Erasmus Hakkında Merak Ettiğiniz Her Soru Yanıtını Buluyor

Üniversite öğrencilerinin değişim programıyla farklı ülkelerde eğitim görmesin anlamına gelen Erasmus’a dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.


2

Bu yazımızda sizlere Erasmus nedir? Nasıl başvurulur ve nasıl gidilir? Aranılan şartlar ile ilgili tüm bilinmeyenleri açıklıyoruz. Hem yurt dışında eğitim görmek hem de staj yapmak gibi avantajları da olan değişim programını gelin yakından tanıyalım.

 1. 1 Gençlerin Eğitimini, Stajını, Spor ve Kültürel Faaliyetlerine Destekleyen Program: Erasmus Plus


  Erasmus +, 2014 senesinden bu güne 4 milyon kişiye farklı ülkelerde eğitim görme şansını tanımıştır. Aynı zamanda spor alanında kariyer planlayan kişilerin öncüsü olan Erasmus, kültür odaklı gezilere de tam destek vermemektedir. Geride bıraktığımız 2018 bütçesi ise tam 14.7 milyar eurodur.

 2. 2 Toplam 33 Ülkeyi Kapsayan Geniş Hizmet Ağı


  Program ilk olarak 1987 senesinde başlamıştır. İlk açıldığında 11 ülkeyi kapsayan program tam 33 ülkeye ulaştı. Genel potansiyel olarak tam 9 milyon gence bahsettiğimiz başlıklarda destek verecek niteliğe erişti. Yalnızca Avrupa Birliği üyesi ülkelerle sınırlı kalmayan bu destek, İzlanda, Makedonya, Türkiye ve Norveç gibi ülkelerde de etkisini göstermektedir.

 3. 3 Erasmus Yapmak Daha Kolay İş Fırsatı Bulmayı Sağlıyor


  Öğrencilerin merakla araştırdığı Erasmus nedir sorularının sacayaklarından birisi de iş hayatına ne kadar tesiri olduğudur. Erasmus yaptığınız süre içerisinde edindiğiniz tecrübe ve birikim iş başvurularında şirketler tarafından öncelik elde edebilmektedir. Özellikle farklı ülkelerde ve başka kültürlerde beraber yaşamanın artılarını iş yaşantınızı aktarabilirsiniz. Ayrıca bu süre zarfında öğreneceğiniz İngilizce de diğer adaylardan bir adım önde olmanıza yarayacaktır.

 4. 4 Öğrencilik Dönemizin En Unutulmaz Hikayelerini Biriktirebilirsiniz


  Yıllar sonra keyifle hatırlamak isteyeceğiniz anılar için Erasmus adeta biçilmiş kaftan diyebiliriz. Başka bir ülkede yaşamanın size katacağı öz güven ile iş hayatınızda pek kişinin eline geçmeyecek fırsatların ayağınıza gelme olasılığını da asla göz ardı etmemelisiniz.

 5. 5 Erasmus Başvuru Şartları Nelerdir?


  Belirli şartları yerine getirdiğinde faydalanabileceğiniz Erasmus, siz öğrencilerden neler istemektedir? İlk olarak yüksek lisans öğrencisi olmalısınız. Ardından İngilizce seviyenizin yeterli düzeyde olması ve not olarak belirli bir ortalamayı tutturma kriteri de aranmaktadır. Lisans öğrencileri için 2.20 ile 4.00, lisans üstü öğrenciler için ise en 2.50 ve 4.00 arasında ortalama istenmektedir.

 6. 6 Erasmus Plus Süresi Ne Kadardır ve Ne Kadar Hibe Verilir?


  Sadece Erasmus nedir sorusuyla yetinmeyeceğiniz bu durum ödedikleri hibe miktarlarıyla da devam etmektedir. Erasmus hibeleri gittiğiniz ülke ve kalacağınız zamana göre değişmektedir. 1. ve 2. Grup ülke diye ayırdıkları seçenekler için aylık 500 euro para ödediklerini söyleyebiliriz. Eğer 3. Grup ülkelere gidecekseniz miktar 300 euro ile sınırlı olacaktır. Ancak bu rakamlarının % 80’i, yurt dışına çıkmadan önce, kalan % 20’lik kısmında geldikten sonra verileceğini de biliniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
 Barkevious Mingo Jersey