Facebook Yeni Tasarımına Kavuştu! Mavi Tarih Oldu!


3

Facebook tasarım değiştirdi! Yıllık gelişim konferansında CEO Mark Zuckerberg Facebook’un yeni özelliklerini ve tasarım değişikliklerini tanıttı. Bu değişiklikler 2011 yılından bu döneme kadar yapılan en radikal değişimler olarak görülüyor. Facebook’da tasarımdan özelliklerine kadar neler değişmiş inceleyelim.

Tasarım

facebook yeni tasarım

Tasarım artık daha sade ve basit. Facebook artık mavi renkte değil. Mavi baskınlığı olan Facebook Mark Zuckerberg’in deyimi ile “biraz daha canlı ve modern” olmak için beyaz taban hakimiyetine giriyor. Köşe kısımları yuvarlatılmış bir kare şeklinde olan Facebook logosuna da güncelleme yapılıyor ve logo dairesel olup daha dinamik bir görünüme kavuşuyor. Yeni tasarlanmış üst sekme çubuğu ile daha kolay gezinme sağlanabilecek. Facebook’un yeni tasarımı konferans sırasında izleyici kitlesi tarafından oldukça fazla beğeni aldı.

Üç sütun özelliği hala devam ediyor ama içerik daha büyük ve okunaklı hale getirilmiş. Sitenin başlığı, bildirimler, gruplar… gibi site bölümleri arasında geçişler kolaylaşıyor. Eğer beyaz renkten hoşlanmıyorsanız bunun için dark mode/ karanlık mod eklenmiş. Sağlık Destek Grupları veya Oyun Grupları gibi kategorilere ek işlevsellik kazandırılmış. İlgi alanlarınıza göre Facebook size daha fazla grup önerisinde bulunacak. Facebook yeni tasarımı ile birlikte gruplara ve özel mesajlaşmalara da odaklanmış. Ortak ilgi alanlarına ve konumunuza göre yeni arkadaş önerileri de fazlalaşacak. Yeni “Arkadaşlar ile Tanış” kısmı bunun için oluşturulmuş.

Facebook Dating

facebook dating

Arkadaştan daha fazlasını bulmak için yeni bir özellik daha eklenmiş: Facebook Dating. Secret Crush ile romantik duygular besleyen 9 kullanıcı eklenebiliyor.

Gruplar Kısmının Önemi Artıyor

facebook grup

 

Yeni mobil tasarım iOS ve Android’de yayılmaya başladı. Ayrıca daha farklı yenilikler de gelecek gibi görünüyor. Grupların her alanda görünür olmasını sağlamak için Watch ve Marketplace gibi kısımlarda grupları tanıtmaya başlayacaklar. Yeni iş arayan veya ikinci el eşya satmak için kurulan grupların daha fazla destekleneceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Facebook’un yeni tasarımı ile kendi profilinize gönderim yapıyormuş gibi News Feed’de yer alan herhangi bir gruba gönderim yapabileceksiniz.

Olaylar Kısmı

facebook olaylar

Facebook’ta gelişim ve tasarım değişikliği sağlanan olaylar kısmında artık daha fazla etkinlik olacak. Konumunuza yakın etkinlikler artık yeni menü çubuğu düzenindeki gruplar sekmesinin yanında bulunan yeni olaylar sekmesi ile ilgilendiğiniz etkinliklere daha kolay ulaşmanızı sağlayacak.

Takvim düzenleme, yeni etkinlikler bulma, uzun dönemli etkinlikleri görme, arkadaşlarınızın oluşturduğu etkinlikleri görme, halka açık konser ve sanatsal olaylar daha ayrıntılı işleniyor. Daha açık görünüm ile farklılık belli oluyor.

Messenger

facebook messenger desktop

Messenger kısmında da değişikliklerin olduğunu vurgulayan Zuckerberg’in, kullanıcıların Facebook, İnstagram ve WhatsApp’tan takip ettikleri kişilerin içeriklerinin Messenger’ın “Arkadaşlar” bölümüne geleceğini duyurdu.

Instagram

instagram alışveriş özelliği

Facebook’un yeni tasarımı tanıtımı yapılırken Zuckerberg, Instagram değişikliklerini de açıkladı. Alışveriş platformlarında daha fazla göreceğimiz Instagram postalardaki ürünlere doğrudan bağlanarak alışveriş yapmaya imkan tanıyacak. Kullanıcılar yeni gelişmeler netleştiğinde artık bir fotoğraf veya video oluşturmak zorunda kalmadan yeni gönderiler oluşturabilecekler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı