Evde Bakmak İçin En Uygun Köpek Irkları


0
4 Paylaşım

Köpekler en sadık hayvan dostlarımız arasında. Henüz yavruyken sahiplendiğimiz bir köpeğin büyüyüşüne tanıklık etmek ve onunla birçok anı biriktirmek eşsiz bir duygudur. Köpekler ve insanlar arasında dinamik bir ilişki vardır ve bu yüzden köpek dostlarımız, evde bakılmaya genelde uygundur. Fakat bu durum yine de her köpek cinsi ya da ırkı için geçerli bir durum değildir. Ne yazık ki bazı köpek cinslerini, büyük apartmanlarda beslemek neredeyse olanaksızdır. Gürültü yapmayan, sık sık havlamayan, sürekli oyun istemeyen, bakımı kolay ve görece daha zahmetsiz olan hayvanları bu konuda bir nebze daha ön planda. İşte, evde bakmak için en uygun köpek ırkları

Pug

Sizi komşulara karşı mahcup etmeyecek bir köpek cinsi, pug

Elbette bütün köpeklerin çok sadık olduğunu biliriz; ancak bu köpekler sadakat konusunda level atlamış bir cinstir. Pug, öte yandan aşırı sevimli ve coşkuludur. Küçük yapısından ötürü evlerde ya da apartmanlarda beslemek sorun oluşturmayacaktır. Eve gelen yabancılara karşı da tedirgin davranmazlar ve çabuk adapte olurlar. Tüyleri kısadır ve sıklıkla dökülmez. Sadece geç saatlerde değil normal saatlerde de yüksek ses yapmazlar. Bu yüzden komşulara karşı herhangi bir mahcubiyet hissetmezsiniz.

Dakhund

Sosis olarak da bilinen Dakhund

Dakhund ırkı aslında çoğu kişinin “Sosis” olarak bildiği bir türdür. Bu köpeklerin enerji potansiyelleri epey yüksektir; fakat bu enerji kontrol edilemez bir düzeyde değildir. Evin içerisinde oynamaları onları kolayca tatmin eder. Ev yaşamına kolay uyum sağlayan Dakhund ırkı, zaman zaman havlama problemi çıkarabiliyor. Bu konuda temel eğitim ufakken mutlaka verilmelidir.

Shih Tzu

Günlük tüy bakımını yapmayı sakın unutmayın

Muhteşem bakışları ve sevimli görüntüleri ile sempati yumağıdır. Shih Tzu’nun günlük tüy bakımını ihmal etmemelisiniz.Ona gereken özeni ve ilgiyi göstermenizi bekler, genel anlamda sahibiyle arasında dostça ilişkiler kurar. Oyun oynamak için yaşayan bir hayvandır desek abartmış olmayız. Sevgisini sunmaktan asla çekinmeyen Shih Tzu, aynı zamanda evini içgüdüsel olarak koruma duygusuna sahiptir.

Papillon

Eğitilmeye en yatkın ırktır

Eğitim açısından en zeki köpek ırklarından birisidir. Papillon köpekleri şekillendirmek, eğitim vesilesiyle yönlendirmek, diğer türlere göre daha kolaydır. İnat etmeyen çabuk uzlaşan ve eğitim komutlarına çabuk yanıt veren uyumlu bir cinstir. Tek sorunları gezme esnasında başka bir köpek gördüğü zaman çabuk reaksiyon göstermeleri ve bir anda sinirlenmeleri. Bu soğukluk yeni karşılaştığı insanlar için de geçerlidir. Apartman için sevimli bir bekçi olmayı severler.

Bolognese

Tüyleriyle hemen ilgi çeken Bolognese

Tüyleriyle hemen dikkat çeken ve büyük sempati toplayan bir ırk: Bolognese. Bu cinsteki köpeklerin sahiplerine karşı çok bağlı oldukları bilinir. Kibar ve uysaldırlar, bu sebeple kolay kolay havlamazlar. Birçok ortamda sahiplerinin yanından ayrılmayı tercih etmezler. Sadece bireysel değil, ailece bakılabilecek bir köpektir. Çocukların da çok sevdiği bir cins olan Bolognese’ler başka köpek cinsleriyle uyumludur, kavga etmeye eğilimli değildir.  Yapmanız gereken en önemli şey, uzun tüylerini düzenli taramak.

Pomeranian

Evde beslemek için ideal ırklardan, Pomeranian

İlginç ve sevimli görüntüsünün arkasında keskin bir zekaya sahiptirler. Bu sebeple de eğitimlerinizi çok çabuk kavrarlar. Birçok yeni şeye karşı merak içindedirler, bu da zaman zaman sakarlıklar yapmasına neden olur; fakat birçok özelliğiyle apartmanlarda çok rahat bakılabilecek bir cinstir.

Yorkshire Terrier

Sık sık dışarı çıkarmanız gereken bir köpek ırkı, Yorkshire Terrier

Geldik listemizin sonuna. Listemizin sonunda çok özel bir köpek cinsi bulunuyor, Yorkshire Terrier! Bu ırkın en sevdiği şey, bir an önce dışarı çıkıp yürüyüş yapmaktır. Bu sebeple diğer köpek cinslerine kıyasla çok daha fazla dışarı yürüyüşe çıkartmak zorunda kalabilirsiniz. Isırma veya havlama gibi rahatsız edici özellikleri yoktur. Zaman zaman havlasa da bu komşuları rahatsız etmeyecek düzeydedir. İlgi göstermediğinizde size sorun çıkarmaz, uzunca bir süre bir köşede öylece durabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
4 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
cagdev

Kodlamayı sevdiği kadar yazı yazmayı da seven adam!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
Devamını oku:
guvencgiller
Instagram’ın En Ünlü Türk Gezginleri

Seyahat etmek, yeni yerleri ve kültürleri keşfetmenin en renkli yoludur. Bu esnada çekilen fotoğraflar, gündelik hayat fotoğrafları arasından kolayca sıyrılabilir...

Çok Ertelemeden İzlemeniz Gereken 15 Film (1)

Ortamlarda ‘Nasıl izlemezsin’ gibi tepkilere maruz kalmamak için mutlaka izlemeniz gereken 15 filmi sizlerle buluşturuyoruz.

Kapat