Erken Menopozun Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler

Genellikle çeşitli faktörler sebebiyle ortalama 45 yaşındaki kadınlarda görülmektedir. Farklı durumlara göre 45 yaşından önceki kadınlarda da görülebilmektedir.


1

Erken menopozun nedenleri kadınlar tarafından son zamanlarda sıkça araştırılmaktadır. Menopoz bilindiği üzere bir hastalık değil, kadınların yaşadığı doğal bir durumdur. Genellikle çeşitli faktörler sebebiyle ortalama 45 yaşındaki kadınlarda görülmektedir. Farklı durumlara göre 45 yaşından önceki kadınlarda da görülebilmektedir. Vücutta çeşitli değişikliklere sebep olan menopoz ne yazık ki, kadınların en büyük korkulu rüyalarının başında yer alıyor. Bu sebeple de kadınlar doktora gitmeden önce menopoza gireceklerini hissettiklerinde internetten alınabilecek önlemleri ve erken menopoza neyin sebep olabileceklerini araştırıyorlar.

Erken Menopoz Kimlerde Görülmektedir?

Erken menopoz kimlerde görülebilir

Genel olarak menopoz kişinin aile bireyleriyle alakalı, yani genetik, bir durumdur. Bu noktada da aile bireylerinde eğer erken yaşlarda menopoza girenler varsa, bu kişinin erken yaşta menopoza girmesine neden olabilmektedir. Bunun dışında, çeşitli kist, kanser vb. durumlardan dolayı yumurtalıklarını ve rahmini aldıran kişilerde de erken menopoz durumu görülmektedir.

Erken Menopozun Nedenleri

Erken menopoz nedenleri

Erken menopozun bazı belirgin nedenleri bulunmaktadır. Bunları sırasıyla şu şekilde sıralamak mümkündür:

Stres: Stres, bilindiği üzere rahatsızlıkların en temel sebepleri arasında bulunmaktadır. Stresli olan bir kişi, üreme sistemini de dolaylı olarak etkilemektedir. Bu noktada da erken menopozu tetikleyebilir. Günlük hayatınızdan stresi uzaklaştırmanız, erken yaşta menopoza girmenizi önlemektedir.

Sigara: Kadınların erken yaşta menopoza girmesine yardımcı olan sigara kullanımını azaltmanız, menopozu önlemektedir. Bir kişinin gün içerisinde ortalama 1 paket sigara tüketmesi, içmeyenlere göre daha erken yaşlarda menopoza girdiğini göstermektedir. 

Genetik: Yukarıda da belirttiğimiz üzere, menopoz genel olarak kişilerin genetik durumuyla alakalıdır. Belirtilen durumlar sizde yoksa bile erken menopoza girmiş olabilirsiniz. Bunun sebebi ise genetikle alakalıdır. Kızlar bu noktada annelerin menopoza girme yaşını daima göz önünde bulundurmalıdır. Annenizin menopoza gireceği yaş, sizlerin de menopoza gireceği yaşı da belirleyebilmektedir. 

Kilo Durumu: Çok kilolu olmak iyi bir şey olmadığı gib, çok zayıf olmak da iyi bir şey değil. Az ya da çok yağ dokusuna sahip olmak ne yazık ki menopozu hızlandırmaktadır. Bu sebeple benden kitle endeksinize dikkat etmenizi öneriyoruz.

Hareketsiz Yaşam: Vücudun fazla hareket etmemesi, ne yazık ki, vücutta biriken zararlı toksinlerin dışarıya atılmasını engelliyor. Bu da kişinin erken menopoza girmesini tetikleyebiliyor. Spor yaptığınızda vücudunuz ısınacak ve zaman içerisinde terlemeye başlayacaksınız. Düzenli olarak spor yapmanızı öneriyoruz.

Aşırı Diyet Yapmak: Vücudu sürekli olarak yormak bu noktada da aşırı diyet yapmak, erken menopozu tetikliyor. Diyet yapmak kötü bir şey değil. Ancak ölçülü olarak diyet yapmanız gerekiyor. Diyet yaparken aşırıya kaçmak, vücuttaki vitaminleri de azaltmaktadır.

Kanser İlaçları: Kanser tedavisi noktasında kullanılan bazı ilaçlar ve tedavi yöntemleri, yumurtalıkların işlevini yitirmesine ve buna bağlı olarak da kadınların adet görmesini engelliyor. Bu sebeple bu tedaviyi alacak olan kişilerin üremeyi koruyacak yöntemleri tercih etmesi önerilir.

Erken Menopoz İçin Hangi Önlemler Alınabilir?

Erken menopoz önlemleri

Erken menopozun nedenleri çok fazladır. Bu noktada alınabilecek önlemlerde son derece önemlidir. 

  • Kilonuza dikkat edin. Çok kilolu olmak da, çok zayıf olmak da iyi değil.
  • Sigara kullanmayı bırakın. Bırakamıyorsanız da mümkün olduğu kadar azaltın.
  • Aldığınız vitaminlere dikkat edin.
  • Spor yapmayı ihmal etmeyin.
  • Antioksidan açısından yüksek olan besinleri tüketmeye özen gösterin. 

Elbette menopozdan korunmak mümkün! Bunun için her şeyden önce, beslenme düzeninizi gözden geçirmeli ve sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Erken menopoz riskini azaltmak ve ortadan kaldırmak için kimyasal olan besinlerden uzak durmalı ve vitaminlerinizi eksiksiz bir şekilde karşılamanız gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Garip

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı