Gerçek Hayattaki Seri Katillerin Hayatlarından Esinlenerek Çekilen 16 Film


0

Katiller, kurbanlar ve soruşturmalardan yola çıkılarak filme dönüştürülen gerçek olayları konu alan filmleri sizler için listeledik…

Henry: Portrait of A Serial Killer/ Henry: Bir Seri Katilin Portresi  (1986)

IMDB puanı: 7.0

Seri katil Henry Lee Lucas’ın gerçek hayatının sinemaya uyarlanmış hali olan film 1986 yılında John Mcnaughton tarafından senaryolaştırılıp yönetilmiştir. Filmin başrolünde Micheal Rooker yer almaktadır. Bu gerilim filminde sadece ölümler değil katilin neden öldürdüğüne dair ipuçları da yer almaktadır.

[reklam-goster]

Monster/ Cani  (2003)

IMDB puanı: 7.3

Dünyanın ilk kadın seri katili olarak Aileen Wuornos’un 1989-1990 yılları arasında birçok insanı öldürmüştür. Aileen Wuornos’un gerçek hikayesinden alınmıştır. ABD ve Dünya kamuoyunu epey meşgul eden 1992’de ki 7 kişinin ölümünün ardında da Aileen vardır. Hayat kadınlığı yapan ve lezbiyen olan Aileen kurbanlarını ilişkiye girdiği kişiler arasından seçerek ormana götürüp sakladığı ortaya çıkmıştır. 2003’te idamına karar verilmiştir.

Zodiac (2007)

IMDB puanı: 7.7

Se7en, Fight Club filmlerinin yönetmeni David Fincher bu filmde, San Fransisco’nun körfez bölgesini dehşete boğmuş ve yıllarca şifreleri ve mektupları ile dört ayrı yargı bölgesinin yetkilileri ile alay etmiş bir seri katilin gerçek hikayesinden alıntı yapmıştır. Bu katili yakalamayı kafaya koymuş dört kişi filmin esas karakterlerini oluşturmaktadır. Katilin bıraktığı izleri takip eden bu dört adam kendi hayatlarından vazgeçmiş bir şekilde katilin adımlarını izleyen birer hayalete dönüşmüşlerdir.

Badlands /Kanlı Toprak (1973)

IMDB puanı: 7,9

Charles Starkweather ve Caril-Ann Fugate’in 1958’de işlediği cinayetleri konu alan film 1973 yılında çekilmiştir. Gerçek yaşamdan ilham alan bu film gençlerin içine düştüğü boşluk ve bunalımı gözler önüne seriyor. Genç bir çöp toplayıcısı olan Kit Carruthers ve kız arkadaşı Holly Sargis’in Güney Dakota’dan Montana’ya doğru yaptıkları kanlı yolculuğu anlatıyor. Holly’nin babası ilişkiyi onaylamadığından aslında tek hedef onu ortadan kaldırmak iken çift önüne çıkan her insanı amaçsız bir şekilde öldürmeye başlarlar…

Citizen X (1995)

IMDB puanı: 7,6

Rusya’nın tek seri katili Andrei Romanovich Chikatilo “Ben doğanın bir hatasıyım, deli bir hayvanım”

“Yaptıklarımı cinsel bir tatmin için değil, daha çok huzur bulabilmek için yaptım” diyerek 1978-1990 yılları arasında 53 cinayet işlemiştir. Bu seri katilin hayatını konu alan film Rusya’nın komünist düzeninde seri katil anlayışını izleyiciye sunmuştur.

The Deliberate Stranger (1986)

IMDB puanı: 7,5

Film Amerikanın en tanınmış seri katili Ted Bundy’nin gerçek hayatını beyaz perdeye aktarıyor. Mark Harmon bu film sayesinden iyi erkek oyuncu dalında Oscar adaylığı kazanmıştır. Birçok kitaba ve filme konu olan seri katil ve tecavüzcü olan Theodore Robert ‘Ted ‘Bundy, 1974-1978 yılları arasında yedi eyalette 30 cinayet işlediğini itiraf etse de daha fazla olduğu düşünülmekte…

The Snowtown Murders (2011)

IMDB puanı:  6,6

Cannes’de bu yıl FIPRESCI Ödülü kazanan film Avustralya’nın Adelaide kentinde iki erkek kardeşi ve annesi ile kenar mahallede yaşan 16 yaşındaki Jamie’nin şiddetten kurtulmak için John Bunting adındaki seri katil ile farkında olmadan yakınlaşmasını konu alıyor.

The Boston Strangler /Boston Canavarı (1968)

IMDB puanı:  7,1

Boston Canisi lakabını alan kurbanlarına tecavüz edip sonrasında boğarak öldüren Albert DeSalvo’nun hikayesini konu alıyor.  Film Gerold Frank’in kitabına dayanmaktadır. Albert DeSalvo 18 ayda 13 kadını öldürdüğünü itiraf etmiş olsa da hala kesin sayı belli değildir. Tony Curtis filmde sergilediği performansı ile Oscar’a aday olmuştur.

Dahmer (2002)

IMDB puanı:  5,6

Amerika’nın tanınan seri katillerinden Jefrey Dahmer’ın gerçek hikayesini anlatan film Jeremy Renner’ın çıkış filmlerinden. Film iki ayrı zaman akışından oluşuyor. Ana öyküsü krolonojik olarak olayları anlatırken, iki günlük zaman diliminde yaşananları konu ediniyor. Flasback bölümlerde ise zaman akışı tersine işleyerek Dahmer’in işlediği ilk cinayete kadar devam ediyor.

Ed Gein (2000)

IMDB puanı:  5,6

50’lerin sonuna doğru ABD’nin Wisconsin kasabasında yaşamını otoriter ve tek dostu olan annesi ile sürdüren Ed Gein’in annesini kaybettikten sonraki yaşamını konu alır. Sıkı bir disiplin ile büyüyen Ed Gemin kemer darbelerine de maruz kalmıştır. İyi bir Hristiyan olarak yetiştirilen Ed’in annesinin ölümünden sonra hayatı tamamen değişecek ve kasabada hareketlenmeler başlayacaktır.

To Catch A Killer/ Bir Katili Yakalamak (1992)

IMDB puanı: 7,5

Amerika’nın tanınmış katillerinden John Wayne Gacy’nin yakalanışını beyaz perdeye aktaran filmin başrolünde Brian Dennehy yer almaktadır. İki bölümden oluşan film Eric Tilt tarafından yönetilmiştir. 1994 yılında ölen Dennehy’nin 1972-1978 yılları arasında tahminen 33 genç çocuğa tecavüz ederek öldürdüğü biliniyor.

Ted Bundy (2002)

IMDB puanı: 5,9

Film Amerika’nın bilinen seri katillerinden biri olan Theodore Robert ‘Ted ‘Bundy’nin 1974-1978 yılları arasında işlediği suçlar ve yakalanmasına kadar geçen süreci konu almaktadır.

From Hell/Cehennemden Gelen (2001)

IMDB puanı: 6,8

Bir çok filme ilham kaynağı olan Karındeşen Jack vakasından esinlenen yapıt bir çizgi romandan uyarlanmıştır. Londra’da 1880’li yıllarda insanları dehşete düşüren Karındeşen Jack cinayetleri devam etmektedir. Kötü ruhlu katil, dahi olduğu kadar aynı zamanda problemli bir insandır.  İnsanları bu olaydan kurtarmak için psişik güçlere sahip olan Müfettiş Fred Abberline partneri Godley ile birlikte delillerin peşine düşer.

Summer of Sam/ Sam’in Yazı (1999)

IMDB puanı: 6,6

David Berkowitz adlı seri katilin hayat hikayesini konu alan film Spike Lee tarafından yönetilmiştir. Film başrollerinde John Leguizamo, Adrien Brody, Mira Sorvino ve Jennifer Esposito yer almaktadır.

Lonely Hearts/Yalnız Kalpler (2006)

IMDB puanı: 6,5

1940’lı yılların sonuna doğru Martha Beck ile Raymond Fernandez Amerika’da adı çıkmış katillerdendi. Gazeteye kişisel ilan vererek ilana cevap veren dul kadınlara Raymond kendini ilk aşamada seksi Latin aşığı olarak tanıtıyor, dolandırıyor ve uzağa düşürdüğü kadınları öldürüyorlardır. Raymond ve Martha’nın tanışması ile ikisinin de hayatı değişti. İkili birbirine tutkulu bir şekilde aşık olmuş ve cinayetlere birlikte devam etmeye başlamışlardır. Martha’yı dul kadınlara kız kardeşi olarak tanıtan Raymond kadınları baştan çıkarıp daha sonrasında bütün birikimlerine el koyarak onları öldürüyorlardır. 12 cinayet işlediklerini yakaladıktan sonra itiraf etseler de gerçek rakam 20’ye yakındır. 22 Ağustos 1949 tarihinde ölüm cezasına çarptırılan ikili yan yana 8 Mart 1951’de Song-Sing hapishanesinde elektrikli sandalyede infaz edildi.

Nightstalker (2002)

IMDB puanı: 3,4

Los Angeles’ı 1985 senesinde kan gölü haline getiren seri katil Richard Ramirez’i konu alan filmde Ramirez’in hastalığı ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden cinayetlere başlamasını konu alıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı