Erdoğan Demirören Kimdir?


0

79 yaşında 8 Haziran günü hayata gözlerini kapatan Erdoğan Demirören, Demirören Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıydı.

28 Ağustos 1938 yılında Bursa İnegöl’de dünyaya gelen Demirören Saint Benoit Lisesi orta bölümü mezunudur. Babası Şükrü Demirören’in 1957 yılında vefat etmesinden sonra Oto Yedek Parça İthalatı ve Pazarlaması yapan Kolaylık Oto Müessesi’nin başına geçti. Patron olduğunda 19 yaşındaydı.

1971 yılında gaz işine giren Erdoğan Demirören ilk gaz şirketini satın almış ve bu yatırımı ile tanınmaya başlanmıştı. Yaptığı yatırımlar sayesinde gaz sektörünü Türkiye’de üst sıralara taşıdı. Demirören Group Türkiye dışına da açılarak Azerbaycan’da en büyük petrol dağıtım şirketi olan Azpetrol’ü ve Azereleltroterm adındaki en agır sanayi fabrikasınıda satın alarak vizyonunu genişletti.

 

Tülin Demirören ile evli olan Erdoğan Demirören’in iki oğlu bir kızı vardır. Çocuklarının isimleri Meltem Demirören, Yıldırım Demirören ve Tayfun Demirören’dir.

Oğullarından Yıldırım Demirören kamuoyu Beşiktaş başkanlığı ve TFF başkanlığı sürecinden akılda kalan isimlerdendir. Yıldırım Demirören günümüz Türkiye Futbol Federasyonu Başkanıdır. 1991 yılında görkemli bir düğün ile eşi Revna Demirören ile evlenen Yıldırım Demirören’in biri kız iki oğulları bulunmaktadır.

Evli olan Meltem Demirören’in eşi Kıvanç Oktay Beşiktaş camiası tarafından tanınan bir isim. Kızı Meltem Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Medyada çok az görünen Tayfun Demirören ise Reyhan Demirören ile 2003 yılında evlendi. Çiftin iki kız bir oğlan çocukları bulunuyor.

Erdoğan Demirören  Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Demirören Holding ve LPCG sektöründeki çok sayıda şirketin sahibi olmakla birlikte Beşiktaş Kulubü’nün eski Başkanı ayrıca Türkiye Futbol Federesyonu Başkanıdır. Demirören Medya Grubu bünyesinde Hürriyet, Posta, Kanal D ve CNN Türk’ü de satın almıştır.  Son satın alımları ile en etkin gazete ve televizyon kanallarının sahibi olan Demirören 2011 yılında Milliyet ve Vatan Gazetelerinide satın almıştı. Asıl hamlesi Aydın Doğan’ın Hürriyet Gazetesini alarak yapmıştı.

Demirörenler Şirketler Grubunun sektörel olarak belli başlı firmalarını aşağıdadır;

LPG Grubu:  Bu grup Milangaz LPG Dağıtım Tic. ve San AŞ., Milangaz AŞ., Likidgaz A.Ş., Mutfakgaz A.Ş., Güneşgaz A.Ş: LPG depolama ve dağıtım şirketlerini bünyesinde bulundurmaktadır. Satış potansiyeli yüksek olan bu grup nakliye filosu hizmetide vermektedir.

Demirören Tüp İmalat A.Ş :  İzmir/Bornovo’da faaliyetlerini sürdüren Demirören Tüp İmalat A.Ş. çeşitli ebatlardaki tüp ihtiyacını ve bu tüplerin vana, subap ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Parsat A.Ş: Otomotiv yan sanayinin önde gelen kuruluşlarından biri olan PArsat Piston San. Ve Tic A.Ş, İstanbul Avcılar’da bulunmaktadır. 1970 yılından beri Alman Kolbenschmidt Lisansı  ve işbirliği ile çeşitli ebatlardaki piston ihtiyacını karşılamaktadır.

Ata Eğitim A.Ş: Özel Ata Lisesi, anaokulu, ilköğretimi ve lise bölümlerinde eğitim hizmeti veren Ata Eğitim İstanbul Balmumcu’da kendi binasında hizmet vermektedir.

Erdoğan Demirören Doğan Medya’yı da bünyesine katarak Demirören Medya ismini almıştı. Şuan ki şirket bünyesinde Hürriyet Gazetesi, Kanal D, Doğan Haber Ajansı ve CNN Türk’te bulunmaktadır.

Erdoğan Demirören solunum yetmezliği nedeniyle tedavi görüyordu. 31 Mayıs’ta yoğun bakıma alınan Demirören 8 Haziran 2018 saat 11.53’te aramızdan ayrıldı. Başhekim Özgür Şamilgil ve Demirören Medya CEO’su Mehmet Sosyal tarafından yapılan son açıklamada şunlar söylendi:İşin adamı Erdoğan Demirören bugün 11:53 itibariyle aramızdan ayrılmıştır. Bir süredir solunum yetersizliği nedeniyle tedavi altında olan sayın Erdoğan, ailesinin yakın ilgi ve alakası hastanemizin personelinin yoğun çabalarıyla bugüne kadar ızdırap çekmeden yaşamını sürdürmüştür. Bugün itibariyle tüm ülkemize, yakınlarına, baş sağlığı diliyoruz.”

İş Dünyası ile ilgili daha detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı