Google Aramasında En Üste Çıkma Yöntemleri


0

Arama motoru olarak dünyanın en sık tercih edilen sitelerinden Google’da en üste çıkmak, bir websitesi olan herkesin hedefleri arasındadır. Google aramasında en üste çıkma yöntemleri, içerik üreticilerinin bir içeriği hazırlarken göz önünde tuttukları en önemli unsurlardır.

Fakat sık yapılan bir yanlış da bunun sadece içerik ile gerçekleşeceğini düşünmektir. Google aramasında en üste çıkmak, sadece içerik ile değil; web sitenizin yapısı ve hızı dahil tüm altyapısını kapsayan geniş bir çalışmanın sonucunda gerçekleşir. Bu yazımızda, Google aramasında en üste çıkmak isteyen internet kullanıcılarının, içerik üreticilerinin ve e-ticaret ile uğraşanların işine yarayacak kapsamlı bir rehberi sizinle paylaşacağız.

Google Ne İşe Yarar?

google ne işe yarar

Bir arama motoru olan Google, herhangi bir kelime, cümle veya kavram aratıldığı takdirde o aramanın sonucunu en doğru şekilde sunmayı hedefler. Kullanıcıların aramalarını, internet içerikleri arasında en doğru sonuçlarla eşleştirerek yüksek orantıdan düşük orantıya göre sıralayarak arayanların önüne çıkarır.

Google’da Üst Sıraya Çıkmak Neden Önemli?

Google’da üst sıraya çıkınca, hangi alanda içerik üretiyorsanız o alanda hiç tahmin edemeyeceğiniz ölçekte bir kullanıcı kitlesine erişme fırsatı yakalarsınız. Bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Sattığınız ürünlerin ekstra bir pazarlama maliyeti olmaksızın, sadece arandığı için potansiyel alıcılara ulaşması kulağa güzel gelmiyor mu?

Anahtar Kelime: SEO

anahtar kelime seo

Google aramalarında üst sıraya çıkmak için anahtar kelimeniz “SEO”. SEO, İngilizce bir terim. Search, Engine, Optimization kelimelerinin ilk harflerinin bir araya gelmesi ile oluşuyor. SEO’nun Türkçe karşılığı olan “Arama Motoru Optimizasyonu” ise içeriğinizin arama motorlarına göre optimizasyonunu kast eder. Bir içeriğin, arama motorlarına uygun hâle gelmesi için düzenlenmesidir. Başarılı bir SEO’nun yolu ise, arama motorlarının çalışma prensiplerini anlayıp; bu doğrultuda içerik hazırlamaktan geçer.

Anahtar Kelimeleri Doğru Kullanın

google arama motoru

Google’da ilk sayfada çıkmak için yapacağınız en doğru hamle, organik trafiğinizi artırmaktır. Bunun yolu da SEO’dan, dolayısıyla anahtar kelime analizinden geçer. İlk sayfayı hedeflediğiniz anahtar kelime veya kelimelerinizi, “long-tail” olarak tabir edilen ve cümlelerle yapılan aramaları kast eden uzun öbekli aramalarla da harmanlayarak yazınızın içinde doğru biçimde geçirmeniz gerekiyor.

Gereğinden Fazla Anahtar Kelime Kullanmayın

google anahtar kelime kullanımı

Her yazının, uzunluğuna bağlı olarak içermesi gereken anahtar kelime sayısı farklıdır. Bir yazıda gereğinden çok anahtar kelime kullanılması o yazının Google için “spam” olarak kabul edilmesine yol açar. Spam kabul edilen gönderiler, Google aramalarında liste dışı dâhi bırakılabilir.

Sitenizi SEO’ya Optimize Edin

site içi seo yapmak

Google, bir web sitesini listelemeye alacağı zaman sadece son içeriklerine değil; sitenin tamamına bakar. Bu yüzden sadece yazdığınız yazıları SEO uyumlu hâle getirmeniz yetmez. Sitenizin tamamının SEO optimizasyonu içermesi gerekir.

Her Zaman Özgün Olun

googlda özgün olmak

Doğru anahtar kelimeleri doğru yerde geçirmek, her zaman tek çözüm değil. Daha doğrusu, ilk çözüm değil. Gidişatınızın da doğru olması gerekir. Bunun için, yazılarınızın hep özgün yani tamamen orijinal olması en önemli nokta. Google kopya içerikleri asla affetmez.

Rakiplerinizi Analiz Edin

google rakip analizi

Sizinle aynı alanda içerik sunan ve Google’da ilk sayfada yer alan diğer web sitelerini inceleyin. Neyi doğru yapıyorlar? Sizden farklı ne yapıyorlar? Kendi eksiklerinizi veya iyileştirme yapmanız gereken noktaları en iyi böyle tespit edebilirsiniz.

Kendinizi Güncel Tutun20

Pek çok analiz araçlarının yanı sıra, Google’ın ücretsiz sunduğu Analytics aracını tercih ederek; arama sonuçlarına göre tercih edilebilirlik oranınızı takip edin. Düzenli olarak veri takibini gerçekleştirerek, içerik üretiminizi iyileştirebilir; Google aramasında en üste çıkmak için düzeltmeniz gereken adımları tespit edebilirsiniz.

Son ve En Önemli Detay: Hızlı Olun!

googlda özgün olun

Siteniz ve içerikleriniz SEO uyumluysa, son bir detay sizi Google aramalarında ilk sayfaya çıkarmak için yetecek. O da, sitenizin teknik altyapısının hızlı oluşu! Google sıralama kriterlerine göre hız en önemli faktörlerden bir tanesi.

Eğer web siteniz hızlı değilse, özgün ve SEO uyumlu içerikleriniz sizi Google’da üst sıraya çıkartmaya yetmez. Site hızınızı arttırmak için atabileceğiniz adımlar ise şunlar:

  • Site Hızlandırma

İnternette yer alan ücretsiz araçları kullanarak web sitenizin hızını optimize edebilirsiniz.

  • Hosting

Eğer araç kullandığınız hâlde web sitenizin hızı hâlâ yavaşsa, hosting firmanızın hizmetini gözden geçirerek yeterince kaliteli ve hızlı bir servis olup olmadığını incelemeniz gerekir.

  • Resim Optimizasyonu

Resim sayısı çok olan web sitelerinde ise site hızlandırmak için CDN benzeri, direkt olarak resim odaklı hız optimizasyonu yapan araçları kullanmanız gerekir.

  • Tema

Her şeyi yaptığınız hâlde hızınız istediğiniz seviyeye yükselmemişse, kullandığınız tema uygun olmayabilir. Daha hızlı bir tema bulup kurmanızda fayda var.

İnstagam’dan para kazanma yolları konulu makalemize göz atabilirsiniz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Murat OĞRAK
Uzun yıllar birçok blog ve haber portallarında editör olarak çalışmamın yanında, içerik yönetimine oldukça hakim ve birçok projede büyük yer aldım. Editörlük kariyerinde şimdi Voynnr ile devam etmekteyim.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı