Profesyonel Fotoğraf Makinesi Almadan Önce Önem Vereceğiniz 7 Nokta

Yüksek performans almak istediğiniz ve özellikleri ile bunu başarabileceğiniz fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızda öğrenebilirsiniz.


2

Sayısız marka ve model arasında fotoğraf makinası alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenmek istiyorsanız gelin 7 püf noktasına beraber bakalım.

 1. 1 En Doğru Modeli Almaya Özen Gösterin


  Üretici firmaların herhangi bir ülkede çıkardığı modelinin adını değiştirebildiği bilgisini vermek isteriz. Mesela Canon’un son ürettiklerinden olan DSLR modeli İngiltere’de bu isimle satılırken, başka bir ülkede farklı ad ile satılabiliyor.

 2. 2 Alacağınız Makine Lenseleriniz ile Uyum İçinde Çalışmalı


  Eski lenslere sahip olabilirsiniz. Bu nedenle yeni aldığınız fotoğraf makinesinin çalışmama durumu sürpriz olmayacaktır. DSLR makineleri eski lenslerle problem yaratmadan çalışabilir. Ancak siz yine de yeni bir ürün alırken lenslerin uyumlu adaptöre sahip olduğunu araştırabilirsiniz.

 3. 3 Özellik Kriteri ve Sınırı Var mı?


  Bir fotoğraf makinesi almadan önce istediğiniz özelliklere sahip olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. 4K video çekimi, otomatik fotoğraf kırpma özelliği ve benzeri pek çok detayı böylece öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri almanın en güvenilir yolu da firmanın sitesinde makineye dair özellik açıklamalarını okumaktır. Firmaların kendi sitelerinden alınacak bilgiler, üründe yer alacak özellikleri net bir şekilde belirtir. Bu nedenle fotoğraf makinası alırken dikkat edilmesi gerekenler listemize yazmıyor olsak bile aklımızın bir ucunda kesinlikle bulunmalı!

 4. 4 Depolama Alanına Dikkat Edin


  Son çıkan fotoğraf makineleri yüksek megapiksele sahiptir. Çektiğiniz fotoğraflar bu sebeple çok fazla yer kaplayabilir. Depolama alanı geniş ürünleri almak daha yararlı olabilir. Ayrıca fotoğraf makinası alırken dikkat etmeniz gerekenler noktasında hafızasının da genişletilebilir olmasına dikkat edilmelidir. 

 5. 5 Aynalı ya da Aynasız mı Tercih Edeceksiniz?


  Belki de 8-10 yıl önce sorulmuş olsa cevabımızın DSLR olacağını söyleyebiliriz. Ancak ilk olarak 11 yıl önce Panasonic tarafından piyasaya sürülen aynasız makineler günümüzde çok daha üst düzey teknoloji ile karşımızdalar.

 6. 6 DSLR ve Kompakt Modeller Arasındaki Farklı Bilmelisiniz


  Profesyonel çekimler yapmak amacında iseniz DSLR modellerini satın almalısınız. ISO, enstantane, beyaz dengesi konularında hassasiyeti üst düzeydedir. Kompakt alternatifler ise kullanımı daha kolay ve küçük olmalarıyla ön plana çıkmaktadırlar.

 7. 7 Dinamik Aralıkları Yüksek Olmalıdır


  Çözünürlükten ziyade dinamik aralık artık daha önemli bir rol oynuyor. Bu sebeple çözünürlüğe bakmak yerine bu aralığın yüksekliğine bakmanız da fayda var. Fotoğraf makinesi alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda bu listedekileri uygulamanız durumunda da doğru makinaya ulaşabileceğinizi düşünüyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı