Gaziantep’i Ziyaret Edenlerin Yemeden Dönmemesi Gereken Lezzetler

Lezzetleri konusunda ünlü olan şehrimiz Gaziantep, midenize bayram ettirecek tatlara sahiptir.


2

Havasında tarih kokan şehir olmasından ziyade geniş mutfağıyla muhteşem lezzetleri içinde barındıran Türkiye’mizin bu ender şehrine gidip de oranın yöresel yemeklerinin tadına bakmadan gelmek olmaz. Bunlardan sadece birkaç tanesini aşağıda belirtelim ki bilgi sahibi olarak bu şehrimizi gezin;

 1. 1 Baklava


  Ülkemizde baklava dediğimiz de ilk aklımıza gelen şehirdir Gaziantep. Tatlı yemem diyenlerin bile ağzını sulandıran bu lezzeti yapan ustalarımız baklava sanatına nesilden nesile aktararak biz tatlı severlerin önüne sunmaktalar.

 2. 2 Simit Kebabı


  Kebabın merkezi olarak düşündüğümüzde bu şehirde çok çeşitleriyle karşılaşacağımız anlamına gelmektedir. Gaziantep’in en bilinen kebaplarından biri olan simit kebabı; kıyma ve bulgurun harmanlanmasıyla beraber çam ve antep fıstığı ve soğanın özdeşleşmesiyle unutulmaz bir lezzet bırakmaktadır.

 3. 3 Hedik


  Görüntüsüyle Keşkeği andıran ancak tat olarak benzemeyen hedik, sadece Gaziantep mutfağında bulacağınız bir yemektir. Buğday ve nohuda kuş üzümünün eklenmesiyle oluşan yemeğin ilk önce bu şekilde bir tadına bakmanızı daha sonrasından da isteğe bağlı olarak içini tavuk veya etle süsletebileceğiniz hafif bir yöresel yemektir.

 4. 4 Şekerli Pide


  Çıtır çıtır pide hamurunun üzerine şeker ve tuzsuz peynir lezzetini denemeden sakın bu şehirden çıkmayın derim. Çünkü kendi memleketinize döndüğünüzde bu lezzeti tadamayacaksınız. Sizdeki yemek ve tatlı mantığınızı karıştıracak olsa da siz bu pideyi yemek olarak düşünün derim.

 5. 5 Beyran


  Gaziantep de kahvaltılarda önünüze gelebilecek ancak hangi saat olursa olsun bulabileceğiniz bu çorba et severlerin müdavimi olacağı niteliktedir. Ana malzemesi Gerdan etiyle pirinç olması size akşam çorbası düşüncesi oluşturmasın.

 6. 6 Küşleme


  Bir koyunda bulabileceğiniz ve ortalama 15 cm olan sinirsiz omurgadaki ettir. Bugüne kadar yediğiniz etlerin lezzetlerini bir kenara bırakıp kendinize küşlemeyi daha önce neden yememişim sorusunu sorduracaktır. Sinirsiz bir et olduğundan dolayı terbiye bile edilmesine gerek duyulmadan da yumuşacık olan bir lezzettir.

 7. 7 Çağla Aşı


  Koskoca yılda sadece çok az süreyle bulacağınız bu yemek, isminde de yer aldığı üzere çağladan yapılmaktadır. Çağlayı etle birlikte üstelik yemek olarak düşünemeyenleri ters köşe edecektir.

 8. 8 Katmer


  Bakınca altını gösterecek kadar ince olan ve elde açılmasıyla lezzetlenen yufkanın antep fıstığı ve kaymağıyla bir araya gelip bu kadar güzel bir tatlı oluşturması sizin biraz fazla yemenize sebep olabilir. Gaziantep de genelde kahvaltı masalarında karşılaşacağınız için biraz şaşıracaksınızdır.

 9. 9 Lahmacun


  Lahmacun kültürünün mucitlerinden olan Gaziantep te kebap yemeye ön hazırlık olarak sunulmaktadır. Tüm illerde bulabileceğiniz bu yemeği merkezi olan Gaziantep te yemeden gitmenizi tavsiye etmem.

 10. 10 Batma Kaymak


  Bahar aylarında doğum yapan ineklerin sütlerinin farklı ve lezzetli olmasından dolayı sadece bu sütlerden yapılmaktadır. Sıcak lavaşın üstüne süreceğiniz bu efsane kaymağı bal, şeker veya antep fıstığı ile harmanlayıp yemelisiniz. Bahar aylarında Gaziantep’i ziyaret ederseniz yemeden geçmeyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı