Gaziantep’in Gezilip Görülmesi Gereken Yerleri


2

Eski çağlardan beri canlılığı ve dinamiğini koruyan şehir Gaziantep ya da Ayıntap. Bol su kaynağı anlamına gelen Ayıntap zamanla Antep ismini almış, kurtuluş savaşındaki kahramanlığı ile Gazi unvanını hak etmiştir. Bu teorik bilgiden sonra, tarihi ile gönlünüze, gelişmişliği ile gözünüze ve tabii ki yemekleri ile damağınıza hitap edecek şehir Gaziantep’i gezmeye hazır mısınız?

Tarih Evleri ve Konakları

Tarih Evleri ve Konakları

Güneydoğu Anadolu’yu merak ediyorsanız muhtemelen batıdan seyahate çıkacağınız için, kara yolu ile ortalama 1200 km uçak la ortalama 2 saat süreceğini hatırlatırız. Gaziantep’e geldiğinizde, konaklama için hem merkezi hem de Gaziantep’in tarihi ambiyansını en iyi yaşayabileceğiniz Anadolu Evleri ve Rahmi Bey Konağı’nı önerebiliriz. Rahmi Bey konağı, butik otele dönüştürülmüş 300 yıllık tarihi bir konak, harika bir alternatiftir. Anadolu Evleri ise 150 yıllık bir ermeni okulunun tarihi dokusuna uygun olarak restore edilmiş bir butik otel.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Tercihinizi belirleyip odanıza yerleştikten sonra gezi planınıza başlayabilirsiniz. Gaziantep’de sabah kahvaltısı ciğer kavurması ile başlar, çorba olmayacak kadar farklı bir lezzet olan beyran ile bitirilir. Ardından şehir merkezine yakın birçok müze ve tarihi mekânı ziyaret edebilirsiniz. Yine şehir merkezinde bulunan Gaziantep Kalesi tarih meraklıları için farklı bir lokasyon. Şehri seyretmek için yüksek bir tepeye konumlanmış bu kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Şahin Bey Milli Mücadele Müzesi

Şahin Bey Milli Mücadele Müzesi

Müze gezilerinize, Şahin Bey Milli Mücadele Müzesi ile devam edebilirsiniz. Ulucanlar Mahallesi, şehitlik caddesi üzerinde bulunan Şahin Bey Milli Mücadele Müzesi, Fransız ve İngiliz işgaline karşın Antep savunmasını anlatmak için kurulmuştur. Müzenin bir bölümü savaş zamanı önemli bir sığınak olan mağaradadır. Gaziantep savunmasının kronolojik sırayla anlatıldığı müzede, İngiliz ve Fransızlara ait silah parçaları, Antep halkının kullandığı, tabanca, kılıç, av tüfeği, kama, et satırı, kazma, kürek, nacak gibi birçok eşya sergilenmektedir.

Zeugma(Belkıs) Müzesi

Zeugma(Belkıs) Müzesi

Müze severler için Zeugma(Belkıs) Müzesi de önemli bir alternatif. Müze, Antakya ‘dan, Çin e uzanan tarihi İpek Yolu üzerinde bulunduğu için, Zeugma (geçit)adını almıştır. Zeugma kazılarından çıkarılan mozaikler, müzede yer almaktadır.

Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’e gidince Bakırcılar Çarşısını gezmeden olmaz. Bakır işçiliği Gaziantep de 400 yıllık geçmişi olan bir el sanatıdır. Ahşap kaplamalı dükkânları, taş döşemeli sokakları ile sizi farklı bir dönemde hissettirir. Tek katlı dükkânlardan oluşan çarşı, hanlar bölgesi içinde yer almaktadır. Kültür Yolu projesi kapsamında yer alan çarşı, Tarihi Kentler Birliği’nin   ‘’Başarı Ödülüne’ ’layık görülmüştür.

Almacı Pazarı

Almacı Pazarı

Bakırcılar çarsından çok uzaklaşmadan Almacı Pazarına uğrayabilirsiniz.250 yıllık geçmişi olan tarihi çarsı, geçmiş dönemlerde elma meyvesinin nadir bulunması ve bu tarihi pazarda nadir satılması sebebiyle Almacı Pazarı ismini almıştır. Her türlü yerel ürün, baharat ve fazlasını bulabileceğiniz bu pazar, güler yüzlü ve cömert esnafı ile de aklınızda kalacaktır. Ürünlerin tadına bol bol bakabilirsiniz.

İmam Çağdaş veya Koçak

İmam Çağdaş veya Koçak

Gaziantep de günü bitirirken tatlı bir veda dersek aklınıza tabii ki baklava gelmeli. Oklavası armut ağacından, pişirmede kullanılan odun meşe ağacından ve tabi ki kırk kat yufkadan yapılan Antep baklavaları dilerseniz Şahinbey’de Eski hal civarında bulunan İmam çağdaş da havuç dilimi baklava; tere yağ kokusu baskın özel şöbiyet ya da kare baklava olsun derseniz de Koçak da en iyisini tatmış olursunuz. Ayrıca başka neleri var bu şehrin derseniz yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi

Ve yoğun günün kritiğini yapmak için buyurun tarihi Tahmis Kahvesi’ne…’’Kahvenin dövüldüğü yer ‘’anlamına Tahmis Kahvesi 1635 den beri faaliyet gösteren tarihi bir kahvehane.

Dipnot: Sindirim sıkıntısı olanlar mide ilaçlarını ve müze kartlarınızı yanınıza almayı unutmayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı