Google Takvim Kullanıcılarının Bilmesi Gereken İpuçları


1

Google Takvim uygulaması 13 Nisan 2006 tarihinden beri Google kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. “Google Takvim Kullanıcılarının Bilmesi Gereken İpuçları” başlıklı yazımızda bu uygulamada yer alan özellikleri nasıl kullanabileceğinizi konu aldık.

Google Takvim: Bildirimlerinizi Düzenleyin

Google Takvim: Bildirimlerinizi Düzenleyin

Planladığınız bir randevudan 48 saat önce pop-up almak isteyebilirsiniz veya havaalanında 10 dakika önce olmanız gerektiğini size hatırlatan bir bildirim olması ne kadar yararlı olacaktır değil mi? Google Takvim bildirimlerinizi, Google ayarlar sekmesinden özelleştirebilirsiniz. İstediğiniz sayıda veya daha az olacak sayıda bildirim ekleme seçeneğini ayarlar menüsünden gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde hiçbir etkinliğinizi unutmayacaksınız. Ek olarak etkinliğinizde veya etkinliğinizin olacağı mekan veya saatiyle ilgili değişiklik olacaksa bu etkinliği kolaylıkla güncelleyebilirsiniz.

Google Takvim: Cihazınızın Varsayılan Takvimini Kontrol Edin

Google Takvim: Cihazınızın Varsayılan Takvimini Kontrol Edin

iOS’ta varsayılan takviminizi değiştirmek kolaydır. Ayarlar, Takvim’i ziyaret edin ve Ayarların Şifreleri ve Hesapları bölümündeki hesapların sağladığı takvimleri görmek için Varsayılan Takvim’i seçin. Mac’te, Takvim uygulamasını açın ve menü çubuğunun sol üst kısmındaki Takvim’i seçin. Oradan, varsayılan takviminizi ve varsayılan takvim uygulamanızı ve istediğiniz (veya istemediğiniz) tüm uyarıları değiştirebilirsiniz.

Programınızı Aile Üyeleriyle Paylaşın

Programınızı Aile Üyeleriyle Paylaşın

Ailenizi veya arkadaşlarınızı hayatınızdaki son gelişmelerden haberdar etmek ister misiniz? Takvim’de ayarlarınızı seçin ve “Belirli kişilerle paylaşın” bölümüne gidin. Orada insanları takviminize bakmaya davet edebilir ve tarihlerini değiştirme veya programınızın en temel bölümlerine bir göz atma gibi ayrıcalıklar verebilir.

Takviminiz Toplantılarınızı Koordine Eder

Takviminiz Toplantılarınızı Koordine Eder

Google Takvim hizmetinden yararlanabilmek için öncelikle bir Google Hesabı’na sahip olmak gerekiyor. Takvimi kullanmaya başladıktan sonra takvime kayıt ettiğiniz etkinlikler vakti geldiğinde veya sizin belirleyeceğiniz bir süre öncesinde sizi e-posta veya mesaj ile uyarabiliyor. Eğer etkinliğiniz çok önemliyse kesinlik ve kesinlikle unutmak istemiyorsanız birden fazla uyarı tanımlayabiliyorsunuz. Mesela eşinizin doğum gününe birkaç gün öncesinden başlayan en az 3 defa hatırlatma koyarak bu çok özel günü unutma veya atlama şansını ortadan kaldırıyorsunuz.

Etkinliğinizi oluştururken, “Etkinlik Ayrıntıları” nın yanındaki “Bir Zaman Bul” bölümünü seçin ve zamanlama işleminize dahil etmek istediğiniz konukları ekleyin. Temel takvim bilgilerini sizinle paylaşıyorlarsa, ne zaman meşgul olduklarını veya ne zaman boş olduklarını görebilecek ve herkesin uygun zamanına göre toplantı oluşturabileceksiniz. Hatta google takvim uygun saatleri size planlayabilmektedir.

Google Takvim: Takviminizi Kontrol Etmek İçin Sesinizi Kullanın

Google Takvim: Takviminizi Kontrol Etmek İçin Sesinizi Kullanın

Google Takvim’inizi Google Asistan’la senkronize ederek, gününüzü, bir etkinliğin ne kadar süreceğini veya bir ekrana bakmadan gününüze yeni randevular ekleyebileceğini sorabilirsiniz.Önce akıllı telefonunuzdaki Google Ana Sayfa uygulamasına ihtiyacınız olacak. Buradan, Ayarlar’a basın, ardından sayfanın altındaki “Diğer Ayarlar” ı seçin. Asistan sekmesinde, cihaz listenizi görmek için aşağı kayabilir ve cihazınızın rehbere, takvimlere ve hatırlatıcılara erişmesini sağlayacak kişisel sonuçları etkinleştirebilirsiniz. Hizmetler sekmesinde, varsayılan takviminizi ayarlayabilir ve hangilerinin Google Ev Hub’ı gibi cihazlarda gösterileceğini seçebilirsiniz.

Google Takvim İle Çalışan Tarayıcılar Hangileridir?

Google Takvim İle Çalışan Tarayıcılar Hangileridir?

Google Takvim, aşağıdaki tarayıcıların mevcut ve bir önceki ana sürümlerinde çalışır:

  • Google Chrome
  • Internet Explorer
  • Microsoft Edge
  • Firefox
  • Safari

Kullandığınız tarayıcı için JavaScript ve çerezlerin etkinleştirilmesi gereklidir.

Gmail’den Size Gelen Etkinlikler Otomatik Olarak Takviminize Eklenir

Gmail’den Size Gelen Etkinlikler Otomatik Olarak Takviminize Eklenir

Uçuş, konser veya restoran rezervasyonu gibi bir etkinlik hakkında e-posta aldığınızda, söz konusu etkinlik otomatik olarak takviminize eklenir. Etkinliklerin Gmail’den takviminize eklenmesini istemiyorsanız, etkinlikleri tek tek silebilir veya ayarlarınızı etkinliklerin otomatik olarak eklenmeyeceği şekilde değiştirebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı