Sinemamızın Efsanelerinden Fatma Girik ve Oynadığı En İyi Filmler


2

Yeşil Çam’ın en önemli artistlerinden olan Fatma Girik genel itibariyle sert yapısı ve dik duruşuyla acıklı filmlerde ve ağa filmlerinde başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkmıştır. Oyuncunun kameralar karşısındaki başarısı hiç kuşkusuz yadsınamaz. İzleyicilerine filmlerinde yaşattığı anlar sürükleyiciliği ile hafızalarda yer almaktadır. Fatma Girik filmleri izlenirken oyuncunun ustalığı sayesinde duyguların izleyiciye geçmesi ise kaçınılmaz!

Fatma Girik Kimdir?

Fatma Girik kimdir

Ailesinin üç çocuğundan biri olan Fatma Girik 12 Aralık 1942 de İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. İlk defa kameralar karşısına 1957 yılında Leke filmi ile karşımıza çıkmış, ancak bu film de başarı sağlayamamış, 1960 senesinde yayınlanan ölüm peşimizde filmi Girik için dönüm noktası olmuştur. Fatma Girik oyunculuğunun yanında Şişli Belediye Başkanlığı ve “Söz Fato’da” program sunuculuğunu da yapmıştır. Birçok ödüllere layık görülen oyuncu 188 filmde rol almıştır. İşte bunlar arasında en öne çıkan ve beğenilen Fatma Girik filmleri

Fatma Girik Filmleri

Fatma Girik Filmleri

Japon İşi

Japon İşi

İki gazino kralının paylaşamadığı ünlü ses sanatçısı olan Başak rolündeki Fatma Girik hayatının tehlike de olduğu düşünerek kaçmayı tercih etmektedir. Veysel (Kemal Sunal) aralarındaki uçurumlardan dolayı Başak’a karşı platonik bir aşk yaşamaktadır. Veysel’in tanıştığı Japon arkadaşı durumun farkında olduğundan dolayı ülkesine döndüğün de Veysel’e Başak’ın robotunu göndermiştir. Durumların daha karmaşık hale geldiği filmin sonunda platonik aşk karşılık bulmuştur.

Ezo Gelin

Ezo Gelin - Fatma Girik

1973 yılında yayına giren filmde Ezo ile Ali (Kadir İnanır) hayallerindeki gibi evlenirler. Ali o dönemde yaşanan Kore Savaşı’nda görev almak üzere askere çağrılmıştır. Kocasının dönüşünü bekleyen Ezo, Ali’nin şehit olduğu haberini alır. Töre kurallarına göre kayın biraderi ile evlenmek zorunda kalmıştır. Bu kadar felaketi sindirememişken Yusuf ile düğününün akabinde Ali’nin şehit olmayıp köye dönmesi ile her şey daha karmaşık bir hale gelmiştir. Durumu sindiremeyen Ali köyünü terk ederken Ezo için sonun başlangıcıdır.

Namus

namus

Çiftlik’te çalışan kâhyanın güzeller güzeli iki kızından biridir Zeynep. Çiftlik sahibinin İstanbul’dan dönen oğlu Orhan, gönül eğlendirmek için Zeynep’e tecavüz eder ve İstanbul’a geri döner. Olayın ortaya çıkması ve Zeynep’in hamile kalmasıyla beraber durum çiftlik sahibine iletilir. Kemal Bey bu durumu öğrenince Orhan ile Zeynep’i evlendirmek ister fakat ömrü yetmemektedir. Bu durum Orhan’ın işine gelir ve Zeynep’i başkalarına pazarlamaktadır. Kâhyanın küçük kızına da tecavüz etmeye çalışırken yakalanan Orhan, Zeynep tarafından öldürülür. Kendisi ise verem hastalığından ölmüştür.

Acı

Acı Fatma Girik

Yılmaz Güney ve Fatma Girik’in başrollerini oynadığı bu film 1971 yılında yayına girilmiştir. Çiçek Ali rolündeki Güney, Avanos’un oğlunu öldürmüş ve 15 yıl mahpusta kalmıştır. Ana teması pişmanlık olan film de Ali tahliye olduktan sonra Avanos’tan bağışlanma dilemesi ve bunun kabul görmesi anlatılmıştır. Çevredekilerin ve düşmanların bunu hazmedememesi Ali’ye karşı yapılacak olanların zeminini hazırlamaktadır.

Şoför Nebahat

Şoför Nebahat Fatma Girik Filmleri

Dolmuş şoförü olan babasının ölümünün ardından ailesinin sorumluluğu üzerine kalan Nebahat, o dönemler de yadırganmasına rağmen kimseye aldırış etmeden babasının mesleğini maddi zorluklar yüzünden devam ettirmiştir. Çevresinde bir sürü erkek olmasına aldırmadan babasının kasketini takarak namusu ile şoförlüğünü devam ettirmiştir. Dolmuşuna binen avukatı görüp ondan hoşlanmasıyla hayatı değişik bir hal almıştır.

Kara Peçe

Köylülere çeşitli eziyetlerde bulunan acımasız Zeynel Ağa, onları haraca bağlamaktadır. Bu gidişata karşı çıkan Ahmet’e kumpas kurarak onu hırsızlık suçundan demir parmaklıklar arkasına attırır. Ahmet hapiste iken, eşi dünyaya kızı Ayşe’yi getirirken doğum sırasında ölmüştür. Dünyaya gözlerini açan Ayşe ailesiz kalmıştır. Babasının intikamını almak için büyüyen Ayşe, Kara Peçe adında köylüleri koruyan bir kahraman olarak ortaya çıkmıştır. Zulümleri her gün artan Zeynel Ağa, Kara Peçe’den korkmasından dolayı zabıt olan oğlunu yanına çağırmıştır. Ayşe’nin kim olduğunu bilmeyen Ali ona ilgi duymaya başlamıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı