Hababam Sınıfı Serisi Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 10 ilginç Bilgi

Yıllardır severek izlenen Hababam Sınıfı serisi hakkında öyle entresan gerçekler var ki! Sizler için derledik...


1

Türk insanının gönlüne taht kurmuş ve her dönem sevilerek izlenen Hababam sınıfı filmleri hakkında bilinmesi gereken onlarca şey vardır muhakkak. İlk serisi 1975 yılında vizyona giren bu filmin yarattığı etki ve topladığı beğeni oldukça çok olunca doğal olarak devamları da çekilmiştir. Zaman zaman güldüren zaman zaman da hüzünlendiren bu filmler hakkında sizin de mutlaka merek edeceğiniz ve öğrenmek isteyeceğiniz bazı bilgiler var. Sizin için derlediğimiz işte o bilgiler.

 1. 1 Her Zaman Tam Olarak Gerçekleri Yansıtması


  Hababam Sınıfı filmlerinde kimi zaman karakterlerin hayatlarından bahsedilir. Bu hikâyelerin gerçek yaşamdan uyarlandığı yakın zamanda anlaşılmıştı. Bir örnek vermek gerekirse filmde gazi olan Sıtkı Akça gerçekten de gazidir.

 2. 2 Zeki İle Metin


  Hababam Sınıfı filmleri beyaz perdeye taşınmadan önce bir süre tiyatroda sergilendi hatta bu tiyatro oyunlarında Zeki Alasya ile Metin Akpınar oynadı. Ancak bu ikili filmlerde oynamadı. Bunun sebebi ise yapımcı ile anlaşamamaları.

 3. 3 Damat Ferit


  Karakterin bulunduğu tüm filmlerde bu karakter Tarık Akan tarafından canlandırıldı. Bu karaktere adını veren kişi ise filmin yönetmeni Ertem Eğilmez. Ferit ismi de Ertem Eğilmez’in ölen oğlundan gelmektedir. Ayrıca Tarık Akan Ferit ismi ile 14 farklı filmde oynamıştır.

 4. 4 Hayta İsmail


  Hababam Sınıfı Uyanıyor filminde yer alan Hayta İsmail, bu bölümde askerden gelmiş gibi rol alıyor. Bu sahneler tamamen gerçek. Filmin çekildiği tarihlerde asker olan Ahmet Arıkan seti ziyarete geldiği bir anda Ertem Eğilmez tarafından birkaç sahnede oynatılıyor.

 5. 5 Gazeteye İlan Verilmesi


  Filmin yönetmeni tarafında filme oynatılmak için gazetelere oyuncu ilanı verilmesi bu filmlerin en dikkat çekici noktalarından biridir. Bu sayede Hababam Sınıfı filmlerinde yer alan pek çok oyuncu gazete ilanı sayesinde keşfedilmiştir.

 6. 6 İlk Oyunculuk Deneyimi


  Hababam Sınıfı filmleri bazı oyuncuların ilk oyunculuk deneyimi yaşadığı filmlerdir. Bu oyunculardan biri de Ayşen Gruda. Ayşen Gruda ilk kez Hababam Sınıfı’nda rol almıştır.

 7. 7 İkili İlk Kez Bir Arada


  Pek çok filmde birlikte başarı ile rol almış olan Kemal Sunal ile Şener Şen ilk kez Hababam Sınıfı filmlerinde birlikte rol almıştır. Bu filmlerde yakalanan başarının ardından ikili birlikte pek çok film yapmıştır.

 8. 8 Tiyatro Oyunlarında İnek Şaban


  Filmlerde Kemal Sunal tarafından canlandırılan İnek Şaban karakteri tiyatro oyunlarında bir kadın tarafından canlandırılmıştır.

 9. 9 Kaçış Planı


  Filmde bir sahnede görülen okuldan kaçmak için çizilmiş planı, film oyuncularından mühendislik fakültesi öğrencisi olan Dilaver Gül tahtaya çizmiştir.

 10. 10 Münir Özkul’un İsmi En Başta


  Oynamış olduğu tüm filmlerde film afişlerine adının ilk yazılmasını isteyen Tarık Akan, Hababam Sınıfı filmlerinde bu önceliği usta oyuncu Münir Özkul’a vermiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı