Göz Ağrısının Nedenleri


0

Göz ağrısı gündelik hayatta karşımıza çıkan sorunlardan biridir. Çoğu zaman ciddi bir nedene dayanmasa da nadiren ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Genellikle göz damlaları veya ilaçlar ile ağrıdan kurtulmak mümkün olsa da bazı ağrılardan kurtulmak için ciddi tedaviler izlenilmesi gerekebilir. Göz ağrısı sıklıkla sızlama, acı, ‘’bir şey batma’’ hissi, zonklama, baskı gibi şeylerle tanımlanır. Bazen gözdeki ağrıya ise migren, sinüs ağrısı ve diş ağrısı gibi sebepler de neden olabilir. Göz ağrısı, ağrıyı nerede hissettiğinize göre 2 kategoride incelenir: İlki gözün yüzeyinde oraya çıkan ağrıdır. Oküler ağrı da denir. İkincisi ise gözün iç tarafında ortaya çıkan ağrıdır. Orbital ağrı da denir.

1. Gözün yüzeyinde meydana gelen ağrının sebepleri

Kornea iltihabı (Keratit):

Bazen bakteriyel ya da viral bir enfeksiyon sonucu kornea iltihaplanabilir. Bu durumda insan göz ağrısı çeker. Bu durum lenslerin gece uyurken ya da kirli lens kullanılması sonucunda da ortaya çıkabilir.

Kornea abrazyonu (Saydam tabaka aşınması):

Kornea, gözü tamamen kaplamakta olan saydam yüzeye verilen addır. Kornea, yaralanmalara karşı oldukça hassastır. Kornea abrazyonuna sahip olan kişiler, sürekli gözün içinde bir şey varmış gibi hissederler. Böyle bir his karşısında gözün içindekini çıkarmak için sürekli gözü yıkayan insanlar bu yol ile ağrıdan ve rahatsızlıktan kurtulamaz.

Göz kapağı yangısı (Blefarit):

Alerjik durumlar, göz kapağında bulunan bir bezin tıkanması, ciltte bulunan bakterilerin sayısının artması ve hormon dengesizliği gibi durumlar sebebi ile göz kapağında iltihap meydana gelmesidir. Bu durum sonucunda insan gözünde sürekli bir ağrı hisseder.

Göz nezlesi, pembe göz (Konjoktivit):

Göz nezlesi veya pembe göz; alerjiler, bakteriyel enfeksiyonlar veya viral enfeksiyonlar sonucu konjoktiva zarının iltihaplanmasıdır. Konjoktiva içinde bulunan kan damarları kabarır ve belirginleşir. Bu durum gözün beyaz kısmının kırmızı görünmesine ve göz ağrısına sebep olur. Bir ihtimal de gözler, kaşıntılı ve yapış yapış olabilir.

Yabancı madde ile temas:

Göz ağrısının en yaygın sebeplerinden biri de yabancı madde ile temas etmesidir. Makyaj malzemesi, kirpik, elinizi gözünüze sokmanız gibi veya daha birçok sebepten gözleriniz tahriş olabilir ve bu durum gözde iritasyona (tahrişe), kırmızılığa, sulanmaya veya ağrıya sebep olabilir.

Arpacık:

Eğer göz kapağınızda bir yumru veya nodül oluşturur ise bu arpacık olarak adlandırılmaktadır. Arpacık oldukça fazla bir ağrı vermektedir ve arpacık çevresi dokunmaya çok hassas olmaktadır.

Göz kapağının içeri dönmesi (Entropion):

Entropion, göz kapağının içeri doğru dönmesi durumudur. Göz kapağı içeri doğru döndüğü zaman, kirpikleriniz sürekli göze sürtünür ve korneada tahriş ve aşınmalara sebep olur. Korneadaki bu tahriş ve aşınmalar ise göz ağrısını tetikler. Özellikle yaşlı insanlarda görülen entropionda, genellikle alt göz kapağı etkilenir. Tek başına bir göz ya da iki göz birlikte etkilenbilir.

2. Gözün içinde meydana gelen göz ağrısının nedenleri

Göz tansiyonu (Glakom):

Bu hastalık, çeşitli durumlar ile gözde sıvı oluşumuna neden olur. Bu sıvı oluşumu, optik sinirlere baskı uygular ve sonucunda göz ağrısı oluşur. Eğer tedavi edilmez ise görme kaybına yol açabilir. Belirtileri; şiddetli göz ağrısı, mide bulantısı ve sonucunda kusma ve görüş kalitesinin kötüleşmesidir. Çok ciddi bir hastalıktır ve kalıcı şekilde görme kaybını engellemek amacıyla acilen tedavi edilmesi gerekmektedir.

Migren:

Migren baş ağrısının vücuda olan bir diğer etkisi ise gözde ortaya çıkan ağrıdır.

Sinüzit (Sinüs iltihabı):

Sinüslerde meydana gelen iltihap, gözün arka kısmına basınç uygular ve bu durum bir ya da iki gözün ağrımasına sebebiyet verir.

Optik nörit (Optik nervit, optik sinir iltihabı):

Göz yuvarlağının arka kısmında bulunan ve beyne doğru hareket eden sinirlerin iltihaplanması durumudur. Bu durum gerçekleştiği zaman gözünüzde sürekli bir ağrı hissedebilirsiniz hatta görüş kaybı bile yaşayabilirsiniz. Acilen doktora gidilmesi gerekir.

Üveit:

Üveit, üvea adı verilen gözün orta kısmının şişmesi durumudur. Üvea, retinaya kan tedarik eder. Hem bulaşıcı şekilde hem de bulaşıcı olmayan şekilde ortaya çıkabilir. Ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına sebep olabilir. Belirtileri ise; sürekli ağrı, kırmızı göz ve çoğu zaman kötü görme olarak sayılabilir.

Yaralanma:

Göz çevresinde meydana gelen yaralanmalar sürekli olarak ağrıya sebep olabilir. Göze yumruk gelmesi, bir yere çarpma, yabancı bir cismin batması veya ciddi bir kaza sebebi ile tahrip olan göz ve göz çevresinde sürekli ağrı hissetmek mümkün olabilmektedir.

Kırma kusurları:

Astigmat, hipermetrop ve miyop gibi kırma kusurları tedavi edilmediği süre boyunca göz ve baş ağrısına yol açmaktadır. Bu kusurlar gözlük ile veya lazer ile tedavi edilebilmektedir.

Kuru göz sendromu:

Eğer kuru göz sendromuna sahipseniz, gözleriniz yeteri kadar gözyaşı üretemez ve gözlerinizi kaplayacak bir gözyaşı tabakanız yoktur. Bunun sonucunda gözleriniz toz gibi tahriş edici maddelere karşı savunmasız kalır. Bu durum; gözleriniz her tahriş olduğunda kızarıklık, ağrı ve sızlamaya neden olabilir. Yoğun şekilde bir şeyler okumak, bilgisayara çok uzun süre bakmak veya kuru olan ortamlarda uzun vakit geçirmek durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Ancak bu sendrom, var olduğu süre boyunca sürekli rahatsızlık verse de neredeyse hiçbir zaman kalıcı görme kaybına sebep olmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı