Hindistan’daki Ganj Nehri Hakkında Duymadığınız 10 Bilgi

Ganj Nehri’ni nasıl bilirdiniz? Medya üzerinde herkes kirli olarak bilir.. Ancak bizler Ganj Nehri hakkında bilinmeyenleri sizlere sıralıyoruz.


2

Halk arasında Ganga ismi ile alınan Ganj Nehri, Hindistan’ın kuzeyinden başlamaktadır. Bu şekilde Bangladeş’e kadar ulaşmaktadır. Nehrin uzunluğu ortalama 2.700 km’dir. Hindu innancına göre Ganj Nehri, kutsal sayılmaktadır. Her sene Hindistan’ın çevresindeki insanlar bu nehre akın etmektedir. Yine inançlara göre ise, Ganj Nehri’nin sularında yıkanmak, insanların günahlarının dökülmesini sağlar. Medya üzerinde yıllarda kirliliği ile ön plana çıkmaktadır. Bizler de bu noktada Ganj Nehri ile ilgili 10 bilgiyi sizlere derledik..

 1. 1 Ganj Nehri’nin Başlangıcı Himalaya’nın Güney Kısmında Bulunan Gangotri Buzulu’ndan Başlamaktadır


  Ganj Nehri, Himalaya’lardan başlamaktadır. Hindistan’a doğru gelmeye başlayan nehir yavaş yavaş kirliliğini göz önüne sermeye başlıyor. Yapılan araştırmalara göre nehir içerisinde gün içerisinde ortalama 1.5 milyon işlenmiş kanalizasyon atığı dökülmektedir.

 2. 2 Hinduizm İnancına Göre Nehir Kutsal Kabul Edilmektedir


  Tanrıça Ganga’nın vücut bulmuş hali, Ganj Nehri’nde oluşmuştur. Nehir gittikçe yayılan bu inanca göre kutsal olarak kabul ediliyor. Bu inanç ise Hint mitolojisinden geliyor. Bu mitoloji içerisinde Hint kralı olan Bhagiratha’nın, Tanrı olan Lord Brahma’ya yalvarması sayesinde, cennetten dünyaya gönderilmektedir. Bu nehir son derece güçlü akmaktadır. Dünyaya indiği sırada her yeri yok etmek gücüne sahiptir. Kral ise bu duruma engel olmak amacıyla tanrı olan Shiva’dan yardım istemektedir. Shiva ise yardım etmek için saçlarını kullanacaktır. Bu şekilde nehir yeryüzüne sağ salim ulaşabilmektedir.

 3. 3 Dünyanın En Kalabalık Havzasına Sahiptir


  400 milyon insanın kişisel atıkları, nehre dökülen endüstriyel maddelerle beraber nehir her geçen gün daha da fazla kirlenmektedir. İnsanlar yine de buna rağmen bu nehri kutsal kabul ederek nehir içerisinde yıkanmaya devam etmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, nehir suları içerisinde çok fazla miktarda metal ve zehirli kimyasal atıklar bulunmaktadır. Bu bölgede yaşayan insanların kansere yakalanma olanı, dünyadaki diğer insanlara göre çok daha fazladır.

 4. 4 Ganj Nehri’nin Yakınında Bulunan Haridwar’da 12 Yılda Bir Kumbh Mela Festivali Düzenlenmektedir


  Haridwar ismi, bir inanca göre Hari’ye çıkan kapı anlamına gelmektedir. Şehre inen ve yıkanmak amacıyla kullanılan bu merdivenlerde Vishnu’nun ayak izlerinin olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple de bu bölge son derece kutsal sayılmaktadır. 

  12 yılda bir bu bölgede festival düzenlenmektedir. Tarih ise Jüpiter, Ay ve Güneş’in konumuna göre hesaplanmaktadır. Festivalin kökenini ise, “Kumbh” adı verilen bir testi oluşturmaktadır. İnanca göre testi içerisinde 4 damla dünyaya düşer. Bu sebeple de bu bölgedeki insanlar bu festivali kutlar. Belirli günlerde yıkanan insanların günahları yok olacağına inanılmaktadır.

 5. 5 Bölgeye Atık Atılması Yasaklandı


  Hindistan için bazı çevre davaları görülmeye başlandı. Mahkeme National Green Tribunal, geçen yıl nehrin 500 km’lik bölümünün hemen temizlenmesi gerektiğini savundu ve artık buraya atık atılmasını kati olarak yasakladı. Çıkartılan yasaya göre, nehri kirleten kişiler ortalama 775$ ceza ödemek durumunda kalacak. Bu karar çevrecileri sevindirdi. Ancak, belediye bunun için gerekli önlemleri almadığı için nehir her geçen gün daha da fazla kirlenmeye devam ediyor.

 6. 6 Hindistan’da Toplamda 1301 Kuş Türü Var


  Yine, bölge içerisinde yapılan bir araştırmaya göre, nesli tükenen hayvanlardan biri olan Sterna Acuticauda ve İndian Sarus Crane kuşları, bu bölgede yaşamına devam ettiriyor.

 7. 7 Nehrin Havzasında 140 Balık ve 90 Amfibi Türü Bulunuyor


  Hindistan’daki bu nehir, dünyadaki diğer nehirlere göre daha fazla tatlı su balığı barındırmaktadır. Bölgede yapılan araştırmalara göre çok nadir görüşen tatlı su köpek balığı olan Glyphis Gangeticus bu nehir içerisinde yaşamaktadır. Bu balığın yıl içerisindeki ölüm oranı %10’dur.

 8. 8 Organik Atıkları Çok Hızlı Bir Şekilde Çürütüyor


  Yapılan araştırmalar sonucunda, Ganj Nehri’ne atılan atıklar, diğer nehirdeki atıklara göre %25 daha fazla hızlı bir şekilde çürümektedir. Yıllar boyunca bu nehre atılan kanalizasyon atıkları ve kimyasal zehirli atıklar nehri asidik değerini arttırmaktadır.

 9. 9 Meydana Gelen Seller ve Erozyon Sebebiyle Nehir Sürekli Olarak Yön Değiştirmektedir


  Hava şartları, doğal afetler ve toprak kaymalarından dolayı, 1990 yılından itibaren Ganj Nehri, 2,5 km yer değiştirmek zorunda kaldı. Giderek Bangladeş bölgesine doğru kayan nehir, muson yağmurları sebebiyle de çevredeki yerleşim yerleri zaman içerisinde yok oldu. Burada 250 kilometrekarelik alan içerisinde yaşamını devam ettiren kişiler 10 – 12 yıl arasında yer değişimi yapmak zorunda kalıyor.

 10. 10 Nehrin Kıyılarında Yaşayan Din Adamları, Nehri Ziyaret Edenlerin Kaydını Tutuyor


  Ganj Nehri’nin kıyılarında yaşayan ve kendilerine Pandit diyen din adamları, bugüne kadar nehri ziyaret eden herkesin adını el yazılarıyla kaydediyor. Bu belgeler 20 jenerasyon öncesine dayanmaktadır.El yazısıyl hazırlanan bu belgelerde, kişiler kimlerle gelmiş? Neden gelmiş? Gibi bilgiler kaydediliyor.Aynı zamanda aile içerisinde meydana gelen ölüm ve doğum tarihleri gibi detaylarında bilgisi tutulmaktadır. İlgi çeken gelenek, pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı