Günler Sonrasının Hava Durumu Tahmini Nasıl Yapılıyor?


0

Gündelik yaşamda herkesin en çok konuştuğu hatta konuşacak bir şey kalmadığında ilk akla gelen konudur hava durumu. Meteorolojiden gelen tahminler hep merak edilmiş, planlar yaparken ilk baktığımız hava durumu oluşmuştur. “Yağmur mu yağacak?”, “Sıcak mı olacak?” yoksa “Şemsiye mi almalıyım?”. Bu ve bunun gibi soruların cevapları meteoroloji bilimi ile ilgili çalışanların verdiği bilgiler sayesindedir. Peki, bu kadar merak edilen günler sonrasının hava durumu tahminleri nasıl yapılıyor? İşte bu konuda merak edilenler ve detayları!

Öncelikle tahmin yapmak gözlemlerle başlar. Çok sayıda olan bu gözlemleri, yüksek atmosfer gözlemleri ve yer gözlemleri olmak üzere sınıflandırabiliriz.

Yer Gözlemleri Yapılıyor

Yer Gözlemleri

Yer gözlemlerinde havanın sıcaklığı, nemi, rüzgâr durumu, rüzgârın yönü, basınç durumu, bulutlanma ve yer sıcaklığı ile ilgili her türlü meteorolojik parametre ölçülür. Özellikle teknolojinin gelişimiyle birlikte yurdumuzun nerdeyse her noktasında bulunan ve sayıları 750 civarında gözlem merkezi var. Bu merkezlerde yapılan gözlem teknikleri ile bilgiler toplanıyor. Bu verilerden meteorolojik haritalar oluşturulup daha sonra bu haritalar analiz edilerek daha detaylı bilgiler ve haritalar çevriliyor. İşte gelen bilgilerin değerlendirilmesi sonucu nerede yağış olacaktır, nerede fırtına olacaktır gibi soruların analiz edilmesi mümkün hale gelmiş oluyor.

Yüksek Atmosfer Ölçümleri

Yüksek Atmosfer Ölçümleri

Yüksek atmosfer ölçümleri Türkiye’de 8, Dünya’da 1000’nin üzerinde noktada uygulanıyor. İçi Hidrojen veya benzeri hafiflikte doldurulan balonlar vasıtasıyla öcüm cihazlar atmosfere bırakılıyor. Yaklaşık 30-40 km yüksekliğe çıkan balonlar bir otobüs boyuna kadar ulaştıktan sonra atmosferin stratosfer tabakasında patlıyor ve ölçümlerini yapan verici radyo frekanslarıyla ile o yükseklikte topladığı sıcaklık, nem, rüzgâr gibi bilgileri yerdeki istasyona gönderiyor. İşte günde 8 nokta da yapılan iki ölçümle alınan verilerle haritalar oluşturulur.

Kısa Vadede Tahminler İçin Meteorolojik Radarlar

Meteorolojik Radar

 

Yer gözlemleri ve yüksek atmosfer ölçümleri dışında atmosfer, meteorolojik radarlar vasıtasıyla sürekli taranır. Bu radarlar sayesinde nerede ne yağış var, nerede hangi bulut olayları yaşanıyor tespit edilebiliyor. Türkiye’de Adana, Antalya, Muğla, İzmir, Balıkesir, İstanbul, Zonguldak, Samsun, Trabzon ve Ankara’da olmak üzere 10 adet meteorolojik radar bulunuyor. Bu gelişmiş radar sistemleri sayesinde 4 – 5 saat sonraki olayları yani kısa zamanlı olayları tahmin etmek mümkündür.

Uzun Vadede Tahminler İçin Analizler Yapılıyor

Hava tahmin analizleri

Bu yöntemlerle toplanan yer seviyesi ve yüksek atmosfer gözlem verileri haritalara işleniyor. Yer haritaları, yer seviyesinde belirli saatlerde yapılan gözlemlerin harita üzerine işlenmesi ve eş basınç eğrileri çizilmesiyle elde edilir. Yer haritaları basınç, sıcaklık, havanın kapalılık miktarı ve bulut türleri, görüş uzaklığı, rüzgâr yön ve hızı ile yağış ve diğer meteorolojik olayların bilgilerini içeriyor.

Peki, Tüm Bu Teknolojik Aletler Yokken Nasıl Tahmin Yapılıyordu?

hava tahmini

İnsanoğlu sadece teknoloji çağında merak etmemiş hava durumunu. Eskiden çiftçiler, denizciler için hava şartları oldukça önemliydi. Kimi zaman parmağını ıslatır bakarlardı rüzgârın yönüne, kimi zaman bulutların hangi yöne gittiğine bakarak tahmin ederlerdi. Doğudan batıya gidiyorsa havanın açılacağı, batıdan doğuya gidiyorsa yağmur yağacağı düşünülüyordu. Kurbağaların topluca bağırması yağmura işaret ettiğini. Ağaçların yapraklarının alttan yukarı sararması kışın çok olacağının işaretiydi. Akşamdan bulut kızarırsa havanın açacağı, sabah bulut kızarırsa yağmur yağacağı tahmin edilirdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı