Evcil Hayvanların Çocuklar Üzerindeki Etkileri


0

Tarih boyunca insanların en yakın dostu olan, her daim sadık, son nefeslerine kadar yanımızdan ayrılmayan evcil hayvanlar, çocukların duygusal ve ahlaki gelişimlerinde de önemli bir rol üstleniyorlar. Evcil hayvan sahipleri dünyaya bebek getirmeden önce tedirginlik yaşarlar veya çocukları bir hayvan sahiplenmek istediğinde panik olurlar. Halbuki uzmanlar, evcil hayvanla büyüyen çocukların psikolojik olarak daha hızlı büyüdükleri ve gelişim gösterdiklerini düşünüyorlar.

Dünyalar tatlısı kedimiz veya adını her seslendiğimizde yanımızda bitiveren köpeğimiz, çocuklarımızın en iyi dostları olarak onları her zaman koruyor, sevgileri ve ilgileriyle sarıp sarmalıyorlar. Hatta ve hatta bazı köpek cinsleri, çocukları en iyi arkadaşları olarak benimsiyor ve çok iyi bakıcı rolü üstleniyor. Üstelik herhangi bir zarar gelmesin diye gerekirse canlarını ortaya koyuyorlar.

Paylaşma Duygusu

Paylaşma Duygusu

Yaşadığımız toplumda ne yazık ki çocuklarımız, doğal ortamdan uzak, hayatı televizyon ve internetten öğrenerek büyüyorlar. Tüm hayatın televizyona ve internete sıkıştığı düşünülürse çocuklar, kendi içlerine kapanık, bencil bir şekilde yetişiyorlar. Oysa evcil hayvan sahibi bir ailenin çocuğu, sevgiyi, merhameti ve paylaşma duygusunu deneyimleyerek büyüyor. Kedisiyle veya köpeğiyle kurduğu bu özel bağ, çocuğa karşılıksız sevgiyi, paylamayı ve merhamet etmeyi öğretiyor.

Tabağındaki yemeği dahi hayvanıyla paylaşan çocuk, böylece hem paylaşmanın hazzını ve mutluluğunu bir kez daha tadıyor hem de büyüdüğünde daha mutlu ve daha akıllı bir birey olarak hayatına devam ediyor. Duygusal açıdan doymuş bir birey olarak, çocuğuna, eşine, ailesine, arkadaşlarına hatta dünya üzerinde yaşayan tüm canlılara karşı sevecen bir tutum sergileyerek çevresine mutluluk ve huzur saçıyor.

Sorumluluk Duygusu

Sorumluluk Duygusu

Kedisinin veya köpeğinin yemek saati geldiğinde ona yemek veren, evcil hayvanını sürekli gezmeye çıkaran çocuklar küçük yaşta sorumluluk edinmeye başlıyor. En yakın arkadaşını mutlu etmek için elinden gelen her şeyi yapan çocuk, verdiği emeğin sevgi olarak geri döndüğünü görünce yaptıklarının boşa olmadığını, sevginin ve sorumluluk bilincinin ilerleyen yaşantısında tüm kapıları açacağını gözlemleyerek yetişiyor.

Buna ek olarak, ailesinin dışında başka bir canlıya duyduğu bu sevgi, bağlılık hissini de kuvvetlendiriyor. Sorumluluk bilinci ile bağlılık hissi kazanan çocuk, hem iş hem de aşk hayatında sorumsuzca davranmaktan kaçınarak daha sağlıklı kararlar alıyor.

Empati Yeteneği

Empati Yeteneği

Günün büyük bir kısmını evcil hayvanıyla oynayarak geçiren çocuklar yavaş yavaş empati yeteneği kazanmaya başlıyorlar. Yalnızca insanların değil, hayvanların da canlı olduklarını, ruhsal ve fiziksel anlamda zarar görebileceklerini anlıyor ve tüm canlılara aynı hassasiyetle yaklaşıyor.

Kedisi veya köpeği hastalandığında ya da acı çektiğinde anlayan ve onun için üzülen çocuk, böylece yardımlaşma ve merhamet duygusu kazanıyor. Böylelikle dünyada ve çevresinde yaşanan olaylara karşı duyarsız kalmayan, bencilce davranışlardan kaçınan, merhametli ve sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmiş oluyorsunuz.

İnsanoğlu dışında farklı bir canlı ile yakınlık kuran çocuk, küçük yaştan din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan, tüm insanları ve canlıları olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini öğreniyor. Sevginin, saygının ve anlayışlı olmanın toplumda içerisindeki değerini anlıyor.

Zihinsel Gelişim

Zihinsel Gelişim

Sürekli olarak kedi veya köpek desek de balık, kuş, tavşan, ördek gibi tüm evcil hayvanlar çocukların gelişimine olumlu etkiler sağlıyorlar. Hayvanların görünüşleri, çıkardıkları sesler, renkleri çocukların ilgisini çekiyor. Bu da çocukların algılama yeteneğini geliştiriyor.

Doğası gereği her hayvan yemek yerken, uyurken, avlanırken farklı davranışlar sergiliyor. Bu davranışlara birebir tanıklık eden çocuk, hayvanların bu davranışlarını anlamaya ve çözümlemeye çalışırken doğal olarak zihinsel gelişimine de katkı sağlıyor.

Ölümü Anlama

Ölümü Anlama

İnsanlara nazaran evcil hayvanların yaşamı katbekat daha kısa oluyor. Bu nedenle daha çocukken evcil hayvanının ölümüne tanıklık eden bir çocuk, çok üzülse de ölümün de yaşamın parçası olduğunu idrak ediyor. Ayrıca hayatın ne kadar kısa olduğunu görüyor ve yaşamının geri kalanını sevdikleriyle mutlu bir şekilde geçirmesi gerektiğini anlıyor. Büyüdüğünde de hayattan zevk almaya bakan, sevgisini gösterme konusunda zorluk yaşamayan, güçlü ve metanetli bir birey oluyor.

Evcil bir hayvanla büyümek çocuğunuzun yalnızca duygusal gelişimini etkilemiyor. Çocukluğunu evcil hayvanla geçiren bireyler astım ve alerjik hastalıklara karşı daha dirençli oluyorlar. Özellikle kedilerin mırlaması, kalp krizi geçirme riskini azaltıyor, stresi önlüyor, gerginliği alıyor, solunum sistemleri semptomlarını azaltıyor ve bunun gibi daha pek çok soruna olumlu etki sağlıyor.

Bunlara ek olarak, çocuklarınızın sokak hayvanlarına karşı sevgi ve merhamet duymasını sağlayın. Yolda gördüğü bir hayvanın başını okşamasından çekinmeyin. Böylece hem sizinle beraber sokaklarda yaşayan canlılara sevildiklerini hissettirirsiniz hem de çocuğunuz sevgi, merhamet ve yardımseverlik duygularıyla büyür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı