Tarihe Adını Yazdırmayı Başarmış 10 Gerçek Korsan ve Efsane Gemileri

Dilden dola dolaşan, kimi gerçek kimi efsane birçok korsan ve gemilerini duymuşsunuz. Bu sefer sizlere sayacaklarımız ise tamamen gerçek!


2

Korsan gemilerinin bir döneme damga vurduğu bir gerçek! Peki ya denizlerin hâkimi olmak amacıyla birçok savaşa girmiş korsandan hangilerinin şehir efsanesi, hangilerinin gerçek olduğunu biliyor muydunuz? Bu makalemizde adını unutulmazlar arasına yazdıran denizlerin ilginç misafirleri gerçek korsan ve gemilerini inceleyeceğiz. İşte onlardan bir kaçı.

 1. 1 Ranger (Koruyucu)


  Charles Vane, özellikle İngiliz ve Fransız gemilerini kaçırıp yağmalayan, konuşturmak için denizcilere işkenceler yapan ve kendisininkinden daha iyi bir gemi olduğunu duyduğunda onu almadan durmayan korsanın adıdır. Vane her aldığını gemiye Ranger adını vermiştir.

 2. 2 Royal Fortune (Kraliyet Serveti)


  Bartholomew Roberts da aynı Vane gibi ele geçirdiği tüm gemilere Royal Fortune adını vermiştir. Tüm zamanların en iyi korsanı olarak gösterilen Roberts, Karayiplere hareket etmeden önce gemisini 26 top ile silahlandırmıştır.

 3. 3 Rising Sun (Doğan Güneş)


  Önceleri ismi Resolution olarak bilinse de geminin sahibi korsan William Moody Adını Rising Sun koydu. Karayiplerin hâkimi bu gemide tam 36 ağır silah ve 150 kişilik mürettebatı vardı. Bunlar ele geçirdikleri gemileri önce yağmalar daha sonra yakarlardı.

 4. 4 Speaker (Sözcü)


  Kaptan George Booth 1699 yılında içinde 50 silah ve hint kölelerinin bulunduğu korsan gemisini ele geçirmiş, gemi tahmini 1701 yılında Madagaskar kıyısında karaya oturmuştur.

 5. 5 Happy Delivery (Mutlu Teslimat)


  Gemi küçüktü ama Kaptan Henry Fowler bunu avantaja çevirerek birkaç gemi ele geçirip yağmalamayı başarmıştı. İçinde 50 civarında kölesi ve 16 top bulunuyordu.

 6. 6 Bachelor’s Delight


  John Cook ve Edward Davis tarafından 1684 yılında yönetilen korsan gemisi Batı Afrika’da ele geçirilmiş. Güney Amerika’da birçok İspanyol şehrine baskınlar yapan geminin 40 toplu güvertesi vardı.

 7. 7 Rebecca


  Acımasız korsan Edwad Low’a verilen bu gemi bir Libertine gemisidir. Kaptan George Lowther tarafından verilen gemi Low’a geçtikten sonra korsanlık seferlerini genişletmiş. Ancak en sonunda bir balıkçı gemisine dönüşmüştür.

 8. 8 Revenge (İntikam)


  Önceleri ismi Caroline olan gemi John Gow ve arkadaşlarının isyanı sonrasında değişmiştir. Avrupalıları denizde yağmalayarak Karayiplerde büyük bir şöhrete kavuşmuştur.

 9. 9 Flying Dragon (Uçan Ejderha)


  Atlantik’de çok konuşulacak bir yıkıma sebep olduktan sonra Chrisopher Condent artık nitelikli bir korsan olmuştu. Daha sonra Hollanda gemisini yakalayarak ona The Fying Dragon ismini verdi. Condent bu gemi sayesinde denizlerde birçok başarı kazandı.

 10. 10 Sloop William


  12 tonluk gemi küçüktü ama hızlıydı ve sadece 4 topa sahipti. Dişsiz Anne olarak bilinen korsan Anne Bonny’in eline geçtikten sonra bu küçük gemi Karayiplerde gerçek anlamda terör estirmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Garip

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı