12,B grubu vitaminlerini içerir. Beynin sinyal alıp göndermek için önemli aminoasit olan tirozini içerir ve vücudun uyanık kalmasını sağlar.

Tam Tahıllar

tam tahıllar

B6 ve folik asit içeren esmer pirinç, esmer ekmek, yulaf, darı gibi tam tahıllar hafızayı korumak, konsantrasyonu sağlamak ve beyne kan akışı açısından önem taşır.

Kırmızı Lahana

lahana

Polifenol içeren kırmızı lahana beyin hücre hasarını azaltmak ve uzun süreli hafızayı canlandırmak açısından büyük önem taşır. Alzheimer hastalığının da önlenmesi açısından çok fazla tercih edilir.

Brokoli ve Kuşkonmaz

Brokoli

Bilişsel fonksiyonları ve beyin gücünü arttıran K vitamini açısından zengindir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı