Frida Kahlo Kimdir, Friado Kahlo Hayatı ve Önemli Sözleri


0

Frida Kahlo sadece yapmış olduğu resimlerle değil yaşamış olduğu aşk ve acı dolu hayatı ile de günümüzde adını sıkça duyduğumuz ve popülerliği her geçen gün artan Meksikalı ressamdır. Yaptığı resimlere bakmak, hayatını konu alan filmleri izlemek bile insanlarda ressama karşı artan bir hayranlık uyandırıyor.

Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907 yılında Meksika’da dünyaya geldi. Ancak o kendi doğum gününü 6 Temmuz 1907 değil, Meksika devriminin gerçekleştiği 10 Temmuz 1910 olarak kabul etti. Ömrü boyunca yaşadığı sağlık sorunları ise henüz 6 yaşındayken babasıyla çıktığı bir gezi sırasında ağaç köklerine takılıp yere düşmesi ve çocuk felci geçirmesi ile başladı. Daha sonrasında o zamanlar için ‘’Bir gerçek varsa o da bedenime acının ilk kez o gün girmiş olduğudur.’’ Demiştir.

Bu olay sonrasında kendisine ‘’Tahta Bacak’’ gibi birçok lakap takıldı. Ancak Frida kendine takılan lakaplar yüzünden hayattan soğuyacak ve kendini dışlayacak biri değildi. Daha sonrasında dönemin en iyi eğitim veren okullarından olan Ulusal Hazırlık Okulu’na kayıt oldu. Kayıt olması ile bu okulda ileriki zamanlarda Meksika düşün hayatına katkısı ve etkisi olacak isimler ile tanışıp dostluklar kurdu. Aynı yıllarda anarşist edebiyat grubuna dahil olmuş ve bu yaşananlar ile karakteri oluşmuştur.

Takvimler 17 Eylül 1925’i gösterirken tüm hayatını etkileyecek o kazayı yaşadı. Okuldan eve dönmek için bindiği otobüs tramvay ile çarpıştı. Kazada otobüstekilerin büyük kısmı yaşamını yitirirken, bir demir çubuk Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıktı ve vücudunun çeşitli yerlerinde kırıklar vardı. Yaşanan bu olay sonucunda Frida aylar boyunca sürecek olan zorunlu yatak seanslarına başladı ve kırıklar sebebiyle vücudunun büyük kısmı alçıda kaldı. Yatağa bağımlı olduğu bu dönemlerde ailesi ona tuval ve boya hediye etti. Resim ile tanışması bu sebeple oldu. Yatağının üzerine yerleştirdiği ayna ile ilk çalışması olan kadife elbiseli otoportresini resmetti.

frida kahlo hayatı

Frida Kahlo kaza sonrası 32 ameliyat geçirdi, sayısız ilaç kullandı ve 2 yıl sonunda ayağa kalkmayı başardı. Daha çok resim yapmaya, arkadaşları ile partilere katılmaya başladı. Bu partilerin birinde fotoğrafçı arkadaşı Tina Modotti aracılığı ile dönemin ünlü ressamlarından Diego Rivera ile tanıştı. Frida, Diego’ya büyük hayranlık besliyordu ve ondan yapmış olduğu resimlere bakmasını istedi. Fırtınalı ve aşk dolu ilişkinin başlangıcı bu şekilde gerçekleşti.

 

Diego ve Frida tanışmalarının ardından kısa süre sonra evlendiler. Her ne kadar Diego ile aşkı yaşamış olsa da en büyük acıları da onunla yaşadı. Frida, ilişkisini daha sonralarında ‘’Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu. Diego kesinlikle daha yıkıcıydı.’’ olarak tanımlayacaktı.

diego ve frida

Frida ve Diego aldıkları resim siparişleri sebebiyle bir süre New York’ta yaşadı. Ancak bu günlerde yaşamış olduğı Diego’nun sadakatsizlikleri, Frida’nın canını fazlasıyla yaktı. 1933 yılında ABD ve Meksika arasındaki ayrılmış hayatını ‘’My Dress Hangs There’’ adlı eseriyle anlattı.

my dress hangs there

Frida’nın en çok istediği şeylerden biri çocuk sahibi olmaktı. Ancak yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle çocuğunu aldırmak zorunda kaldı ve ardından 2 kez düşük yaptı. 1932 yılında tuvale aktardığı ‘’Henry Ford Hospital’’ adlı eseri ile yaşamış olduğu acıyı tüm çıplaklığıyla anlattı.

henry ford hospital

Diego ve Frida birbirlerine çok aşıktı fakat bu başkalarıyla olmalarına engel değildi. 1931 yılında Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray ile tanıştı ve ilk görüşte birbirlerine aşık oldular. İnişli çıkışlı 11 senelik ilişkinin ardından Nickolas, Frida’nın Diego’dan asla kopamayacağını kabullendi. Nickolas bu 11 yıllık süre oyunca Frida’nın en güzel portrelerini çekmiştir.

Diego ve Frida’nın ilişkisi her geçen gün kötüye gidiyordu. Diego’nun Frida’nın ablası ile birlikte olduğu iddialarının ardından ikili evlerini ayırdı. Frida bu sürede sergilere katıldı, çalışmalarına ara vermeden devam etti ancak aklının bir köşesinde her zaman Diego vardı. Hatta Frida, Diego’ya yazdığı bir mektupta duygularını şöyle dile getirmiştir: ‘’Seni sevmeye başladığım günden beri acı çeken bir yüreğim var.’’

1944 yılında Frida kırılan kemiklerinin iyileşmesi için 5 ay boyunca çelik korse giydi. ‘’The Broken Column’’ adlı eserinde kendini bu çelik korse ile resmetti. Bu resimde Frida, acı ve yalnızlık içindeydi. İlerleyen zamanlarda 1953 yılında Frida ressam olarak ülkesindeki ilk sergisini açtı. Ancak kesinlikle yataktan çıkmaması gerekiyordu ve o da sergisine yatağı ile gitti. Ancak birkaç ay geçmeden sağ bacağını kaybetti.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te akciğer embolisi yüzünden hayatını kaybettiğinde henüz 47 yaşındaydı. Ölümünden birkaç gün önce ise günlüğüne şunları yazdı: ‘’ Umarım çıkış, kolayı sevindirir ve asla dönmemeyi umarım -Frida’’.

Yeni nesil sosyal medya içerik portalı VOYNN ile daha çok makaleye erişim sağlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Arif GUVENC
Bulut ve İklim'in babası. Nazlı'nın hayat arkadaşı. 39 yaş. Ziraat Mühendisi. #voynn.com'da çalışıyor. #güvençgiller familyasından. Yemeyi, içmeyi pek sevmez ama gezmeye bayılır. Şimdilik 14 ülke gördü ama hedef en az 50 ülke. Gezi anılarını da yakında voynn.com'da okuyabileceksiniz....

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Devamını oku:
Tasarruf Etme Ve Para Biriktirme Yöntemleri
Tasarruf Etme Ve Para Biriktirme Yöntemleri

Tasarruf edip para biriktirme söylemesi kadar kolay olmayan ama hep aklımızda olan bir iştir. Gelecek kaygısı, ileriye dönük planlarımız bizi...

Instagram Kullanıcılarının Bilmesi Gereken 9 Uygulama

Son dönemlerin en popüler fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram hemen hemen her kişi tarafından kullanılıyor. 7’den 70’e milyonlarca kişinin kalbini...

Kapat