Güneşin İnsan Vücuduna Yaptığı 7 Katkı

Güneş, ısı ve ışık kaynağı olmakla beraber insan vücuduna da oldukça fayda sağlamaktadır. Yazımızda güneşin vücudumuza sağladığı faydaları bulabilirsiniz.


2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Güneş, doğadaki faydasının yanı sıra insan vücudu için de oldukça önemli yararlara sahiptir. Güneş ışınlarının pek çok hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmış ve güneşin yararları konulu panellerde uzun uzun anlatılmıştır. Biz de güneşin yararlarından bahsettiğimiz yazımızda size faydalı bilgilerden bahsedeceğiz. Aşağıda güneşin 7 önemli etkisinden bahsettik.

 1. 1 Meme kanseri riskini azaltır


  Güneş ışınları insan derisine direkt olarak etki ettiğinde D vitamini üretimini harekete geçirir. D vitamini meme kanseri riskini azaltma konusunda son derece önemli faktörlerin başında geliyor. Bu yüzden meme kanseri riskini azaltmak için güneş altında yapılacak yürüyüşler oldukça etkili olacaktır. Bu şekilde güneşin yararları en etkili şekilde hayatınıza girmiş olacaktır.

 2. 2 Kemik gelişimini hızlandırır


  İskelet sistemimizin ana yapı taşı olan kemiklerin gelişimi için D vitamini en önemli etkendir. Aynı zamanda dişlerin güçlenmesinde de güneşin yararları azımsanamayacak kadar büyük bir rol oynuyor. Güneşin direkt olarak vücuda etki etmesiyle D vitamini oluşumu artar ve kalsiyum emilimi hızlanır.

 3. 3 Kemik erimesine engel olur


  Kadınlarda belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesi sorunu, güneşin etkili ışınları sayesinde daha güçlü kemikler sağlarken, kemik erimesini de engeller. Söz konusu güneşin yararları olunca kadın dünyasındaki en çarpıcı etkisinin kemik erimesini önlemesi olduğunu söyleyebiliriz.

 4. 4 Depresyonu önler


  Son yıllarda çağımızın hastalığı olarak lanse edilen depresyon için en etkili ilacın güneş olduğunu biliyor muydunuz? Güneş ışınları sayesinde beyinde seratonin hormonu üretimi hızlanır ve melatonin hormonunun üretimini arttırır. Bu hormonlar sayesinde mutsuz hissetme sorunsalından kurtulabilirsiniz. Uzmanların son yıllarda güneşin yararları konusunda en önem verdiği etkilerin başında gelir.

 5. 5 Kilo vermenizi kolaylaştırır


  Kış mevsiminde güneş ışınları olmadığı için seratonin üretimi azalır ve açlık hissi artar. Güneşin yararları konu olduğu zaman güneş ışınlarının açlık hissini azaltması üst sıralarda yer alacaktır. Kilo vermek istiyorsanız güneş ışınlarından bolca faydalanın. Saymakla bitmeyen güneşin yararları, alerjisi olan hassas bünyeler için zarara da dönüşebilir. Alerjisi olan kişilerin doktora başvurarak bu konuda adım atmaları sağlıklı olacaktır.

 6. 6 Sivilce sorununu ortadan kaldırır


  Güneş ışınlarının direkt olarak bize ulaştığı öğle saatlerinde, fazla maruz kalmak deri kanserine neden olabiliyor. Fakat belirli dozda güneş ışığından faydalanmak sivilce, egzama ve deri hastalıklarının pek çoğuna iyi geliyor. Hazırladığımız listeden de anlayacağınız gibi güneşin yararları saymakla bitecek gibi de görünmüyor.

 7. 7 Enerji kaynağı olarak kullanın


  En önemlilerini sıralamış olsak da güneşin yararları saymakla bitmeyecek. Fakat en önemli desteği enerji kaynağımız olarak veren güneş, günde 15 dakika faydalanmanız halinde enerjinizi yükseltir ve halsizlik, yorgunluk gibi sorunları hayatınızdan çıkarmanızı sağlar. Kapalı ve puslu havaların romantik olduğunu biliyoruz fakat güneş hayatınızın vazgeçilmezi olmalı. Her şekilde güneşin yararları ile vücudunuza ve sağlığınıza katkıda bulunmuş olacaksınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Devamını oku:
Bağımsız Düşünmek ve Öz Güveni Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Hayatımızı başkalarının isteklerine, düşüncelerine göre yaşayarak aslında en değerli vakitlerimizi kaybediyoruz. Başkalarının hayatımıza yön vermesi aslında onların istedikleri hayatı yaşamamıza...

elektrikli araba nedir
Elektrikli Araba Nedir? (Hibrit Araba) Avantajları Nelerdir

Elektrikli araba  (EA) otomotiv endüstrisinin dünyada nispeten yeni bir kavramdır.Nissan Leaf, Ford Focus Electric veya Tesla Model S gibi bir...

Kapat