Emmy Ödülleri’nde Kendini Bir Kez Daha Ön Plana Çıkaran Game Of Thrones’u ‘En İyi Dizi’ Yapan Özellikler

Game of Thrones, En İyi Drama Dizisi dalında 3. Kez ödül almayı başardı.


2

Los Angeles’taki Microsoft Tiyatrosu’nda geçtiğimiz günlerde 70.’si düzenlenen Emmy Ödülleri sahiplerini buldu. Birçok dizinin ödül aldığı törende 2015 ve 2016 yıllarında da ödül almayı başaran HBO’nun gözde dizisi Game Of Thrones 22 dalda adaylık kazanmıştı. Game of Thrones yayınladığı son sezonda beklentileri karşılayamayarak olumsuz eleştiriler almış olmasına rağmen The Americans, The Handmaid’s Tale, Stranger Things, This Is Us ve Westworld gibi iddialı dizileri mağlup ederek En İyi Drama Dizisi dalında 3. Kez ödül almayı başardı…

Peki Game Of Thrones dizisinin bu kadar iyi olmasının sırrı ne?

 1. 1 Hikayenin akıcı olması sayesinde seyirci kendini dizinin içinde bulmaktadır


  George R.R Martin’in yaratıcılığı ile kaleme alınan kitaptan uyarlanan dizi David Benioff ve D.B Weiss’in kitabı geliştirerek senaryoya dönüştürmesi ile efsane dizi kendini sevdirmeyi başardı. Birçok olumsuz eleştiri almasına rağmen dizinin hikayesi ve karakterlerin büyüleyici özellikleri ile kendini sevdirmeyi başardı. Benioff ile Weis dizinin kazandığı ödülleri kabul ederken “Oyuncular için senaryo yazmak bizim için büyük onur olsa da karakterleri George’ın yaratıcı zekası yarattı. George’ın çılgın zekası olmasaydı bu dizi de olmazdı.” Açıklamasında bulunarak saygı duyduğunu dile getirdi.

 2. 2 Dizideki iyi karakterler kadar kötü karakterlerinde seyirciyi etkilemeyi başarması


  Dizideki birçok karakter arasından favori bir karakter seçmek oldukça zor. Diziyi severek izleyen seyircilerden biri olarak iyi karakterleri sevdiğim kadar kötü karakterleri de ayrı bir zevkle ve hayranlıkla izliyorum. Daenerys hayranı iken birden bire kendinizi Jon Snow’a hayranlıkla bakarken bulabiliyor ya da Tyrion’ın zekası ve mizahına aşık olabiliyorsunuz. Dizide ki kötü karakterler ise aslında kendi içlerinde haklı bir davaya hizmet ettiğinden tamamen kötüdür diyemiyoruz. Dizideki karakterlerin mecburen yaptıkları tercihler ve aldığı zor kararlar ise seyircinin empati kurmasını sağlayarak dizideki bir karaktere bürünmenizi kolaylaştırıyor.

 3. 3 Usta oyuncu kadrosunun bir araya getirilmesi dizinin izlenmesinde bana kalırsa en önemli etken


  Dizinin bu kadar hayran kitleye sahip olması ve birçok ödüle layık görülmesinde hikayesinin etkisi olduğu kadar kusursuz oyuncu kadrosunun da etkisi oldukça büyük. İyi ve kötü karakterlerin cazibesinin etkileyici olmasındaki bir etkende oyuncuların gerçekten karaktere bürünerek üst seviye bir oyunculuk sergilemelerindendir. Dizide nefret edilen Joffrey karakteri ya da Ramsay Bolton  karakterleri… Ya da hem keskin zekası hem de hırsı ve tutkusu ile kendine hayran bırakan Cersei karakteri… Bunlarında yanında Peter Dinklage’in canlandırdığı ailesi tarafından dışlanmasına rağmen keskin zekası ile her zaman farklı bir yol bulan Tyrion karakteri… Arya Stark’ın her şeye rağmen savaşçı ruhunu kaybetmeden ailesinin intikamını almaya yemin etmesi… Her bir karakteri ayrı ayrı sevip nefret duymamızı sağlayan bu dizide oyuncu kadrosunun sağlam olması dizinin sevilmesinin en büyük etkeni.

 4. 4 Görsel ve teknik açıdan dizinin kusursuz olması


  Prodüksiyon anlamında diziye bakacak olursak her sezonda bir öncekinden daha iyi ve etkileyici sahneler ortaya çıkarmayı başaran bir ekip var. Görsel ve teknik açıdan detaylı ve etkileyici efektler yapmayı başaran dizi IMDb’de 9.8 puan alarak kalitesini gözler önüne sermişti.

 5. 5 Seyirciye birçok duyguyu bir arada hissettirerek merak ve heyecan duygularını canlı tutması


  İlk sezondan son sezona kadar seyircisini sürekli yeni bir hikayenin içine sokmayı başaran dizi de bazı anlarda gözlerimiz dolarken bazı anlarda zafer çığlıkları atasımız geliyor. Karakter açısından zengin bir dizi olması ve her karakterin kendi içinde farklı bir amaca hizmet etmesi, bu uğurda bir şeyler yapmaya çalışması dizinin hikayesini zenginleştiriyor. Her an her şeyin olabileceğini seyircisine öğreten dizi her sezonda izleyicisinin merakını canlı tutmayı başarıyor. Şimdi Game of Thrones izleyicileri heyecanla son sezonu beklemekte…

 6. 6 Dizinin dram, tarih, aşk gibi birçok türü içerisinde barındırması


  Dizinin sadece belli bir türe hitap etmemesi ve hikayesinin sürükleyici olması sıkılmadan izlenmesini sağlayan diğer bir etken. Dizideki olayların tarihi bir hikayeye dayanıyor olması, dram olduğu kadar aşka yer verilmesi de dizinin artılarından bir tanesi. Hikayenin tahmin edilememesi ve sürekli yeni, beklenmedik olayların seyirciye sunulması dizinin izleyici kitlesini olumlu yönde etkiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
2
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı