Ev Taşımanın Püf Noktaları Nelerdir?


0

Ev taşımak; kirada yaşayan, işi nedeniyle sık sık yaşadığı şehri değiştiren, yeni evlenen ya da köklü bir maceraya atılan herkesin en büyük kabuslarından biri. Nakliye firmalarıyla uğraşmak, eşyaları kolilemek, bütün tabak çanağı tek tek sarmak yetmezmiş gibi her seferinde gözünüzden sakındığınız bir parça ya kırılır ya da kaybolur. Ev taşırken planlı olunmazsa, yeni eve yerleşmenin de ayrı bir işkenceye dönüşmesi kaçınılmaz. Oysa yeni bir evin kapısı, çoğunlukla yeni bir hayata açılır. Bu hayata güzel bir başlangıç yapmaya dikkat etmelisiniz. Taşınma sürecinde aşağıdaki adımları takip ederek hem zihninizi hem de yeni evinizi karmaşadan koruyabilirsiniz.

Paketlemeye önem verin

Paketlemeye önem verin

Ev taşıma sürecinizde saklama ve taşıma çözümlerinden maksimum fayda sağlayın. Eğer iyi bir nakliye firmasıyla çalışıyorsanız size toz ve su geçirmeyen koliler tedarik edebilirler. Böyle bir şansınız yoksa çeşitli boylarda kutuları en baştan tedarik edin. Taşınma kararı aldığınız andan itibaren çevrenizdekilerden farklı odalar için farklı ebatlarda karton kutular isteyin, hatta gerekirse satın alın. İşinizi son ana bırakırsanız, çöp poşeti dışında bir seçeneğiniz kalmayacaktır. Poşetle eşya taşımak; tekstil ürünlerinin buruşmasına, cam ve seramiklerin ise kırılmasına neden olur. Yeni evinize, tertemiz eşyalarınızı çöpmüş gibi yığmayı asla tercih etmeyin.

Eşyalarınızı gruplayın

Eşyalarınızı gruplayın

Eşyalarınızı mümkünse ait oldukları odaya göre gruplayın; aynı çekmeceye ya da dolaba kaldıracaklarınızı aynı koliye yerleştirin. Kolileri numaralandırmayı ve içeriklerine dair not düşmeyi unutmayın. Kırılabilecek eşyalar mutlaka ayrı kolilerde, sarılarak muhafaza edilmeli. Bu kolilerin üzerindeki uyarıları büyük ve kırmızı harflerle yazmaktan çekinmeyin. Eve taşındığınız anda mutfak ve temizlik malzemelerinin bir bölümüne ilk saniyeden itibaren ihtiyacınız olacak. Bunları kendi arabanızda yanınızda taşıyın. En önemli eşyalarınıza erişmek için tüm kamyonun boşaltılmasını beklemek istemezsiniz.

Yardım isteyin

Yardım isteyin

Taşınmak, hem çekirdek aileler hem de yalnız yaşayanlar için oldukça zor bir süreç. Hem taşınma öncesinde hem de yeni evinize yerleşirken çevrenizdekilerden yardım istemekten çekinmeyin. Mümkünse hızlı ve iş bitirici dostlarınız arasından seçim yapın! Nakliye firması ile çalışsanız bile bazen itilip çekilecek eşyalar için daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyarsınız. Öte yandan; bardaklar, tabaklar gibi el oyalayan detaylarla hiçbir profesyonel şirket uğraşmaz.

Ertelemeyin

Ertelemeyin

Kendi imkanlarınızla taşınıyor olsanız bile mümkünse her şeyi aynı günün içinde taşıyın ve yerleştirin. Bir grup eşyayı kutulamayı ya da bir odanın eşyalarını taşımayı başka bahara ertelemeyin. Aksi halde yeni evinizde sürekli eksikleriniz olacak ve bu işi halletmeniz için arkadaşlarınızın haftalar boyu size vakit ayırması mümkün değil. Ertelemek yalnızca üzerinize daha fazla yük binmesine neden olur. Evet, belki tek seferde her şeyi taşırken çok yorulacaksınız ama ertesi gün bambaşka bir gündeminiz olacak.

Ölçü alın

Ölçü alın

Yeni evinizin ve eşyalarınızın ölçülerine hakim olun. Bir yere sığdıramayacağınız eşyaları boşuna yanınızda taşımayın. Yeni bir eve taşınmak, sadeleşmek için de eşsiz bir fırsat. Kurtulmak istedikleriniz hakkında bir an bile düşünmeyin. Hatta, tüm eşyalara alıcı gözüyle bakın. Enerjinizi düşüren tek bir eşyayı bile yeni hayatınızın kapısından içeri almayın.

İletişim kurun

İletişim kurun

Hem eski hem de yeni evinizdeki komşularınızla iletişim halinde olun. Bir müddet daha faturalarınız ya da önemli evraklarınız eski evinize gitmeye devam edecek muhtemelen. Vefa da önemli tabii ama en çok da bu yüzden irtibatı kesmeyin. Yeni apartman görevlinizle, kat komşunuzla ya da sokağınızdaki esnafla tanışmak konusunda da girişken olun. Eğer tadilat yaptırıyorsanız verdiğiniz geçici rahatsızlık için özür dileyin. Sonuçta bundan sonra yüz yüze bakacağınız bu insanlar; taşınma aşamasında yolunuza çıkacak pürüzleri de kolayca çözebilirler.

Referans isteyin

Referans isteyin

Yakın zamanda aynı süreçten geçen arkadaşlarınız varsa nakliye firması konusunda fikirlerini alın. Siz ne kadar organize olsanız, planlı ve programlı hareket etseniz de çalıştığınız firma tüm işlerinizi aksatabilir. Eğer sağlam bir referansınız yoksa; ne zaman ve kaç kişi olarak geleceklerini, yeni eve taşınırken sürece ne kadar dahil olacaklarını mutlaka sorun. Kırılabilir eşyalarınızı korumak için ne gibi önlemler aldıklarını öğrenin.

Temiz çalışın

Temiz çalışın

Taşınmadan önce evinizde dip köşe bir temizlik yaptırmış olmalısınız. Eşyalar geldikten sonra kalorifer petekleri ve dolap köşeleri gibi detaylara bir daha asla böyle rahatça ulaşamazsınız. Taşınma günü geldiğinde ise evin olabildiğince az kirlenmesi için gerekli önlemleri alın. Beyaz eşyaların ve mobilyaların taşınması sırasında ayakkabı giyip çıkarmak mümkün olmayacağı için yerlere eski çarşaflar serin. Bu sayede herkes dağıldıktan sonra sadece bir tur yerleri silerek hayatınıza devam edebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı