Gürcistan’ı Ziyaret Edecekler İçin Gezi Rehberi Tadında Tavsiyeler


2

Türkiye’den gidenler için vize ve pasaport olmaksızın giriş yapabildikleri komşu ülke Gürcistan mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi. Sayısız devletin hüküm sürdüğü Gürcistan farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve birçok tarihi yapı ile bunun izlerini taşımaktadır. Karadeniz’e olan kıyısı sebebiyle turistik açıdan birçok güzelliği içerisinde barındırıyor. Tiflis hem ülkenin başkenti hem de en çok turist ağırlayan şehri. Tiflis’i bu konuda Batum takip ediyor. Peki, Gürcistan’a ziyaret etmeye gittiğinizde nereleri gezmeyelim diye sorarsınız tavsiyelerimize kula verin.

Tiflis

Tiflis - Gürcistan Gezilecek Yerler

Öncellikle en çok turist ağırlayan yer olan başkent Tiflis’e adım atalım. Bulunduğu yer ve içinde yaşattığı tarih ile Tiflis’de gezilecek birçok yer var. Farklı kültürlerin bir arada bulunduğu Tiflis’te; Narikala Kalesi, Kartlis Deda Heykeli, Sameda Katedrali, Cvari Manastırı, Barış Köprüsü, Anchiskhati Bazilika Kilisesi, Cuma Camii gibi tarihi yerler ziyaret edilmeden çıkılmamalı.

Batum

Gezilecek Yerler Batum

Başkentten sonra Gürcistan’ın ikinci önemli şehri olan Batum ülkemiz insanları tarafından da en çok ziyaret edilen yerlerin başında. Hızlı gece hayatı, güzel kumsalı ile turistlerin uğrak yeri. Belki bir günde gezip bitireceğiniz bir yer olmamakla birlikte Batum’a gittiğinizde Ortodoks Kilisesi, Alfabe Kulesi, Botanik Bahçesi, Piazza Meydanı, Orta Camii, Astronomik Saat ve Ali ve Nino Sevgi Anıtı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kutaisi

Gezilecek Yerler Kutaisi

Tarihi bakımından sadece Gürcistan’ın değil Dünya’nın en eski zamanlarına denk gelen bir şehir Kutaisi. Gürcistan’ın önceki başkenti. Ülkenin adeta tarih hafızasını taşıyor. Bu sebeple eğitim ve kültür şehri sayılıyor Gürcistan’da. Dolayısıyla gezilecek onlarca yeri var. Gelati Manastırı, Colchis Çeşmesi, Bagrati Katedrali, Niko Berdzenishvili Kutaisi Devlet Tarih Müzesi gibi yerler bunlardan birkaçı.

Dadiani Sarayı

Gezilecek Yerler Dadiani Sarayı

1921 de müzeye çevrilmiş Kafkasya bölgesinin en özel saraylarından biri olarak biliniyor. Gürcü asaletinin bir simgesi olarak görülen, Zugdidi’de yer alan bu eşsiz yapıda onlarca tarihi eser, anıt, Dadiani ailesine ait yüzlerce eşya ve nadir eserler bulunuyor. Pazartesi hariç her gün ziyaret açık.

Tusheti Ulusal Park

Tusheti Ulusal Park

Eşsiz manzarası ve doğasıyla görülmeye değer bu park Gürcistan’ı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi.  Koruma altındaki bitki ve hayvan çeşitliliği ile size muhteşem bir dağa manzarası sunacak.

Krubera Mağarası

Krubera Mağarası

Dünya’nın en derin ve en büyük mağaralarından biri. Tam 2195 metre derinlikte. Yılda sayısız turistin ziyaret ettiği mağara Gürcistan ile Abhazya sınırları arasında kalıyor. Adını keşfini yapan Rus jeolog Alexander Krubera’dan alıyor. Dünya’da 2000 metreyi aşan başka bir mağara bulunmuyor. Gittiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı