Güneydoğu Turu Yapacakların Kesinlikle Görmesi Gereken Yerler


2

Ülkemizin tarih kokan ve mistik havasıyla insanı bambaşka yerlere alıp götüren bir diğer köşesi Güneydoğu elbet… Birçok medeniyetin binlerce yıl ortak eşiği olmuş bu bölgemiz, gerek zengin kültürüyle, gerek doğal manzaralarıyla, gerekse de gözlere ve mideye hitap eden enfes tatlarıyla gönlümüze taht kurmuştur. Bu nadide bölgemize yolunuz düşerse kesinlikle görmenizi tavsiye edeceğimiz yerleri sizler için derledik. Hep beraber Güneydoğu turu yapmaya hazır mısınız? Hazır gidiyorken mutfağını da es geçmemek lazım! Midenize de güzel bir ziyafet çektirmeyi unutmayın 🙂

Güneydoğu Turu: Balıklı Göl – Şanlıurfa

Güneydoğu Turu: Balıklı Göl - Şanlıurfa

Urfa’ya gidenlerin ilk olarak ziyaret ettikleri yerlerin başında gelir. Yıl içinde yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlayan Balıklı Göl’ün, güzelliğinin yanı sıra,  kutsal bir anlamı olması da onu ziyaret edenlerin önemli sebebidir. Rivayete göre Nemrut’a başkaldıran Hz. İbrahim, Nemrut tarafından ateşe atıldığı an, ateş onun için Allah tarafından su oluverir. Odunlar ise balığa dönüşür. Bu sebeple bu göl ve balıkların kutsal bir anlamı vardır.

Hasankeyf – Batman

Hasankeyf-Batman

Kayalara oyulmuş evlerle görsel şölen sunan kent,1981 yılında doğal koruma alanlarından olmuştur ve turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Antik kentin en dikkat çekici yeri ise Fırat nehri kıyısında bulunan kalesi. Kale, net olmamakla birlikte MS.363 yılında Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor. Güneydoğu turu yapacakların es geçmeyecekleri bir yer.

Güneydoğu Turu: Zeugma Müzesi-Gaziantep

Güneydoğu Turu: Zeugma Müzesi-Gaziantep

Ziyarete 2011 yılında açılan bu egzotik mekân dünyanın en büyük mozaik müzesi olmasıyla namını kısa sürede duyurmayı başarmıştır. Müzenin en büyüleyici sanat eseri de şüphesiz dünyaca ünlü Çingene kızı mozaiği…

Nemrut Dağı – Adıyaman

Nemrut Dağı - Adıyaman

Uzun ve engebeli yolun sonunda dünyanın 8. harikası sizi bekliyor. 1987 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine eklenen bu tarihi kalıntıların olduğu bölge, bir yıl sonra da milli park ilan edilmiştir. Kommagene kralı Antiochus Theos tarafından dağın tepesinde yaptırılan taş oymalı heykeller, Güneydoğu turu kapsamında yerli ve yabancı ziyaretçilerin şehirde merak ettiği yerlerin başında geliyor.

Deyrulzafaran Manastırı – Mardin

Deyrulzafaran Manastırı-Mardin

Süryani Ortodokslarının 640 yıl boyunca dini eğitim hizmetlerini karşılayan yapı, Mardin’in tarih kokan mekânlarının arasından kendi yerini alıyor. 18.yüzyılda restore edilen mekânın adı ise çevresinde yetişen zafaran (safran) bitkisinden dolayı. Yapının en dikkat çeken kısmı ise aralarında harçsız şekilde birbirine geçirilmiş taşlardan meydana gelen tavanı.

Malabadi Köprüsü – Diyarbakır

Malabadi Köprüsü-Diyarbakır

Diyarbakır’da Batman çayı üzerinde bulunan Selçuklu yadigârı olan köprü, tarihin eskitemediği yapıtlar arasında yerini koruyor. UNESCO’nun geçici listesinde bulunan Malabadi köprüsü, dünyanın en büyük kemer açıklığına sahip taş köprüsü olma özelliğiyle de merak uyandırıyor. Aynı zamanda köprüde bulunan insan, aslan ve güneş figürlü kabartmaları görenleri büyülemeye devam ediyor.

Güneydoğu Turu: Halfeti (Saklı Cennet) – Şanlıurfa

Güneydoğu Turu: Halfeti (Saklı Cennet) - Şanlıurfa

Güneydoğunun uçsuz bucaksız bozkırları arasında bir sahil kentini andıran bu kent, muhteşem manzarasıyla gerçekten saklı bir cennet gibi. Zamanında ilçeye yapılan Birecik Barajının Fırat nehrini taşırmasıyla ilçe sular altında kalır. Tarihinin çoğu sular altında kalmış olsa da, su üzerinde kalan ve yeniden inşa edilen kısımlarıyla görenleri kendine hayran bırakan bu saklı cennet, tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle binlerce turistin ilgi odağı haline gelmiş.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı