Evinizde Doğal Yöntemlerle Diş Beyazlatmak İçin 6 Yol


0

Sararmış olan dişler hem gülüşümüzü hem de özgüvenimizi olumsuz etkiler. Bu yüzden hepimiz inci gibi bembeyaz dişlere, etkileyici bir gülüşe sahip olmak isteriz. Günümüzde çoğu insan dişlerini beyazlatmak için kliniklere giderler. Ancak kliniklerde kullanılan kimyasallar, dişlere kalıcı olarak zarar verebilir. Peki, evinizde, günde yalnızca 2 dakikanızı ayırarak dişlerinizi beyazlatabileceğinizi biliyor musunuz?

Karbonat ve Limon

Karbonat, doğal yöntemler ile diş beyazlatma denilince aklımıza gelen ilk yöntemdir. Karbonat, hafif derecede aşındırıcı olduğu için dişlerin üzerindeki artık ve oluşan tabakaların temizlenmesini sağlar. Ayrıca karbonat alkalik olduğu için bazik özelliği vardır. Herkesin gündelik hayatta tükettiği besinlerin çoğu ise asidiktir. Bu sebepten dolayı karbonat kullanıldığı zaman ağız içinin PH seviyesini de dengeler.
Öncelikle diş fırçanızın üzerine bir çay kaşığı kadar karbonat serpin. Ardından üzerine birkaç damla limon damlatıp dişlerinizi fırçalayın. Haftada en az 1 defa uygulayacağınız bu metot ile daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Çilek

Hepimizin yemeye doyamadığı çileğin, bize başka bir yararı da dişlerimizi beyazlatmaya yardımcı olması. Çilek, diş üzerindeki tabakalaşmayı ve plak oluşumunu engelleyen malik asit içermektedir. Bunun yanında lif bakımından da oldukça zengin olan çilek, ağzın içini temizler ve zararlı olan bakterileri yok eder.
Yapılışı ise çok basit. Orta büyüklükte bir çileği ezip diş fırçasının üzerine uygulayın. Ardından yavaşça dişlerinizi fırçalayın. Ancak çilek asit içerdiği için haftada en fazla 2 defa uygulamanız tavsiye ediliyor.

Muz

Muz kabuğunu diş beyazlatma amacı ile herkes denemiştir. Muzun içerdiği salik asit, diş minesini temizlemeye yardımcı olur. Ayrıca muz, magnezyum ve manganez miktarı bakımından da oldukça zengindir.
Yapılışı ise şöyle; muz kabuğunu alıp dişlerinizi ovun. Bu işlemi istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı ile karbonat

Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan laurik asit, yemek sonrası ağızda oluşan bakterilerin dişleri sarartmasını önler. Hindistan cevizi yağı, yine dişlere yardımcı olan karbonat ile birleştiği zaman ise ortaya dişleri parlatıcı ve koruyucu bir karışım çıkar.
Yarım çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 1 çay kaşığı karbonatı bir kâsede karıştırdıktan sonra dış fırçanıza sürün. Ardından dişlerinizi iyice fırçaladıktan sonra durulayın. Bu yöntemi haftada en fazla 2 defa uygulayın.

Tuz ve sirke

Bir çay kaşığı tuz ile bir çay kaşığı sirkeyi iyice karıştırdıktan sonra diş fırçanız ile dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntemi uyguladığınız vakit, kısa süre içinde dişlerinizin beyazladığını ve diş etlerinizin daha sağlıklı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yöntemi haftada en fazla 3 defa uygulayın.

Portakal ve defne yaprağı

Tüm C vitamini barındıran meyveler gibi portakal da diş beyazlatmada oldukça etkilidir. Defne yaprağı ise ağız içindeki mikropları öldürür. Bu ikisinin karışımı sonucu farkı kısa sürede fark edeceksiniz.
Defne yapraklarını un haline getirip üzerine portakal kabuklarını rendeleyin. Ardından bunu dişinize uygulayın ve durulayın. Düzenli bir şekilde yaptığınızda farkı göreceksiniz.

Unutulmaması gerekenler:

Eğer dişinizin limona hassasiyeti var ise, karbonat ve limon karışımı yerine karbonat ve su karışımını tercih edebilirsiniz.
Eğer diş teli veya diş ile ilgili bir sorununuz var ise bu yolları uygulamadan önce doktorunuza danışınız.
Tüm bu yöntemleri, bizim önerdiğimiz sıklıkta yapmanız diş sağlığınız için daha uygundur.
Dişlerinizin parlaklığını koruması için; sigara, kahve, kola gibi şeylerden uzak durun.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey