Glutensiz Beslenmeye Dair Her Şey


0

Son zamanlarda popülerliğini iyice artırmış olan glutensiz beslenme ve üzerinde ‘gluten free’ yazılı ürünlerin artmaya başlaması, insanlar arasında da bir tartışmaya sebebiyet veriyor. Çölayak hastalığı veya gluten intoleransı olan insanlar arasında glutensiz beslenme programları yaygınlaşıyor. Özellikle ünlü isimlerin bu programları uygulaması ve olumlu sonuçlarla karşılanması pek çok insanı da glutensiz beslenmeye yöneltiyor.

Gluten Nedir?

Gluten Nedir?

Buğdayın yapısında 30’a yakın protein çeşidi bulunuyor. Bu proteinlerden ikisi gluten ve gliadin. Aslında tamamen doğal olan gluten, son zamanlarda buğdayın genetik yapısının değiştirilmesiyle insan vücudunda sindirilmesi zorlaşmış. Bağışıklık sistemini giderek yoran gluten, hastalıklara karşı dirençsiz olma yolunu açmış. Özellikle unlu mamul tüketen kişilerden gluten hassasiyeti görülmekte.

Harvard Üniversitesi’nden Dr. Leffler ve pek çok meslektaşı, çölyak hastalığı veya gluten hassasiyeti bulunmayan kişilerin glutenli yiyecek tüketmelerinde herhangi bir sorun olmayacağını belirtiyor. Gluteni hayatından çıkaran kişiler, bağışıklık sistemlerinin güçlendiğini, daha hızlı kilo kaybettiklerini, daha enerjik ve sağlıklı hissettiklerini dile getiriyor. Gün içerisinde tükettiğimiz ve insan sağlığına pekte yarar sağlamayan ürünlerin çoğu gluten içerdiği için glutensiz beslenme kişinin daha sağlıklı olmasında önemli rol oynuyor.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı Nedir?

Gluten Entropisi olarak da bilinen çölyak hastalığı, sindirim işlemini gerçekleştiren villus yapısının bozar ve yiyeceklerdeki besin değerlerinin emilmesine neden olur. Glutenli gıdaların tüketimiyle belirtileri gün yüzüne çıkan hastalık, ömür boyu devam eden alerjik bir hastalık.

Buğdaya alerjisi olan bazı insanlar semptomları göz önünde bulundurarak çölyak hastalığına sahip olduklarını düşünebilirler. Böyle bir karışıklık yaşamamak adına hastalığı teşhis etmek için kan testi yaptırılmalı.

Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten intoleransı olan kişiler öğünlerinde küçük miktarlarda da olsa gluten tüketebilirken, çölyak hastalığına sahip kişilerin glutene karşı toleransı bulunmuyor. Gluten intoleransı olan kişiler, çölyak hastalığına sahip kişilerin gösterdikleri belirtilere benzer belirtiler gösterebilirler. Bu belirtiler, yorgunluk, kilo kaybı, ishal, kabız, karın ağrısı, kilo alımı, mide krampı ve mide bulantısı olabilir.

Glutensiz Beslenme Nedir?

Glutensiz Beslenme Nedir?

Çölyak hastalığının tedavisinde ve gluten intoleransı olan kişilerde uygulanan glutensiz beslenme programları kapsamında buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi tahılların tüketimi sıfıra indiriliyor. 90’lı yılların sonlarına doğru ortaya çıkan glutensiz beslenme ile insanlar daha sağlıklı ve enerjik hissettiklerini dile getiriyorlar. Glutensiz beslenmenin aynı zamanda migren dahil birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

İnsanların hayatında önemli bir yere sahip olan çoğu üründe gluten bulunuyor. Özellikle tahılların içerisinde yer alan gluten, paketli ürünlerde, dondurulmuş gıdalarda, unlu mamullerde ve soslarda yer alıyor. Glutensiz beslenmek isteyenlerin yiyecek satın almadan önce paketlerin üstünü mutlaka okuması öneriliyor.

Glutenin Zararları

Glutenin Zararları

Glutensiz gıdaların tüketilmesinin insan sağlığı üzerindeki etkileri halen bilim insanları tarafından tartışma konusuyken, glutenli gıdaların sindirim bozuklukları, ciltte dökülme yaşanması, kronik yorgunluğu, baş ağrısı, hatta ve hatta depresyona yol açtığı  biliniyor. Glutenin zararları bilim dünyasında tartışılmaya devam ederken bu ürünler hayatımızın tam ortasına yerleşmiş durumda.

Gluten İçeren Gıdalar ve Glutensiz Gıdalar

Gluten İçeren Gıdalar ve Glutensiz Gıdalar

Buğday, çavdar, yulaf, arpa, makarna, pizza, kuskus, şehriye, pasta gibi unlu mamulleriyle birlikte paketli ve dondurulmuş gıdaların birçoğu, soya sosu, soğan halkası, şnitzel gibi yapımında un kullanılan yiyecekler, hazır çorbalar, köftede kullanılan harçlar, bira, votka ve cin gluten içeren gıdalar arasında yer alıyor.

Et, yumurta, balık, tavuk, sebzeler, meyveler, pirinç, patates, kinoa, karabuğday, chia tohumu, bezelye, mısır, zeytinyağı, bakliyat grubu ve diğer yağ çeşitleri glutensiz gıdalar arasında bulunuyor. Ayrıca mısır, badem, pirinç, karabuğday, soya ve nohut unları da glutensiz besinlerden.

Glutensiz Beslenme Kilo Verdirir Mi?

Glutensiz Beslenme Kilo Verdirir Mi?

Gywneth Paltrow, Jessica Alba, Victoria Beckham gibi ünlü isimlerin popülerlik kazandırdığı glutensiz beslenme, gün geçtikçe popülerlik kazanıyor. Gözle görülen olumlu sonuçların ardından artık çoğu yerde gluten içermeyen ürünler kolayca bulunabiliyor. Fakat gluten içermeyen ürün, sağlıklı üründür diye bir şey yok. İçerisinde şeker ve çikolata yer alan birçok paketli glutensiz besin birbirinden farklı un çeşitleriyle hazırlanan birçok paketli tatlı bulunuyor. Şeker ve nişasta oranı bir hayli yüksek olan pirinç ve patates gibi çoğu yiyecek glutensiz beslenme programında tüketilebiliyor.

Bu nedenle düşük kalorili ve şeker tüketiminin sıfıra indirildiği bir diyet programı kapsamında kilo vermek isteyen insanlar için glutensiz beslenme pek de uygun olmayabilir. Fakat doğal olmayan paketlenmiş glutensiz ürünler yerine doğal, glutensiz besinler tüketen insanlar istemsiz bir şekilde düşük karbonhidrat içeren, protein ve sebze ağırlıklı bir beslenme tarzını benimsemiş oluyor. Bu da kişilerin kilo vermesine fayda sağlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı