Birçok Kişi Tarafından Merak Edilen Green Card Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Green Card’ın ne olduğunu, nasıl başvuru yapıldığını merak edenler için işte tüm detaylar...


2

Yurt dışında yaşama isteği özellikle son yıllarda oldukça artış göstermiştir. Gidilmek istenen ülkelerin en başında da ABD geliyor. Bunun en önemli sebebi ise aslında çok zor olan ABD vatandaşlığının yolunu açabilen Green Card.  Green Card nedir ve nasıl başvuru yapıldığını merak edenler için işte tüm detaylar…

Green Card Nedir?

Green card nedir

Green Card( yeşil kart) çekiliş yoluyla Amerikan Kongresi tarafından her yıl yapılması zorunlu tutulan yıllık çeşitlilik göçmenlik programıdır. Programın amacı ise, Amerikan toplumundaki farklı kültürlerin azalışını önlemek ve dengeyi sağlamaktır.

Ne İşe Yarar?

Green card ne işe yarar

Green Card sayesinde ABD’ye az sayıda göçmen gönderen ülkelere kura yoluyla her yıl 55 bin göçmen vizesi verilmesi sağlanır. Bu sebeple her ülke bu çekilişe katılamaz. Az göçmen gönderen Türkiye’nin çekilişe katılabilip, göçmen sorunu olmayan Meksika ve Çin gibi ülkelerin katılamayacağı gibi. Ayrıca vizeler dünyada 6 coğrafi bölge arasında paylaştırılıp,  her ülkeye vize sayısının %7 sini aşmayacak şekilde verilir.

Bu Karta Sahip Olursanız...

Bu kart sayesinde ABD’de oturma iznine sahip olabilirsiniz. Ev satın alabilir, bir işte çalışabilir ve vergi ödeyebilirsiniz. Ayrıca kart sahibinin eşi ve 21 yaş altındaki çocukları da aynı haklara sahip olur. Ancak oturma izni alan bu kişilerin oy kullanma, mahkemede jüri olma ve ABD pasaportun sahip olma hakları yoktur.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Green card başvurusu nasıl yapılır

Çekilişi kazanabilmek için belli bir eğitim ve iş kariyerine sahip olmalısınız. Başvuru yapılırken hiçbir ücret ödenmez. Başvurunuzu ABD resmi göçmenlik bürosunun internet sitesinden yapabilirsiniz.  Sitede Dv-2019 Instrucktions( gerekli bilgiler), photo tool( fotoğraf yükleme aracı), begin entry(başvuru formu) ve check status(durum kontrolü) adında alt alta 4 bölüm bulunur.  Photo tool bölümüne ister fotoğrafçıda çektirdiğiniz isterseniz de kriterlere uygun şekilde kendi çektiğiniz bir fotoğraf yüklemelisiniz.

Başvuru Formunda ise;

Begin entry bölümüne tıklayarak girdiğiniz başvuru formunda ise bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Öncelikle kesinlikle doğru bir mail adresi şart. En alt kısımdaki çocuk sayısı bölümüne çocuğunuz yoksa “0” yazmayı unutmayın ve ikinci bir isminiz yoksa “ no middle name” kutucuğunu işaretleyin.

Başvuruyu tamamladıktan sonra;

Countinue( devam)  butonuna basarak devam ettiğinizde karşınıza girdiğiniz bilgileri kontrol edebileceğiniz check status bölümü gelir. Bu bölümü dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz ve yanlış bir bilgi fark ettiğinizde düzeltme şansınız var. En sonunda başvuruyu tamamlayıp sonuç ekranına geldiğinizde burada size verilen kodu iyi saklamalısınız. Çünkü bu kod sayesinde çekiliş sonucunu öğrenebileceksiniz.

Sonuçlar ne zaman ve nerede açıklanır?

green card başvuru sonuçları

Sonuçları öğrenmek için yaklaşık 6 ay beklemeniz gerekecektir. 6 ay sonunda aynı sitede size verilen kodu girerek çekiliş sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Siz de hiçbir ücret ödemeden ABD’ de yaşama hakkına sahip olmak istiyorsanız Green Card ’a başvurmayı unutmayın! Bu fırsatı kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey