Finali ile Büyüleyen ve En Çok İzlenen 20 Yabancı Dizi

Dünya genelinde yayınlanmış ve final yaparak en çok izlenmiş 20 yabancı dizi.


3

Dizi izlemek sizin için tarif edilmez bir tutku mu? Boş zamanlarınızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyor ve bunu dizi seyrederek gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz.  Peki, yabancı diziler arasında hangileriyle bu tutkunuzu heyecana dönüştürebilirsiniz? Her bölümüyle sizi farklı maceralar peşinde sürükleyen, büyük bir keyifle seyredeceğiniz geçmişten bugüne final yapmış yabancı diziler arasında ilk 20 sırada yer alanlarını sizler için derledik. Dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan bu dizi seçeneklerine gelin hep birlikte göz atalım.

 1. 20 Carnivale


  Carnivale, 1930’lu senelerde ekonomik yönden ciddi bir bunalım geçiren sıra dışı topluluk ve ucube grubunun dengeler arasında yaşadığı oyunları ele alıyor. Karnaval ekibinin en son üyesi olan Ben Hawkins, çıkmış olduğu seyahatine devam ederken rahip olan Justin Crowe ile aynı rüyaları görmeye başlar. Rüyaların tamamı adı konulmaz bir şifre ve aynı zamanda gizem içerir. 

  Sihrin en son dönemlerinde hiç tahmin edilemez şekilde ortak kaderi paylaşan ikili pek çok deneyime şahit olur. İyiliğin ve kötülüğün arasında kontrollerin kendilerinde olmadığı bilinçli ve bilinçsiz pek çok büyük olaya tanıklık etmeye doğru yol alırlar…

 2. 19 Entourage


  Her gün beraber olduğunuz dostunuzun gün geçtikçe Hollywood piyasasında parlayan bir yıldız olduğunu hayal edin.

  Tepkiniz ne olurdu?

  Kıskanır sırt mı çevirirdiniz? Ya da başarıya giden yolda en büyük destekçisi siz mi olurdunuz?

  Dünya’nın pek çok ülkesini kasıp kavuran Entourage, final yapmış yabancı diziler arasında tam size göre! Hollywood sektöründe hızlı bir tırmanışa geçen Vince Chase ve onun çarpıcı şöhret basamaklarını çıkarken eşlik eden arkadaşları. Oldukça çalkantılı hayatları bu dizi de ele alınıyor…

 3. 18 Arrested Development


  Son derece zengin bir ailenin her şeylerini kaybetmesi. Tüm varlığını kaybeden aile bireylerini bir arada tutmak için çaba sarf eden Michael. Aile ve oğul Michael arasında gerçekleşen konulardan oluşan macera dolu dizi diyebiliriz.

  Genel olarak trajik bir diziymiş gibi gelebilir. Ancak içeriği olağan komedi dizilerinin çok ötesinde. Yüksek çekim kalitesi ve zengin senaryosu ile tam 4 sezon ekranlarda yer alan Arrested Development mutlaka dizi listenizde kendisine yer bulabilir.

 4. 17 Friends


  6 kişiden oluşan arkadaş grubunun 3’ü kadın, 3’ü ise erkektir. Hepsi 20’li yaşlarında olan gençler, New York’ta yaşamaktadır. Dizinin ilginç özelliği karakterlerinin gerçek hayatta olması ve yaşlandırılmalarının bile bu özellik ele alınarak gerçekleşmesidir. Bu nedenle dizinin çekimleri 10 yıl sürmüş ve uzun soluklu olmuştur. Final yapmış yabancı diziler listesinin 17. sırasında bulunan Firend, büyük bir merakla takip edeceğiniz bölümlere sahiptir.

 5. 16 Fringe


  Bilim insanı olan Walter Bishop, son derece tuhaf oğlu Peter ve FBI ajanı arasında gerçekleşen hikayeler ile adrenalin dolu bir diziye tanık olabilirsiniz. Bishop rolünü Jonh Noble, oğlu Peter’i ise Joshua Jackson’ın canlandırdığı dizi de her bölüm farklı bir konu işleniyor. Ancak bunun yanı sıra dizinin ana bir konusu olduğu da biliniyor.

 6. 15 Battlestar Galactica


  Dizi, insanlar ve Saylonlar arasında geçmektedir. Hali hazırda 12 Koloni’de hayatını sürdüren insanlar, yarım asır kadar düşmanları Saylonlar ile barışçıl bir şekilde yaşamaktadırlar. Fakat bu mutlu yaşam, Salyonların sinsice yaptığı saldırı sonucunda bozulur. Salyonlar gerçekleştirdikleri nükleer saldırıyla insan nüfusunun çok olduğu yerleri yok etmeye başlarlar. Acı olan ise bu Salyonların, insanlar tarafından yapay zeka ile ürettikleri robotlar olmalarıdır. Şimdi ürettikleri bu robotlara karşı savaş vermek ve kazanmak şart olmuştur.

 7. 14 Scrubs


  Gerçek olmayan Sacred Heart hastanesi Ball Lawrence tarafından dizi için hayal edilmiştir. Dizinin başrol karakteri John Dorian’dır.  J.D. ve üniversiteden arkadaşı Turk, Tıp bölümünden yeni mezun olup Sacred Heart hastanesinde stajyer olarak işe başlarlar. J.D., aynı hastane de staj yapmaya başlayan ve depresyon sorunları yaşayan Elliot ile tanışır ve ona karşı hisleri her geçen gün büyümektedir.

  Turk ise, hastanenin deneyinliçalışanlarından olan hemşire Carla’ya büyük bir ilgi duymaya başlar. Staj süresi içerisinde her zaman beraber olan bu iki samimi arkadaşı tek bekleyen şey tabi ki aşk olmayacaktır. Umursamaz başhekim Dr. Kelso ve olağan dışı tedavi yöntemleriyle tanınan Dr. Cox arasında kısa sürede bir tercih yapmaları kaçınılmazdı. Final yapmış yabancı diziler seçimini yaparken, Scrubs sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

 8. 13 House


  New Jersey’de bulunan Princeton – Plainsboro Hastanesi’nde Tıbbi Tanı Bölümü bulunmaktadır. Bu bölümün başında olan kişi ise Dr. George House’dir. Son derece bencil, insanları umursamayan ve fazlasıyla kendini beğenmiş doktor, işinde en iyisi olduğu için son derece bilinen ve ülkenin dört bir tarafında tanınan biri olmaktadır.

  Pek çok doktorun onlarca kontrole rağmen tespit edemedikleri sorunları bir bakışta anlaması, pek çok hastanın hayata tutunmasını sağlamaktadır. Final yapmış yabancı diziler listesinde 13. sırada bulunan House etkileyici bölümleriyle sizi de büyüleyecektir. Bulaşıcı hastalıkları alanında uzman olan Dr. House, aynı zamanda bir ekibe de sahiptir. Bağışıklık sistemi uzmanı Dr. Allison Cameron, sinir sistemi uzmanı Dr. Eric Foreman, kardiyoloji ve yoğun bakım alanında uzman olan Dr. Robert Chase ekibini oluşturmaktadır.

  Sorunlu Doktor House, sadece çalışma arkadaşlarının psikolojisini bozmakla kalmamakta ve hastanenin pek çok kişi tarafından dava edilmesine de sebep olmaktadır. Ancak işinde mükemmel bir tanı uzmanı olan Doktor House’dan dekan Dr. Lisa Cuddy asla vazgeçmek istememektedir…

 9. 12 Seinfeld


  Komik bir dizi seyretmek isteyenler için Seinfeld etkili seçim olabilir. Cosmo Kramer, George Costanza, Elaine Benes gibi arkadaşları olan Jerry Seinfeld’in yaşadığı komik maceralarla kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

  Mesleği komedyenlik olan Jerry’in en büyük destekçisi arkadaşı Goerge’dur. Ancak hangi işe girseler ellerine bulaştırmaları, sürekli kaybetmeleri ve yalancı olmaları temel özellikleridir. Elaine ise her zaman gereğinden fazla dürüsttür. Bu nedenle başı sürekli bela ve derttedir. Elaine, aynı zamanda Jerry’nin eski sevgilisi olmasına rağmen şimdilerde oldukça yakın arkadaşlardır. Dizinin diğer önemli karakteri Kramer ise Jerry’in evini adeta kendi yaşam alanı gibi kullanmaktadır. Öyle ki evine rahat girip çıkabilmekte, bunun için izin bile almamaktadır.

  Seinfeld final yapmış yabancı diziler arasında pek çok ödüle layık görülmüştür. Yayın dönemi süresinde ondan fazla Emmy ödülü almış, bir o kadar sayıda da aday gösterilmiş harika bir komedi dizisidir.

 10. 11 Rome


  Roma, cumhuriyet rejiminden tam 400 sene sonra 1 milyondan fazla insanın yaşamını sürdüğü, son derece kozmopolit bir başkentti. İmparatorluğun en gözde ve önemli merkezi olmakla kalmayan, aynı zamanda zenginliği ile de bilinen bir şehriydi.

  Tek adamın sınırsız gücünden cumhuriyet dönemine kadar gerçekleşen tüm olayları başarıyla ele alan dizidir. Üst düzey oyuncu performansı ve en yeni teknolojilerin kullanıldığı kamera görüntüleri ile izleyicilerini fazlasıyla etkilemektedir.

 11. 10 Six Feet Under


  Fisher ailesi cenaze evi işletmekte ve bu yaşam alanında pek çok kara mizah ile karşılaşmaktadır. Senaryosunu Alan Ball’ın yazdığı dizi 2003 senesinde En İyi Drama Dizisi kategorisinde Altın Küre ödülüne layık görülmüştür. Tam 5 sezon devam eden Six Feet Under, 2005 yılında sonlanmıştır. Final yapmış yabancı diziler arasında bulunan Siz Feet Under'ın Emmy’de 7, Golden Globe’da ise 3 ödülü bulunmaktadır.

 12. 9 Prison Break


  Lincoln Burrows, Başkan Yardımcısı’nın kardeşini öldürme suçuyla yargılanan ve idam cezasına çarptırılan Michael Scofiled’in abisidir. Michael abisini kurtarmak için kanuni açıdan her çarenin tükendiğini görür ve plan yapar. Abisini hapisten çıkarmak için önce banka soygunu yapar ve ardından ceza alarak hapse girer.

  Planlarının tamamını hiç fark edilmeyecek şekilde vücuduna dövme ile yaptırmıştır. Sağlık problemleri yaşaması da bu planın parçasıdır. Michael, sağlık gerekçesiyle abisinin yattığı Fox River Eyalet hapishanesine sevk edilir. Kaçış için planlarını kusursuzca gerçekleştirmelidir. Bunun için hapishane de müdür olan Henry Pope ve revirde doktorluk yapan Sara Tancredi’yi kullanır. Michael, yeni tanıdığı Sara’ya kısa sürede aşık olurken, gardiyan şefi Brad Bellick’in çıkardığı zorluklarını aşmak durumundadır.

 13. 8 Band of Brothers


  506. Alay gönüllüleri ve 101. Hava gücü, Toccoa kampında mükemmel eğitim almışlardı. 1942 senesi şartlarında her türlü planı yaptılar, çok çalıştılar ve artık kazanmak için ne yapmaları gerektiğini biliyorlardı. Düşmanlarını yenmek için kendilerine, silah arkadaşlarına güvenmek zorundalardı.

  Er Ryan’ı Kurtarmak ile dünyayı kasıp kavuran Tom Hanks ve Steven Spielberg, 2. Dünya savaşı sırasında askerlerle alakalı çok daha fazla hikayeler olduğunu biliyorlardı. Geriye ise sadece bunları keşfetmek kalmıştı. Band of Brothers, final yapmış yabancı diziler arasında tüm bu keşfedilenlerin canlandırıldığı muhteşem bir dizi diyebiliriz.

 14. 7 Dexter


  Dizinin ana karakteri Dexter Morgan adli tıp görevlisidir ve Miami polis teşkilatı içerisinde çalışmaktadır. Morgan, aynı zamanda akla hayale gelmeyen detaylı planlarıyla insanları öldüren seri katildir.  Ailesinden ilgi görmeyen geçen çocukluğu, büyüdüğünde insanlarla arasındaki iletişimde problemlere yol açmaktadır. Adli tıp görevlisi olmasını babası istemiştir.

  İşiyle doğru orantılı olarak gerçekleştirdiği adli vaka çalışmalarında katillerin cinayetleri nasıl işleyeceğini kurgulamaya başlamıştır. Bununla da yetinmeyen Dexter, kendi dünyasında yeni yöntemleri de keşfederek azılı bir katil olmaya kadar vermiştir.

  Televizyon ekranlarda pek alışık olmadığımız konusuyla milyonları etkileyen Dexter, cinayet sahnelerinin yanı sıra, ürkütücü yönüyle de sizi kendisine bağlayabilir.

 15. 6 Lost


  İçerisinde yüzlerce yolcu bulunan uçak Avustralya’dan havalanır. Rotası Amerika olan uçak belirlenemeyen bir nedenden dolayı rotasını değiştirmek zorunda kalır. Bu rota değişikliği sırasında uçak hızla irtifa kaybeder ve  düşerek parçalanır. Adaya düşen uçaktan şans eseri 48 kişi kurtulmayı başarır.

  Final yapmış yabancı diziler sıralamasında 6. olan Lost'un konusu şöyle devam etmektedir: Kısa sürede kendilerini kurtaracak birilerinin geleceğini düşünen ekip, hiç kimsenin kurtarmaya gelmemesi ile kendilerini korkunç olayların içerisinde bulur. Yırtıcı, yabani hayvanların arasında her bölüm bir kişinin hayatını esas alarak kurgulanan dizi, sürükleyici bir etki yaratabilir.

 16. 5 Spartacus


  Roma ordusu tarafından baskı yapılan Spartacus, aslında Trakyalı bir askerdir. Gataelar karşısında güçlü bir savaşçı olmak zorundadır. Bunun için hiç istemese de Roma ordusuna katılmak durumunda kalır. Yaptıkları ilk savaş sonrasında Gatealar geri çekilir. Bu geri çekilmeyle birlikte Gaius Claudius Glaber, Sapatacus’a Karadeniz bölgesine gitme emrini iletir. Emri yerine getirmeme kararı alan Trakyalı asker, köyüne geri dönmeye doğru yola koyulur.

  Köy sınırları içerisine geldiğinde Gatea ordusunun yaşadığı yeri yok ettiğini görür. Karısı kurtulan Spartacus, eşiyle birlikte geceyi bölgede ki mağara da geçirir. Sabah olduğun ise Roma ordusu çifti bulurlar. Glaber, Trakyalı askeri köle olarak alırken, eşi ise tüccar olan bir Suriyeliye satılacaktır.

  Spartacus, hem köle olmak hem de eşini bulmak için kıyasıya bir savaş başlatmak zorundadır…

 17. 4 The Wire


  Baltimore şehrinde her gün gerçekleşen farklı bir olayı ele alan The Wire, yoğun bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Çok bilinen oyuncu yüzleri olmasa da, gerçekleştirdikleri rol ile takdir toplamaktadırlar. The Wire final yapmış yabancı diziler arasında büyük bir beğeniyle sizi peşinden sürüklemektedir. Şehirde gerçekleşen uyuşturucu alışverişi, liman üzerinden yapılan satışlar, eğitim, hukuk, bürokrasi, basın gibi konular her bölümde kurgulanıp ekrana yansıtılmıştır.

  Şehir yaşamını, kişisel hırsları ve daha pek çok temayı işleyen The Wire, eleştirmenlerin pozitif yorumlarına şahit olmuştur. Dizi tarihinin en seçkin TV alternatifleri arasında gösterilmektedir.

 18. 3 OZ


  Gerçek adı Oswald Hapishanesi olan ancak herkesin OZ diye bildiği bir hapishane. Bildiğiniz hapishaneleri unutun. Çünkü burayı tanıdığınızda hem gardiyanların hem de mahkumların nasıl uçuk bir psikolojiye sahip olduklarına tanıklık edeceksiniz.

  Tim McManus tarafından yönetilen hapishanede, tüm suçluların ıslah edilebileceği düşünülmektedir. Ancak görünen ise tam aksidir. Bazı suçlular, kumar, uyuşturucu satışıyla güç gösterisi yapıp para kazanma derdinde iken, bazıları ise sadece yarını görebilmek ve hatta tahliye olabilme umuduyla yaşam mücadelesi vermektedir.

 19. 2 The Sopranos


  1999 yılında başlayan ve HBO televizyonunda aralıksız 8 yıl yayınlanan The Sopranos 2007 senesinde final yapmış yabancı diziler listesinde 2. sıradadır. Yapımcılığını David Chase gerçekleştirmiştir.

  Dizi New Jersey’de bulunan patron Tony Soprano üzerine kurgulanmıştır. Hem İtalyan hem de Amerikan mafya ailesinin lideri olan Tony, ailesi, dostları, adalet ve suç duygusu gibi kavramlar üzerinde denge kurmak zorundadır. Bunun için psikiyatrisi olan Dr. Jennifer ile daima iletişim halindedir. Tam 6 sezon süren bu diyaloglar, sahneleriyle akıllarda yer etmiş ve iz bırakmıştır.

 20. 1 Breaking Bad


  Breaking Bad, aynı zamanda The X-Files yapımcılığını üstlenen Vince Gillian tarafından ekranlara yansıtılmıştır. Dizinin başrolü Walter’dır. Walter, son derece sıradan bir yaşam süren kimya öğretmenidir. Eşi ve doğuştan engeli olan oğlu ile hayat sürmektedir. New Mexico’da yaşamlarını devam ettiren Walter ailesi bir gün hiç beklenmedik bir haber alırlar.

  Doktor, Walter’in ileri düzeyde akciğer kanserine yakalandığını ve en fazla 2 yıl yaşayabileceğini söyler. O andan itibaren Walter bu olağan yaşam döngüsünden çıkmaya karar verir. Kimya bilgisini artık iyi çalışmalara değil, uyuşturucu yapmaya dair kullanır. Tek hedefi ise öldükten sonra ailesinin refah içerisinde yaşamlarını sürdürmeleridir. 

  Ancak işler beklendiği gibi gitmeyecektir. Walter sadece bir uyuşturucusu üreticisi olmayacak, farkında olmadan bir çeteye liderlik yapan konuma ulaştığını fark edecektir. Hem duygusal, hem de komik yönüyle etkileneceğiniz final yapmış yabancı diziler listesinde Breaking Bad'i mutlaka izlemenizi öneririz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey