Facebook Hesabınızı Silmeye Giden Yolda Yapmanız Gereken 8 Hamle

Facebook, vaktinizin büyük bir çoğunluğunu alıyor ve bu durumdan rahatsız oluyorsanız silmeye giden süreçte yapmanız gereken 8 başlığı keyifle okuyabilirsiniz.


1
2 Paylaşım, 1 Beğeni

Çağın, teknoloji ve internet olduğunu düşünürsek sosyal medya kullanımının ne denli yaygın olduğunu tahmin etmek zor olmayacaktır. Özellikle akıllı telefonlarımız üzerinden en çok zaman ayırdığımız uygulamalardan birisi de Facebook olmaktadır. Şayet yeni yıl ile birlikte odaklanmam gereken şeyler başka ve bende Facebook hesabımı kapatmak istiyorum diyorsanız, bazı şeyleri eksiksiz yapmalısınız. Peki, Facebook hesabı nasıl silinir ya da kolaylıkla kapatılabilir mi? Eğer bu kanıya sahipseniz biraz yanılıyor olabilirsiniz. Ancak çok meşakkatli olduğu ön yargısına da sahip olmamalısınız. Adeta pusula görevi üstlenecek bu yazımızı okuduğunuzda hesap silme işleminin nasıl gerçekleştiğini eksiksiz olarak öğrenmeye hazır mısınız?

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Sosyal medya sitelerine giriş kolay, çıkış ise zordur! Çünkü vermiş olduğunuz bilgiler bir çok yerde geçmeye başlamıştır ve aslında ilk başta kabul ettiğiniz birçok şey bu aşamada karşınıza çıkmaktadır. Bu sebeple size rehber olması amacıyla bu yazımızı hazırladık.

O halde başlayalım…

 1. 1 İlk İş Facebook Uygulamasını Kaldırmak Olmalı


  Facebook hesabınıza pek çok elektronik cihaz üzerinden erişmeniz mümkün. Telefonlar, tablet ya da bilgisayarlar bunun için yeterli seçenekler. Sizin için her gün telefonunuzu defalarca kez elinize alıp gönderimi kim beğenmiş, yorum yapmış ya da kim ne paylaşmış takıntısından kurtulmak neredeyse imkansız gelebilir. Ancak bunu başarmaya dair kesin kararlar almalısınız. Bu aldığınız kararların ilki mobil uygulamasını cihazınızdan kaldırmak olmalıdır. Zira sürekli gözünüzün önünde görünmeyecek uygulama simgesi, zaman içerisinde facebook bağlılığını minimum düzeye indirebilir. Böylelikle sizi mutsuz kılan ruh halinden ve aşırı düzeyde kaybettiğiniz zamanlara elveda diyebilirsiniz.

 2. 2 Facebook Verilerini Yedeklemeyi Unutmayın


  İlk başlıkta atmış olduğumuz adım Facebook hesabını silmek değil, göz önünden kaldırmaktı. Bu madde de ise işler biraz daha karışık. Ben uygulama kaldırmak değil, hesap kapatmak istiyorum diyorsanız kişisel verilerinizi yedeklemeyi öneriyoruz. Çünkü Facebook’da sayısız fotoğraf ve görseller paylaşmış olabilirsiniz. Eski zamanlarınızı gün gelir anmak ve fotoğraflarınızı görmek isterseniz bunun tek seçeneği yedekleme yapmaktır. İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, gelin şimdi de yedekleme işleminin aşamalarından bahsedelim.

  Kullandığınız cihaz üzerinden hesabınızı aktif edin ve ekranın en üst sağ köşesinde bulunan aşağı yönlü ok tuşuna tıklayın. Karşınıza açılan menü içerisinde bulunan ‘Ayarlar’ yazısına gelin ve bir kez daha tıklama işlemini yapın. 

  Şimdi yeni açılan sayfanın sol menü bölümünde bulunan ‘Facebook Bilgilerim’ bölümüne giriş yapın. Açılan sayfada ‘Bilgilerini İndir’ yazısını görmelisiniz. Eğer ‘ Evet, gördüm’ diyorsanız bir tık işlemini de bu yazının üstüne gelerek yapmalısınız.

  İlk günden son güne kadar Facebook uygulamasında yaptığınız her şeyi tek bir dosya içerisinde toplamak istiyorsanız mavi renkli kutucuk içerisinde göreceğiniz ‘Dosya Oluştur’ tuşuna basınız.

  Bu son işlem sonrasında sizde bir süre beklenmeniz istenecek. Bunun amacı verilerinizin dosya haline dönüştürülmesidir. İlgili süreç bittikten sonra dosyanızın indirmeye hazır olduğunu gösteren bildirim alacaksınız. İstediğiniz cihaz üzerinden indirme işlemini dilediğiniz zaman başlatabilirsiniz.

 3. 3 Facebook Hesabınıza Giriş Yaptığınız Bütün Cihazlardan Çıkın


  Aktif olarak kullandığınız hesabınıza birçok cihazı kullanarak giriş yapmış olabilirsiniz. Facebook hesabı nasıl silinir konusunun beklide en önemli başlığından birisi bu husustur. Eğer geçici bir süre uzak durayım, hesabımı silmek yerine uygulamayı kaldırayım dediğinizde karşınıza çıkacak sürprizlere de hazır olmalısınız. Çünkü bambaşka bir cihazdan hesabınızın aktif olduğunu görebilirsiniz. Daha güvenilir bir uygulama kaldırma işleminden önce diğer tüm cihazlardan başarıyla çıktığınızdan emin olun. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız size yardımcı olalım.

  Tüm cihazlardan çıkış yapabilmenin temel adımı yine hesabınızın aktif olması ve ok tuşunu kullanarak ayarlar yazısına tıklamaktır. 

  Açılan pencerenin sol üst tarafında ‘ Güvenlik ve Giriş’ yazısını göreceksiniz. Bu bölüme tıkladığınızda hangi cihazlardan giriş yapıldığını gösteren bölümle karşılaşacaksınız. Hesaplardan tek tek çıkmak için sağ tarafta bulunan üç nokta simgesinin üzerine gelin ve ‘Çıkış Yap’ yazısını seçin.

 4. 4 Facebook Hesabınızdan Önce Tüm Arkadaşlarınızı Silin


  Senelerden beri Facebook kullanıyorsanız vazgeçme aşamasında duygusal davranmanız normal. Hele buna bir de tüm arkadaşlarınızı silmeniz gerektiğini söylersek duygusallığın ötesinde dramatik bir şey istemiş olabiliriz. Ancak facebook hesabı nasıl silinir işlemlerinin olmazsa olmazı olan aşamalardan birisidir. Eğer kararlı bir biçimde hesabımı sileceğim diyorsanız o zaman işe başlamalısınız. Geri dönüşü olmayan arkadaş silmeyle ne kadar güçlü bir iradeye sahip olduğunuzu kendinize ispat edebilirsiniz.

 5. 5 Facebook’da Bulunan Hesabınızı Silerek İletişim İçin Daha Pratik Yollar Bulmaya Bakın


  Eğer bu başlığa geldiyseniz kullandığınız Facebook hesabınızı gerçekten silmeye karar verdiniz demektir. Öyleyse biz size tabi ki engel teşkil etmeyeceğiniz. Ancak kullanmanıza dair farklı önerilerde bulunabiliriz. Facebook kullanmamaya başladığınızda kendinizi bir süre boşlukta hissetmeniz olası. Oysa yine hali hazırda kullandığınız WhatsApp’ın iletişim için yeterli bir alternatif olacağını söyleyebiliriz. WhatsApp, tabi ki Facebook gibi size arkadaşınızın doğum gününü ya da yakında bekleyen etkinlikleri hatırlatmayacaktır. Fakat bir nebze de olsa hem daha az vakit geçirmenizi hem de daha efektif kullanmanın öncülüğünü yapacaktır.

  Bütün bu bilgilerden sonra gelelim facebook hesabı nasıl silinir adımlarına…

  Daha rahat bir işlem için bilgisayarınızı kullanım Facebook bilgilerinizi girerek hesabınıza geçiş yapın. Sitenin sağ bölümünde bulunan ok tuşu ile ayarlar menüsüne gelip tıklayın.

  Hemen sol tarafta bulunan ‘Facebook Bilgilerim’ bölümüne girin ve yeni açılan menüde ‘Hesabını ve Bilgilerini’ sil yazısının yanında bulunan ‘Gör’ yazısına basın.

  En son aşamaya gelmeden önceki son durakta olduğunuzu belirtmeliyiz. Bu bölüme geldiğinizde Facebook size gerçekten kalıcı olarak hesap kapatmak isteyip istemediğinizi, bunun yanı sıra bir süre hesabı dondurma seçeneğinizin olduğunu hatırlatacaktır. İşte kararın en çok değiştiği bölümde tam olarak burasıdır. Siz, kararlı tutumunuza devam edin ve Facebook’un bu kurnaz taktiğine kanmayın.

  Açılmış olan sayfanın sağ alt bölümünde ‘Hesabı Sil’ yazısının üzerine gelin ve tıklayarak giriş yapın. Karşınıza ekstra ufak bir pencere açılacak ve hesabın sizin olup olmadığına dair şifrenizi girmeniz istenecektir.

  Şifrenizi girin ve devam tuşuna basın. Evet, artık dönüşü olmayan bir sona geldiniz demektir. Kalıcı olarak silmek istediğiniz hesabınız 30 gün içerisinde tamamen kapanacaktır.

 6. 6 Özel Günleri Hatırlamak İçin Takvim Uygulamalarından Birini Kullanın


  Az önce Facebook hesap silme işleminden sonra özel gün ve etkinlikleri hatırlatacak bir şey kalmayacağına değinmiştik. Sizin için değerli olan aile bireyleri, iş arkadaşlarınız ya da dostlarınızın özel günlerini hatırlamak istiyorsanız bunu sağlayacak çözüm elbette mevcut. Günümüzde Gmail hesabı olmayan kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Sizde hemen akıllı mobil aygıtlarınıza bu zamanları anımsayacak Google Calender uygulamasını yükleyerek rahat edebilirsiniz.

 7. 7 Çok Zor da Kalırsanız Sahte Facebook Hesabı Açın


  Bin bir zorlukla facebook hesabı nasıl silinir sürecinden sonra neler olup bittiğine dair merakınız zirve yapmışsa sahte hesap açın. Bunun için ekstra e-posta adresi açmanız gerektiğini de unutmayın. Facebook, sahte olan hesapları bir süre sonra engellemekte ya da yeterli bilgileri doldurmak için süre vermektedir. Eğer açtığınız sahte hesapla yeniden Facebook müptelası olursanız, bunun sorumlusunun biz olmayacağımızı da şimdiden söylemeliyiz.

 8. 8 Hesap Silme İşlemi 30 Gün Sürüyor, Sakın Ola Caymayın!


  Facebook yine de dönme ihtimalinize karşı bir başka tuzağı ile karşınıza çıkıyor. Kalıcı silme talimatından sonra ne olur ne olmaz diye 30 gün süre şansı tanıyor. Eğer iradenize hakim olamazsanız bilgi ve şifrenizi girerek saniyeler içerisinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Tabi biz onca mücadeleden sonra yine sizi esir alacak bu kararı almanızı istemeyiz. Sosyal medyanın kurbanı olmak yerine anın tadını çıkarmak istiyorsanız yapmış olduğunuz bu seçimden dönmeyiniz. Facebook hesabı nasıl silinir adımlarını tamamlayıp 30 gün dişinizi sıkınız!

  Hadi bakalım! Şimdi gerçeklerle yüzleşme vakti! Facebook hesabınızı silecek kadar cesaretli olduğunu düşünüyor musunuz? Ya da bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz. Yazımıza yorum yaparak sizde bu taktik stratejisine dahil olabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
2 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı