2030’lu Yıllarda Bizi Bekleyen Teknoloji Ürünleri

Çok hızlı bir şekilde gelişen teknoloji sayesinde ileride göreceğimiz teknoloji ürünleri neler olacak?


2

Hızla gelişen ve değişen teknolojik adımlar, fantastik diyebileceğimiz bir hal almaya şimdiden başladı bile. Dünyada çığ gibi büyüyen teknolojik gelişmelerin bizlere yirmi yıl sonra neler getireceğini hiç tahmin ettiniz mi? İşte 2030’lu yıllarda görülecek fantastik teknoloji ürünleri.

 1. 1 Yapay Zekâya Sahip Kişisel Asistanlar


  Aslında Microsoft’un ofis asistanı Clippy ve iPhone’un akıllı asistanı Siri ile şimdiden bu konuya adım atıldı. Zihnimizin sanal klonları olacak bu asistanların ilerde daha gelişmiş yanıt ve hizmet sunulması bekleniyor. Gelişmiş derken tüm davranış, tercih ve isteklerimizi bilip ona göre hizmetimizde olacaklar. Örneğin bizim için mail yazıp randevu ayarlayabilecekleri gibi hayatımızı kolaylaştıracak birçok eylemi yapacakları kesin!

 2. 2 Görünmez Bilgisayar Teknolojisi


  İlk bilgisayardan günümüzdeki bilgisayarlar arasında boyut olarak büyük fark olduğunu biliyoruz. Zamanla küçülerek artık her yere sığan bilgisayarlar önümüzdeki yirmi yılda artık görünmeyecek gibi duruyor. Elbiselerimizde, aksesuarımızda hatta kontak lenslerimizde yer alacaklar. Onları kullanabilmek için doğal dil ve dokunsal geri bildirimleri kullanacağız. Ayrıca bizden bağımsız ortam zekâsına sahip olacaklar.

 3. 3 Dijital Zihinli Sanal Hayvanlar


  OpenWorm projesi hakkında bir şeyler duymalısınız. Nematod solucanının beynini dijitalleştiren bu proje ile gelecekte arı, fare, karınca gibi hayvanların taklitleri yapılacak. Bu dijital beyinlerle robotik avatarlar da çalışabilecek.

 4. 4 Devasa Ölçekli Jeomühendislik Projeler


  Yakın zamanda insanlığın büyük sorunlarından biri olacak iklim değişikliği sorunun çözmek için geliştirilen projeler muhtemelen 2030’lu yıllarda hayata geçecek. Dünyanın iklimini iyileştiren yapay ağaçlar, okyanus gübreleme araçları, hava durumu kontrolleri gibi çalışmaları yakında görmemiz mümkün.

 5. 5 Gezegenler Arası İnternet


  Nasa’nın Mars’ta hayat kurma çalışmaları şimdiden başlamış durumda. Dünya’nın Mars’a ulaşıp iki gezegen arasında internet bağlantısı kurulması ve bilgilerin daha kolay paylaşılması için 2030’lu yılları beklememiz gerecek.

 6. 6 Yaşlanma Karşıtı Çalışmalar


  O bildiğiniz gençleştiren kozmetik ürünlerini ve tedavisi artık mazide kalacak. 2030’larda yaşınız ilerlese de görüntünüzde değişiklik olmaması yapılacak müdahale ile mümkün hale gelecek gibi görünüyor.

 7. 7 Ölüm Robotları


  Savunma sanayisi şimdilerde bile oldukça fazla yatırımla gelişmiş durumda. 2030’larda üretilecek asker robotlarla savaşlarda kullanılması planlanıyor. Üstelik insanlardan yetenekleri daha fazla olacak gibi.

 8. 8 Bitki Gibi Organ Yetiştirme!


  Artık hastalar doktorlarla muhata olmayacak. Kök hücrelerle farklı doku örnekleri bile üretilebilecek. Ve bunu kendimiz kendi organımızı yetiştirerek yapacağız. Kalbimizi bile!

 9. 9 Ev İhtiyaçlarımızı Kendimiz Üretebileceğiz!


  Evet, kişisel ev imalatı yapabilmek mümkün olacak. Gelecekte kullanılacak olan 3D yazıcılar sayesinde ihtiyaçlarınızı kendiniz üretilebileceksiniz. Ama bunun için bir bedel ödemek zorundasınız.

 10. 10 Su Arıtma Endüstriyel Ölçekte Olacak!


  Susuzluk, insanlık geleceğinin en önemli sorunlarından biri olacağını düşünenlerin sayısı hiçte az değil. Bu nedenle 2030’larda okyanus suyunu arındırmak ve kullanabilmek için Büyük Konsantre Güneş Enerji Santralleri kurularak kalıntı suyu kullanabilecek. Böylece su temini sorunu büyük ölçüde azalacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı